Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która może nawracać. Prawidłowo dobrana pielęgnacja skutecznie poprawi wygląd skóry. Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające w składzie substancje łagodzące, nawilżające i natłuszczające skórę. Nie zaleca się silnie perfumowanych produktów z dużą zawartością alkoholu, ponieważ mogą one podrażniać skórę i powodować jeszcze większe przesuszenie
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która dotyka wielu ludzi. Na skórze pojawiają się zmiany rumieniowe, które ulegają złuszczeniu. Przyczyną tego schorzenia jest nadaktywność gruczołów łojowych, a także zakażenie grzybicze. Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry powinna być odpowiednio dobrana, aby łagodzić zmiany skórne.
Nadmierna praca gruczołów łojowych powoduje zwiększone wydzielanie sebum, które zatyka ujścia mieszków włosowych, i rozwijanie się stanu zapalnego skóry. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry zalicza się: stres, zaburzenia na tle hormonalnym, nieprawidłową pielęgnację, padaczkę, zaburzenia odporności, nieprawidłową dietę, nadużywanie alkoholu i tytoniu oraz depresję.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry
Łojotokowe zapalenie skóry ma bardzo charakterystyczne objawy. Na skórze głowy tworzą się tłuste łuski wraz z towarzyszącym zaczerwienieniem. Zmiany mają czerwony kolor, są pokryte białą lub żółtą łuską. Towarzyszy im świąd. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może powodować wypadanie włosów lub łysienie. Na twarzy zmiany najczęściej są umiejscowione w okolicy brwi, za uszami, na czole i nosie. Można je znaleźć na klatce piersiowej oraz w miejscach zagięcia kończyn.
Pielęgnacja skóry z zapaleniem łojotokowym
Skóra objęta chorobą nie jest łatwa w pielęgnacji. Bardzo ważne jest kompleksowe działanie, które zmniejszy dolegliwości i poprawi jej wygląd. Często stosowane są leki przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne w postaci tabletek, maści lub wcierek. Dużą rolę odgrywają prawidłowo dobrane kosmetyki. Do skóry głowy zaleca się szampony, które zmniejszają łojotok oraz świąd. W składzie powinny zawierać pirytonian cynku, pochodne siarki lub ichtiol. Dobrze sprawdzają się produkty bez drażniących substancji i barwników, które nie są odpowiednie przy łojotokowym zapaleniu skóry.
Schorzenie ma tendencję do nawracania, dlatego systematyczna pielęgnacja jest bardzo ważna. Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające składniki o działaniu przeciwgrzybicznym i łagodzącym. Sprawdzą się kosmetyki nawilżające, przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej. Powinny mieć one lekką formułę, która nie działa komedogennie. Należy unikać produktów z wysokim stężeniem alkoholu, ponieważ mogą one wysuszać skórę. Niezbędne jest stosowanie kosmetyków natłuszczających, które poprawią jej wygląd.