Sunday, January 12, 2025
Home / PARTNER MK  / Pierwsza kąpiel szczeniaka – jak i kiedy ją wykonać?

Pierwsza kąpiel szczeniaka – jak i kiedy ją wykonać?

Kąpać się, nie kąpać

jak kąpać psa

fot. Pixabay

Kiedy należy przeprowadzić pierwszą kąpiel szczeniaka? Jak przygotować zwierzaka do kąpieli? Jak ją dobrze wykonać?Jak często kąpać psa? Na co uważać? Sprawdź

 

Na co dzień dbamy o stan naszej skóry, włosów i paznokci. Staramy się, aby pielęgnacja była jak najbardziej świadoma i naturalna. Warto, abyśmy również poznały tajniki pielęgnacji zwierząt. Kiedy w domu pojawia się mały szczeniak, nie zawsze wiemy, jak właściwie zadbać o jego sierść i skórę. W artykule wyjaśniamy pierwszy podstawowy element pielęgnacji, czyli kąpiel.

Kiedy po raz pierwszy wykąpać szczeniaka?

Właściciele psów powinni przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że malutkiego szczeniaka nie powinno się kąpać od razu po przyjeździe do nowego domu. Pies potrzebuje nie tylko czasu na adaptację i zwalczenie lęków spowodowanych odłączeniem od matki, ale także na odpowiedni rozwój jego organizmu. Co to oznacza? Jeżeli zbyt szybko wykąpiemy szczeniaka, to nie tylko będzie to stanowić dla niego źródło stresu, ale także możemy narazić go na choroby. Młode zwierzę nie potrafi jeszcze właściwie kontrolować temperatury swojego ciała, dlatego też ten zabieg pielęgnacyjny może skutkować wyziębieniem organizmu.

Weterynarze podkreślają, że warto po raz pierwszy wykąpać szczeniaka dopiero w momencie, gdy skończy on pięć miesięcy. Do tego czasu należy korzystać na przykład ze specjalistycznych chusteczek do pielęgnacji sierści szczeniąt. Wystarczy, że mokrą chusteczką przejedziemy po sierści w obu kierunkach, czyli wraz z włosem i pod włos. Podkreślimy jeszcze, że do późniejszej kąpieli również potrzebne będą specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do wrażliwej skóry szczeniaków. Chusteczki, szampony i inne preparaty zwierzęce dostępne są na stronie WszystkoDlaZwierzat.pl.

Kąpiel szczeniaka – rano czy wieczorem?

Przyjmuje się, że kąpiel najlepiej przeprowadzać porą wieczorową, zwłaszcza po ostatnim spacerze i załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że pies po kąpieli po prostu się zaziębi.

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? To pytanie zadaje sobie większość właścicieli tych czworonogów. Niestety, nie istnieje jedna, właściwa odpowiedź. Przede wszystkim częstotliwość kąpieli uzależniona jest od rasy, a także rodzaju i długości sierści. Zwierzę można kąpać raz na dwa tygodnie, raz na kilka miesięcy czy raz na pół roku. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub z groomerem, czyli z psim fryzjerem. Oczywiście kąpiel psa konieczna jest w sytuacji, gdy: czworonóg się zabrudzi, wydziela nieprzyjemny zapach, nadmiernie się drapie, jego skóra jest zaczerwieniona.

Jak przygotować psa do pierwszej kąpieli?

Przed pierwszą kąpielą warto zapoznać szczenię z miejscem, w którym zabieg się odbędzie. Wystarczy, że na chwilę włożymy czworonoga do wanny (bez wody), a następnie nagrodzimy go smakołykiem za spokojne zachowanie. Takie zaznajamianie zwierzaka sprawia, że wanna czy łazienka będzie kojarzyć się mu z czymś pozytywnym. Czynność powtarzamy przez kilka dni, za każdym razem przedłużając czas, który czworonóg spędza w wannie. Nie zapominajmy jednak o smakołykach. Na samym końcu możemy wlać niewielką ilość ciepłej wody – sprawdźmy najpierw, czy jej temperatura nie jest zbyt wysoka. Możemy także otworzyć zwierzęcy szampon i dać pupilowi do powąchania.

 

Uwaga: Część właścicieli na dnie wanny umieszcza matę antypoślizgową. Jest to przede wszystkim wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Decydując się na matę, również warto zapoznać z nią psa i nagrodzić go za cierpliwość.
Jeżeli po kąpieli mamy zamiar wysuszyć sierść za pomocą suszarki, to również stopniowo musimy przyzwyczajać psa do temperatury powietrza, samego nawiewu, charakterystycznego dźwięku. Po każdym kontakcie z suszarką nagradzamy czworonoga.

Jakie przybory są konieczne do przeprowadzenia kąpieli?

Do kąpieli zwierzaka na pewno będą potrzebne odpowiednie kosmetyki. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, musi to być szampon specjalnie przeznaczony dla szczeniąt. Nie możemy korzystać z ludzkich preparatów, nawet tych dedykowanych do skóry wrażliwej, hipoalergicznych czy dla dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na różnice między pH skóry człowieka a pH skóry zwierzęcia. Naturalny i delikatny ludzki szampon może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli zastosujemy go na czworonogu.
Prócz szamponu możemy zaopatrzyć się także w: specjalistyczną odżywkę, wspomnianą matę antypoślizgową, miękki ręcznik z mikrofibry, suszarkę, smakołyki.

fot. Pixabay

Pierwsza kąpiel krok po kroku

Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję pierwszej kąpieli szczeniaka.

 

Krok 1. Przygotowanie pomieszczenia
Na początku odpowiednio przygotuj łazienkę. W wannie wyłóż matę poślizgową, ustaw temperaturę wody, postaw szampon w zasięgu ręki. Warto również wyłożyć ręcznik w przerwie pomiędzy drzwiami i podłogą – zapobiegnie to przeciągowi i zmniejszy ryzyko wyziębienia szczeniaka.

 

Krok 2. Polewanie psa wodą
Umieść psa w wannie i delikatnie polewaj wodą, bacznie obserwując jego reakcję. Polewanie rozpoczynamy od dołu – od łapek. Jeżeli zwierzak będzie się kręcić, albo próbować wyskoczyć z wanny, to przerwij kąpiel i spróbuj go uspokoić. Nie należy kontynuować zabiegu na siłę, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na przeprowadzenie tego zabiegu pielęgnacyjnego w przyszłości.
Jeżeli szczenię dobrze znosi kąpiel, to kontynuuj polewanie wodą, omijając jednak okolice głowy, uszu i pyska. Staraj się kierować strumień pod włos.

 

Krok 3. Aplikacja szamponu
Rozpocznij aplikację szamponu. Jego niewielką ilość wylej bezpośrednio na skórę zwierzaka i delikatnie wmasuj. Cały czas unikaj okolicy oczu, pyska oraz uszu. Potem spłucz pianę.

 

Krok 4. Suszenie
Podczas suszenia czworonoga możesz skorzystać z miękkiego ręcznika z mikrofibry lub z suszarki – jedynie w przypadku, gdy szczenię zostało wcześniej zapoznane z dźwiękiem i nawiewem suszarki. Na początku osusz włosy ręcznikiem. Stosując suszarkę, nie przykładaj jej zbyt blisko skóry. Suszenie rozpocznij od okolicy ogona, omijaj natomiast pysk oraz oczy.

 

Krok 5. Nagroda
Ostatni krok to nagrodzenie psa za posłuszeństwo.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ