Thursday, May 30, 2024
Home / PARTNER MK  / Pierwsza Komunia Święta – ważny dzień w życiu dziecka

Pierwsza Komunia Święta – ważny dzień w życiu dziecka

Książka, laptop a może dron?

prezent na komunię świętą

Pierwsza Komunia Święta – ważny dzień w życiu dziecka / fot. materiały prasowe

Pierwsza Komunia Święta to wielkie wydarzenie w życiu religijnym nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Warto wyjaśnić potomkowi czemu ma służyć ten sakrament i jak go właściwie celebrować, wszak zapamięta to wydarzenie na całe życie. Ważne jest, aby wyniósł z tego mądrość i naukę, a nie tylko wspomnienia o przyjęciu i podarunkach

 

Sakrament Komunii Świętej

Według Kościoła Katolickiego istnieje 7 sakramentów świętych, a najważniejsza jest Eucharystia, czyli potocznie mówiąc komunia święta. Nauki katolickie jasno tłumaczą, że jest to przyjęcie ciała i krwi Jezusa Chrystusa pod postacią chleba lub chleba i wina. Stanowi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, przypominającą o tym, że Syn Boży oddał życie za ludzkie grzechy i tym samym je odkupił. Komunię Świętą przyjmuje się również w sposób duchowy, zapraszając i przyjmując Jezusa Chrystusa do swojego serca. 

Komunia Święta – co oznacza dla dziecka?

Pomimo wszystkich nauk w szkole i Kościele, kilkuletniemu dziecku ciężko wytłumaczyć, na czym polega sam sakrament. Większość kojarzy go z tortem, przyjęciem, rodziną i prezentami, jednak warto poświęcić na to trochę więcej czasu i wytłumaczyć potomkowi tajniki wiary katolickiej. Można przedstawić to na kilku poziomach, zaczynając od historii samej Eucharystii, przez przystąpienie do sakramentu i jego znaczenie, a kończąc na stronie praktycznej, czyli coniedzielnym przyjmowaniu opłatka podczas Mszy Świętej przez nas samych. 

Przyjęcie celebrujące Pierwszą Komunie Świętą

Aktualnie do Komunii Świętej przystępują drugo- i trzecioklasiści. Zazwyczaj po przyjęciu sakramentu przez dziecko cała rodzina zapraszana jest na poczęstunek lub krótkie przyjęcie. Warto zorientować się, jaki prezent na komunię dziecku sprawić. Podarunki winny nawiązywać do uroczystości, jednak już od kilku lat dominuje trend, w którym dzieci zazwyczaj obdarowywane są elektroniką lub pieniędzmi. Poniżej proponujemy kilka wartościowych prezentów, które warto dać dziecku: 

1. Pismo Święte

Najbardziej oczywista opcja, mocno powiązana z wiarą. Warto kupić edycję dla dzieci, w której dominują obrazki i prosty język, dzięki czemu czytanie jej będzie dużo przyjemniejsze. 

2. Medalik

Dzięki srebrnemu lub złotemu dodatkowi dziecko będzie miało Jezusa Chrystusa cały czas koło siebie. Dobrym pomysłem jest wybranie medaliku z wygrawerowanym imieniem patrona dziecka. 

3. Książki

Dobre lektury przekonują dziecko do czytania, a wiele księgarni oferuje komplety książek z ciekawostkami o religii lub żywotami świętych. 

źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Agata 29 kwietnia, 2022

    Kupiłam złoty medalik z łańcuszkiem i gitarę z megasceny. Siostrzenica ma zdolności muzyczne, więc będzie mogła je rozwijać. Już z siostrą rozmawiałam i ma zapisać córkę na lekcję gry na gitarze.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ