Thursday, February 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Pielęgnacja włosów farbowanych

Pielęgnacja włosów farbowanych

Dowiedz się, jak dbać o farbowane włosy

Pielęgnacja włosów farbowanych

Farbujemy włosy z różnych powodów – zarówno dla zmiany samej w sobie, jak i dla ukrycia siwych włosów, uwydatnienia naturalnego koloru lub w imię najnowszych trendów, w których ostatnimi czasy właściwie każdy kolor jest dopuszczalny / fot. Fotolia

Radykalne zmiany w życiu prawie każdej kobiety można rozpoznać po jej włosach. Przez kolejne lata są dziesiątki razy ścinane, zapuszczane czy farbowane. Zresztą farbujemy włosy z różnych powodów – zarówno dla zmiany samej w sobie, jak i dla ukrycia siwych włosów, uwydatnienia naturalnego koloru lub w imię najnowszych trendów, w których ostatnimi czasy właściwie każdy kolor jest dopuszczalny. Niezależnie od tych powodów, zawsze jednakowo ważna jest pielęgnacja włosów farbowanych. Na szczęście istnieje wiele sprytnych sposobów na to, aby zadbać o nie w domowych warunkach

Co daje pielęgnacja włosów farbowanych?

Większość dostępnych na rynku farb do włosów jest już dość bezpieczna. Nie tylko nadają włosom odpowiedniego koloru, ale przy okazji intensywnie pielęgnują. Wciąż jednak jest to ingerencja w strukturę włosa, który z każdym takim zabiegiem staje się coraz słabszy. Podczas zabiegu koloryzacji otwarta zostaje łuska włosa za pomocą zmiany odczynu pH. W konsekwencji włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, matowienie, wysychanie, a w końcu na łamanie. Właśnie dlatego ważna jest właściwa pielęgnacja włosów farbowanych, która ma na celu zamknięcie łusek włosów i dostarczenie im niezbędnego „pożywienia”.

Poza tym włosy stają się gładkie, ładnie odbijają światło i – dzięki zamknięciu łusek – zatrzymują swój kolor na dłużej. Tuż po samym farbowaniu warto włosy spłukać letnią wodą, która także pozwala zamknąć ich strukturę. Należy pamiętać, że pielęgnacja włosów farbowanych nie powinna ograniczać się wyłącznie do kilku chwil czy nawet dni po koloryzacji. Należy ją przeprowadzać regularnie. Włosy poddawane zabiegom farbowania są też bardziej narażone na działanie takich czynników jak: promieniowanie UV, ciepło podczas suszenia lub prostowania i inne zabiegi stylizujące, np. z użyciem lakierów, itp.

Jak prawidłowo pielęgnować włosy farbowane?

Już na etapie wybierania farby warto od razu kupić odpowiednie kosmetyki. Z ich użyciem pielęgnacja włosów farbowanych stanie się niezwykle łatwa i przyjemna. Ważne, aby to były trzy podstawowe kosmetyki, takie jak szampon, odżywka i maska. Wybierając dla siebie odpowiednie preparaty tego typu, warto szukać całych linii kosmetycznych. Dzięki temu ich działanie będzie przynosiło znacznie lepsze efekty. Przykładem takiej gamy jest Garnier Fructis Color Resist, w której skład wchodzą szampon, maska i odżywka wzmacniająca. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona koloru przed przedwczesnym wypłukiwaniem, ale też wzmacnianie samych włosów, tak lepiej opierały się działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych.

Poszukując tego rodzaju kosmetyków, warto zwracać uwagę także na ich wydajność. Ciekawą propozycją jest szampon do włosów farbowanych Joanna z czarną porzeczką lub szampon chroniący kolor od L’Oréal. Odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych powinna odbywać się z zachowaniem kilku prostych zasad.

Najlepiej nie myć włosów częściej niż raz dziennie. Warto też spróbować „przetrzymać” je nawet 2-3 dni. Do mycia głowy należy używać lekko ciepłej wody. Odżywkę z kolei warto trzymać na włosach przynajmniej kilka minut, pamiętając o tym, by latem wybierać specjalne odżywki z filtrem ochronnym. Regenerująca maseczka to z kolei rozwiązanie, po które należy sięgać raz w tygodniu. Działa silniej od odżywki i nie tylko przedłuża trwałość koloru, ale przede wszystkim intensywnie odżywia włosy.

Od czasu do czasu przydatna może się też okazać profesjonalna pielęgnacja włosów farbowanych w salonie fryzjerskim, gdzie specjalista może zaproponować jeden z wielu zabiegów mających dogłębnie zregenerować włosy.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ