Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć przed wizytą u tatuatora?

Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć przed wizytą u tatuatora?

Co warto wiedzieć, zanim wykonasz pierwszy tatuaż

pierwszy tatuaż, portal Miasto Kobiet

Twój pierwszy tatuaż może być początkiem niekończącej się przygody / fot. Pixaby

Jeśli myślisz o pierwszym tatuażu, prawdopodobnie zastanawiasz się jakie miejsce wybrać, czy tatuaż boli i na jaki wzór się zdecydować. Jeśli tak, to świetnie trafiłaś! W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań, dowiesz się też jak znaleźć sobie tatuatora i jak dbać o świeży tatuaż.

Pierwszy tatuaż

Z roku na rok tatuaże coraz bardziej zyskują na popularności, mimo że jeszcze niedawno osoby wytatuowane bywały wytykane palcem na ulicy (szczególnie przez ludzi starszych). Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych osób decyduje się na swój pierwszy tatuaż. Zanim jednak wybierzesz się do tatuatora, koniecznie przeczytaj czego możesz się spodziewać i jak przygotować się do tej wizyty.
Najważniejszym krokiem przed zrobieniem pierwszego tatuażu, jest wybranie tatuatora. Często bywa tak, że to projekt tatuażu przemawia do ciebie, i nie trzeba go wcale szukać na siłę. Większość tatuatorów umieszcza na swoich mediach społecznościowych gotowe zbiory fleszy, które chcą wykonać. Jeśli więc nie masz autorskiego pomysłu na swój pierwszy tatuaż – nic nie szkodzi! Jeśli masz już swój projekt i szukasz osoby, która go zrealizuje, pamiętaj że każdy tatuator ma swój styl i warto wybrać kogoś, z kim znajdziesz wspólny język.

tatuaż na ramieniu

Możesz mieć autorski pomysł na tatuaż lub skorzystać z gotowych wzorów / fot. Pixaby

Czy tatuaż boli?

Jeśli przygotowujesz się do zrobienia pierwszego tatuażu, to pytanie na pewno pojawi się w twojej głowie. Ból to zjawisko, które w zależności od miejsca wykonywania tatuażu, jak i od okoliczności, może być zupełnie inaczej odczuwalne.

Istotna jest też technika jakiej używa tatuator (handpoke lub maszynka), jego umiejętności, a także wzór jaki wykonuje (ilość detali, wypełnień itp.).

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyjmuje się jednak, że ból jest najmniejszy w miejscach gdzie występuje dużo tkanki tłuszczowej. Jeśli w danym miejscu znajduje się wiele nerwów lub kości, zabieg będzie mniej przyjemny. Tak więc najmniejszego bólu możesz się spodziewać tatuując ramiona, przedramiona czy uda, a największego przy pachwinach, łokciach, piersiach i wszędzie tam, gdzie są kości (dłonie, żebra, piszczele, obojczyki).

Czy tatuaż boli?

Czy tatuaż boli? To zależy od wielu czynników / fot. Pixaby

Ile kosztuje tatuaż?

Cena tatuażu jest zależna od wielu czynników: wielkości projektu, miejsca, techniki (kolor, wypełnienie) i przede wszystkim doświadczenia tatuatora. Pamiętaj jednak, że tatuaż to długoterminowa inwestycja i nie warto na nim oszczędzać. W internecie znajdziesz wiele osób oferujących tanie usługi tatuowania, jednak zamiast zwracać uwagę na cenę, zwróć uwagę na portfolio tatuatora.
Trzeba być świadomym, że tatuaż jest niczym innym jak otwartą raną na ciele, a to jak przebiega proces jego tworzenia, ma wpływ na jego późniejsze gojenie się i w rezultacie – wygląd końcowy. Szukając tatuatora ,,po taniości’’ możesz nie tylko obudzić się z „babolem” na ręce, ale też zafundować sobie paskudne konsekwencje zdrowotne, takie jak zakażenie, stan zapalny czy bliznowce.

Zobacz też: Kolczyk w nosie.  
A może wolisz: Kolczyk w języku 
No chyba, że lepszy na początku będzie dla ciebie: Kolczyk w pępku

A jeśli jesteś zaawansowana w piercingu to: Kolczyk w łechtaczce

Dzień przed i dzień po

Istnieje kilka sposobów, które sprawią że lepiej zniesiesz pierwszy tatuaż.
1. Przede wszystkim, podczas umawiania wizyty postaraj się, aby termin tatuażu nie wypadał wtedy, kiedy miesiączka. Nawet jeśli normalnie te dni nie są dla ciebie nieprzyjemne, to u kobiet tatuowanie podczas okresu może być znacznie bardziej bolesne i męczące.
2. W dniu zabiegu, a także dzień po nim unikaj alkoholu (procenty rozrzedzają krew, co utrudnia tatuatorowi pracę).
3. Nie stosuj żadnych maści przeciwbólowych w miejscu zabiegu bez konsultacji z tatuatorem – to bardzo ważne. Wszelkie specyfiki mogą wpływać na przyjmowanie się tuszu, a także wywołać reakcje alergiczne.
4. Zjedz porządne śniadanie, aby wzmocnić swój organizm. Ale jeśli masz problem z widokiem krwi, czy igieł, to nie jedz tuż przed zabiegiem.
5. Możesz też zabrać ze sobą kogoś bliskiego, to często pomaga zwalczyć stres podczas tatuowania.

tatuaże na rękach, portal Miasto Kobiet

Tatuaże na rękach / fot. Pixaby

Jak dbać o tatuaż?

Najważniejszym okresem dla nowego tatuażu są pierwsze dni po zabiegu. Niestety nie ma na tym świecie nic, czego nie dałoby się zepsuć, tak więc nieważne jak dobrze został wykonany twój tatuaż, musisz o niego zadbać, aby prawidłowo się zagoił.

1. NIE DOTYKAJ – tatuaż to świeża rana
2. Po zabiegu przemywaj ranę regularnie, jednak nie za często (wystarczy 3 razy dziennie). Najlepiej używać w tym celu jałowych gazików.
3. Nie używaj perfumowanych/barwionych kosmetyków, a raczej szarego mydła lub hipoalergicznego płynu do higieny intymnej
4. Regularnie smaruj tatuaż odpowiednim kremem (niektórzy wolą specjalistyczny krem do tatuaży, inni bepanthen czy olej kokosowy), aby nawilżać skórę
5. Nie smaruj tatuażu za często i nie zostawiaj grubej warstwy kremu – tatuaż musi oddychać, łatwo o odparzenia
6. Nie mocz świeżego tatuażu w wodzie – rana musi się zasklepić
7. Unikaj basenów i sauny dopóki tatuaż całkiem się nie zagoi
8. Zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego czy treningów podczas pierwszego tygodnia/dwóch od zrobienia tatuażu
9. Nie pij alkoholu
10. Nie eksponuj świeżego tatuażu na słońce

Tatuaże – wzory

Masz już pomysł na tatuaż? Jeśli nie, skorzystaj z naszych inspiracji na tatuaże na nadgarstku, na palcach, na szyi, na udzie, na dłoni.

Tatuaż na nadgarstku:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Kasia Zagórska✨Tattoo Artist (@zagorczi)

Tatuaż na palcach:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Nasza tattoo shop (@nasza_tattoo_shop)

Tatuaż na szyi:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Roman Harsche-Zarzeczny ttt (@roman_zarzeczny)

 

Tatuaż na udzie:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez usmy – tatuaż elektryczny (@usmyvuitton)

Tatuaż na ręce tradycyjny:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Saszka (@saszkatattooer)

Tatuaż na dłoni dotwork:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Ritual Dot (@ritualdot)

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • tattoofreak92 18 kwietnia, 2023

    Dbanie o tatuaż, to bardzo istotna kwestia. Dobrze jest porozmawiać z profesjonalnym tatuatorem, który udzieli wszystkich niezbędnych wskazówek. Ja przed swoją wizytą w studiu Dirty Lust https://dirtylust.pl/, w którym wykonywałem swój tatuaż skonsultowałem się z tatuatorem o wieloletnim doświadczeniu

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ