Friday, April 25, 2025
Home / Moda  / Biżuteria  / Pierścionek zaręczynowy – jak wybrać ten właściwy?

Pierścionek zaręczynowy – jak wybrać ten właściwy?

Klasyczny złoty z diamentem, rubinem lub szafirem, a może elegancki z białego złota?

Pierścionek zaręczynowy – złoty pierścionek z diamentem.

Złoty pierścionek z diamentem jest najczęściej wybieranym na zaręczyny. Jak dopasować biżuterię do narzeczonej? / fot. Canva

Pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości i chęci spędzenia reszty życia z ukochaną osobą. Nierzadko ta majestatyczna biżuteria przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Panowie, którzy planują oświadczyć się swoim wybrankom mierzą się z wyzwaniem zawierającym się w pytaniu „Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?”. Przy tej decyzji istotna jest personalizacja – warto indywidualnie dobrać kruszec, kamienie szlachetne, grawerunek i inne elementy

 

Pierścionek zaręczynowy – przesądy

Wokół pierścionka zaręczynowego powstały przesądy, które występują w różnych kulturach. Oto najpopularniejsze:

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jego cena musi równać się trzykrotności pensji mężczyzny. Mówi się, że jeżeli wartość biżuterii jest niższa, oznacza to, że narzeczony nie docenia i nie szanuje przyszłej żony. Taki zwyczaj praktykuje się w Japonii.

Aby małżeństwo było trwałe, równie mocny musi być kruszec, dlatego najlepszym wyborem jest złoto. Trwałość związku zapewnia też pierścionek zaręczynowy z diamentem.

Biżuterii zaręczynowej nie powinno się kupować w poniedziałek i piątek. W ten sposób uniknie się konfliktów małżeńskich.

Wręczenie pierścionka o zachodzie słońca przyciąga szczęście.

• Zgubienie pierścionka zaręczynowego przynosi pecha, a jego upuszczenie zwiastuje nieszczęście.

Zdejmowanie pierścionka i dawanie go komuś do przymierzenia przynosi pecha, a nawet może skutkować zdradą.

W dniu ślubu panna młoda nie powinna zakładać innych pierścionków niż zaręczynowy, aby nie przyciągnąć pecha.

• Za mały pierścionek zaręczynowy oznacza, że małżeństwo nie potrwa długo, narzeczeni nie pasują do siebie lub w związku dominował będzie mężczyzna.

• Za duży pierścionek zaręczynowy również zwiastuje nietrwałość małżeństwa, ale też zdradę.

• Pierścionek zaręczynowy z perłą obwieszcza, że mąż zmieni się na gorsze, a żona będzie przez niego płakać. Istnieje zabobon, że podarowane perły przynoszą nieszczęście.

• Pierścionek zaręczynowy z czarnym oczkiem uznaje się za pechowy z uwagi na smutek i łzy, które symbolizuje czerń.

 

Może cię zainteresować:

Ślubne tradycje, zwyczaje i przesądy w Polsce – przegląd

 

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać?

Pierścionek zaręczynowy warto dostosować do urody i osobowości kobiety. Biżuteria może być mała i delikatna lub duża i bardziej wyrazista, a design elegancki i minimalistyczny bądź ekstrawagancki i awangardowy.

 

Najczęściej preferowany jest pierścionek zaręczynowy złoty. Najbardziej klasyczne w biżuterii ślubnej i zaręczynowej  jest żółte złoto. Oprócz niego istnieją też inne kolory – eleganckie białe, zyskujące na popularności różowe i nowatorskie czarne. Każde złoto ma różne próby. Najmocniejsze jest 14-karatowe złoto o próbie 585. Równie ceni się to 18-karatowe o próbie 750. Złoto utożsamia się z luksusem, trwałością i pięknem.

Jeżeli kobieta nie lubi bądź z powodu alergii nie może nosić złotej biżuterii, warto zdecydować się na pierścionek zaręczynowy srebrny. Srebro jest delikatne i subtelne.

 

Kolejnym aspektem podczas zakupu biżuterii zaręczynowej jest tekstura. Tutaj istnieje szeroki zakres wyboru – faktura młotkowana, ryflowana, matowiona lub polerowana na wysoki połysk.

 

Zainspiruj się:

Czy zostaniesz moją świadkową? 5 propozycji stylizacji na letni ślub i wesele

 

Ekskluzywne pierścionki zaręczynowe nie mogą obejść się bez kamieni szlachetnych. Najbardziej klasyczny jest złoty pierścionek z diamentem, który symbolizuje trwałość i miłość. Równie popularne minerały to obrazujący głębokie uczucie i pożądanie rubin, oznaczający silną miłość i wierność szmaragd oraz uosabiający czystość, prawdę i szczęście małżeńskie szafir.

Kamień mogą otaczać małe brylanty, które spotęgują jego piękno i dodadzą biżuterii krystalicznego blasku.

 

Sporo jest także typów szlifu – klasyczny brylantowy, delikatny poduszkowy, owalny, gruszkowy (zwany też łezką), markizowy, księżycowy, szmaragdowy, kaboszon, princess cut czy romantyczny kształt serca.

 

Oprawa kamieni też może pochwalić się wielością rodzajów – od popularnych, po te bardziej efektowne. Oprawa kleszczowa utrzymuje kamień kleszczami, a wklęsła krawędziami metalu, w którym umieszczona jest ozdoba. Typ blezer obejmuje minerał, zapewniając mu bezpieczeństwo. Oprawa niewidoczna polega na takim osadzeniu kamienia, aby metal utrzymujący go nie był dostrzegalny. Rodzaje łączące wiele drobnych kamieni to kanałowy i pavé.

 

Wszystkie te elementy tworzą unikalny pierścionek zaręczynowy. Grawer zapewnia jeszcze większy stopień personalizacji, nadaje biżuterii osobistego i intymnego charakteru. Jaki grawer na pierścionek zaręczynowy jest najlepszy? Taki, który będzie wasz i tylko wasz. Może to być data zaręczyn lub innego istotnego wydarzenia, imiona albo inicjały, ważny symbol czy też sentencja miłosna.

 

Zobacz również:

Pierścionek zaręczynowy ‒ przewodnik dla kandydatów na narzeczonych

 

Dziennikarka, która uwielbia inteligentne rozmowy o życiu. Rozkochana w świecie mody i mediów marzycielka.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ