Pierś do przodu!
Na różnych etapach życia wygląd piersi się zmienia, podlega wpływowi hormonów, zależy od masy ciała, trybu życia. Czy można coś zrobić?
Piersi są jednym z ważniejszych atrybutów kobiecości. Doświadczenie jednak uczy, że nie ma kobiety która nie chciałaby czegoś w swoim biuście poprawić. Na różnych etapach życia wygląd piersi się zmienia, podlega wpływowi hormonów, zależy od masy ciała, trybu życia.
Przed każdym zabiegiem estetycznym w zakresie piersi warto zadbać o dwie sprawy! Po pierwsze zbadać piersi (wykonać badanie USG, a u kobiet po 40-tym roku życia również mammografię), żeby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z ewentualną diagnostyką (np. biopsja) po zabiegu estetycznym. Druga również istotna sprawa przed zabiegiem korygującym kształt lub wielkość piersi to poprawa jakości skóry. Kilka tygodniu lub miesięcy przed zabiegiem wskazane jest regularne stosowanie zabiegów ujędrniających skórę, nie zaleca się również opalania przed operacją.
Powiększenie piersi (augmentacja) to najczęściej wykonywany zabieg estetyczny na świecie. Zabieg zaleca się w celu powiększenia biustu lub wyrównania widocznych asymetrii. Zabieg można przeprowadzić u osoby dorosłej. W rzadkich przypadkach wad wrodzonych powiększa się piersi dziewczętom poniżej 18-tego roku życia. Kobietom planującym ciążę, radzę zaczekać z decyzją o korekcie piersi do momentu zakończenia laktacji i powrotu do optymalnej wagi po ciąży.
Wielkość implantów dobiera lekarz w porozumieniu z pacjentką. Budowa klatki piersiowej oraz proporcje ciała decydują o możliwości doboru implantu. Protezy wykonane są z materiałów zwykle dobrze tolerowanych przez organizm, nie wymagają wymiany, a większość firm daje gwarancję dożywotnią. Ze względu na to, że implanty umiejscawia się najczęściej pod mięśniem piersiowym większym, nie ma po zabiegu problemu z karmieniem piersi. Blizny mają długość około 4-5 cm i schowane są w fałdzie podsutkowym. Sam zabieg trwa około godziny, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga minimum dwóch tygodni rekonwalescencji. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportów można zaplanować około dwa miesiące po zabiegu.
Redukcja piersi to również często wykonywany zabieg estetyczny. W większości przypadków przyczyną redukcji są wskazania medyczne. Obfity biust może być przyczyną poważnych problemów neurologicznych (bólu kręgosłupa), odparzeń skóry, trudności z codzienną aktywnością fizyczną, uniemożliwia uprawianie wielu dziedzin sportu i jest poważnym defektem w wyglądzie.
Na redukcję decydują się panie w różnym wieku. Trzeba zawsze pamiętać, że jest to zabieg bardzo inwazyjny, zawsze doprowadza do uszkodzenia przewodów mlekowych i uniemożliwia karmienie piersią. Różne są chirurgiczne techniki zmniejszenia piersi, zawsze wykonuje je chirurg plastyczny. Dobór metody zależy przede wszystkim od rozmiaru piersi.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a pobyt w szpitalu trwa około 2-3 dni. Leczenie wymaga ścisłej współpracy z pacjentką, szczególnie w okresie rekonwalescencji: konieczne jest stosowanie się do zaleceń chirurga, noszenie odpowiedniej bielizny. Efekt często przekracza oczekiwania pacjentki! Piersi po zmniejszeniu (ich rozmiar wybiera przed zabiegiem pacjentka) są kształtne, podniesione i bardziej jędrne niż przed operacją.
Podniesienie piersi (mastopeksja) może być wykonana jako metoda łączona z jednoczesnym powiększeniem. Samo podniesienie najczęściej wybierane jest przez kobiety po zakończonej laktacji lub po odchudzaniu, gdy jędrność piersi i skóry pogarsza się. Zabieg wykonuje chirurg plastyczny. Metodę operacyjną wybiera się po dokładnym zbadaniu kobiety, sprecyzowaniu oczekiwań i ocenie realnych możliwości. Operacja podniesienia wiąże się z ryzykiem uszkodzenia przewodów mlekowych wyprowadzających, o czym pacjentka jest informowana przed zabiegiem.
Do małoinwazyjnych zabiegów, wykonywanych w znieczuleniu miejscowym, należy zmniejszenie wielkości kompleksu otoczka-brodawka. Za standardową średnicę otoczki przyjmuje się około 4.5cm. Jeśli przekracza ona ten wymiar, w zależności proporcjonalnie do wielkości piersi, może być odbierana jako nieestetyczna, zbyt szeroka. Wszystko jednak jest kwestią gustu! Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie. Ryzyko uszkodzenia przewodów mlekowych jest niewielkie, nie powinno zatem stanowić przeciwwskazania do karmienia piersią w przyszłości. Gojenie rany trwa około tydzień, pielęgnacja blizny wymaga kilku miesięcy.
Dr n.med. Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI, Kraków, ul. K. Janickiego 1a, kontakt@dbajopiersi.pl, www.dbajopiersi.pl, tel. 511 729 279