Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Pierwsze objawy ciąży, które powiedzą Ci, że będziesz mamą

Pierwsze objawy ciąży, które powiedzą Ci, że będziesz mamą

Warto obserwować swój organizm. Im wcześniej dowiem się o ciąży, tym szybciej wyeliminować czynniki, które mogłyby zagrozić dziecku.

Matka Natura nie jest głupia. Tak to sobie zaplanowała, by w czasach, w których jeszcze nie wynaleziono testów ciążowych i aparatury USG, kobieta mogła dowiedzieć się o swoim odmiennym stanie. To ważne, bo wczesna wiedza o ciąży pozwala wyeliminować wpływ czynników, które mogłyby zagrozić płodowi.

Również dzisiaj kobiety chcą wiedzieć o ciąży możliwie szybko. Niezależnie od tego, czy aktualnie się starają o potomstwo, czy też nie planują dziecka. Objawy ciąży mogą poinformować o zapłodnieniu nawet przed wykonaniem testu ciążowego i jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki.

Pierwsze objawy ciąży: na co powinnaś zwrócić uwagę?

Niestety wczesne objawy ciąży nie są tak proste do zauważenia i zinterpretowania. Mogą bowiem przypominać objawy pojawiające się w trakcie chorób, na przykład podczas przeziębienia czy rozstroju żołądkowego.

Poza tym kobiety bardzo pragnące dzieci stają się niekiedy zbyt wyczulone na sygnały płynące z organizmu i często je nadinterpretują. Natomiast te, które nie biorą pod uwagi ciąży w codziennym biegu, stresie mogą nawet nie zauważyć kilkudniowego opóźnienia miesiączki.

Niemniej w każdej z tych sytuacji pojawiają się objawy ciąży. Kiedy?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zazwyczaj około 7-10 dni po zapłodnieniu.

Wczesne objawy ciąży – czyli co?

W tym czasie mogą wystąpić dziwne bóle w podbrzusza, podobne do tych w trakcie miesiączki, ale nieprowadzące do krwawień (ewentualnie może wystąpić niewielkie plamienie). Wiele przyszłych mam zwraca uwagę na charakterystyczne kłucie w jajnikach.

Poza tym na skutek wahań hormonów, zwłaszcza progesteronu, kobieta może zauważać u siebie zmiany nastroju – z jednej strony podekscytowanie, a z drugiej rozdrażnienie, nerwowość, wrażliwość. Typowa jest skłonność do płaczu, wyolbrzymianie problemów, przeżywanie drobnych trudności. Do tego może dochodzić brak sił, apatia i wielka senność. Zmęczenie może być tak duże, że będzie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Wiele sygnałów o ciąży mogą dawać piersi: tkliwe i bolesne. Wynika to z nabrzmienia i powiększenia biustu, rozrostu komórek gruczołowych odpowiadających za produkcję mleka.

Piersi już w pierwszych tygodniach ciąży przygotowują się do laktacji, co przyszła mama może odczuwać bardzo dotkliwie – w postaci dyskomfortu w trakcie noszenia biustonosza (nagle ulubiona bielizna staje się niewygodna i za mała), jak również podczas snu – charakterystyczne są problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji. Przyszłe mamy mówią również o mrowieniu piersi, o widocznych gołym okiem zmianach – powiększeniu brodawek, pojawieniu się sieci naczyń krwionośnych, wyraźnie przebijających przez skórę.

O rozwoju zarodka w macicy może świadczyć również nietypowy apetyt lub jego braku. Częstym pierwszym objawem jest awersja do kawy, alkoholu i papierosów. Wiele kobiet nie może patrzeć, co stanowi dla nich wielkie zaskoczenie, na ulubione potrawy. Konsekwencją tego może być utrata wagi.

Poza tym w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się mdłości i czasami wymioty. Toaletę odwiedza się także częściej z powodu nacisku na pęcherz i poczucia, że trzeba go opróżnić. Jest coś jeszcze – zaparcia i problemy z przedłużającymi się wizytami w WC– to również wczesny objaw ciąży.

Kobieta spodziewająca się dziecka staje się również wrażliwa na zapachy. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z uchronieniem jej od zatrucia i stanowi pozostałość ewolucyjną po czasach, kiedy dostęp do świeżych produktów spożywczych był znacznie utrudniony.

Nieoczekiwanie dla przyszłych mam już na początku ciąży może pojawić się ból pleców, tępy i nawracający. Zazwyczaj na sile zyskuje on pod koniec, tuż przed rozwiązaniem oraz odzywa się ponownie w połogu. Wszystko z powodu burzy hormonalnej i zmian w ośrodku ciężkości.

To najczęstsze objawy ciąży.

Trzeba jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna – i wczesne objawy ciąży mogą być odmienne u różnych kobiet. Przeczytaj więcej na ten temat.

objawy_ciazy

 

Oceń artykuł
2 komentarze
  • selfie picture frame 4 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Here you will find 64564 more Info to that Topic: miastokobiet.pl/pierwsze-objawy-ciazy-ktore-powiedza-ci-ze-bedziesz-mama/ […]

  • 카지노 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More on that Topic: miastokobiet.pl/pierwsze-objawy-ciazy-ktore-powiedza-ci-ze-bedziesz-mama/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ