Monday, December 9, 2024
Home / PARTNER MK  / Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej

Sposoby na wstydliwy kłopot

W pielęgnacji cery trądzikowej duże znaczenie mają odpowiednio dopasowane kosmetyki. Substancje obecne w niektórych produktach mogą nasilać problem i pogarszać stan skóry. Warto zdecydować się na dermokosmetyki, czyli produkty o właściwościach leczniczych

Kosmetyki do cery trądzikowej

Wybór kosmetyków do cery trądzikowej dla wielu osób jest prawdziwym wyzwaniem. Skóra jest wrażliwa, podatna na uszkodzenia, zaczerwieniona, a dodatkowo dochodzi do zatkania porów, wzmożonej produkcji sebum i pojawiania się zaskórników, krost, grudek, a nawet bolesnych guzów. Niektóre dostępne produkty mogą nasilać problemy i utrudniać leczenie trądziku. Przed zakupem kosmetyków należy zatem czytać ich skład i wybrać te, które mają właściwości lecznicze. W kosmetyczce powinny znaleźć się: pianka lub emulsja do mycia, krem nawilżająco-matujący z filtrem przeciwsłonecznym na dzień, krem intensywnie nawilżający na noc oraz maseczki łagodzące.

 

Zadaniem kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej jest łagodzenie podrażnień, zapobieganie powstawaniu zaskórników, wspomaganie regeneracji skóry oraz ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Szczególnie polecane są tzw. dermokosmetyki – produkty do pielęgnacji stworzone przez dermatologów, kosmetologów i chemików, które są przebadane, mają udowodnioną skuteczność i nie zawierają substancji uczulających lub nasilających trądzik.

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Na pielęgnację cery trądzikowej składa się przede wszystkim dokładne oczyszczanie i nawilżanie. Obie te czynności powinny odbywać się dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Ważna jest systematyczność, ponieważ skóra ze skłonnością do trądziku jest wrażliwa i jej zaniedbanie skutkuje nasileniem się problemu.

 

W efekcie oczyszczania twarzy usunięte są zanieczyszczenia, kurz, martwy naskórek i resztki makijażu. Skórę należy myć letnią wodą i delikatną emulsją lub pianką. Nie jest zalecane stosowanie gąbek lub myjek, ponieważ gromadzą się na nich bakterie. Umytą twarz trzeba dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Ostatnim krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego. Czynności tej nie można pominąć, ponieważ to właśnie krem łagodzi podrażnienia, odbudowuje skórę i tworzy na niej warstwę ochronną.

 

Osoba z trądzikiem może do dwóch razy w tygodniu wykonać peeling, który ułatwi usunięcie złuszczonego naskórka. Ważne jest jednak, aby wybrać peeling enzymatyczny, a nie mechaniczny, ponieważ ten może podrażnić skórę. Warto wypróbować także domowe maseczki, np. z miodu i soku z cytryny, płatków owsianych oraz kurkumy i miodu. Nie wolno wyciskać ani rozdrapywać zmian skórnych.

Czym wspomagać pielęgnację cery trądzikowej?

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej jest tylko jednym z elementów leczenia trądziku. Problem należy skonsultować z dermatologiem, który ustali konkretny plan działania. Niekiedy może być konieczne stosowanie antybiotykoterapii miejscowej lub ogólnej oraz maści przeciwzapalnych. Leczenie trądziku należy wspomagać także zdrową dietą – zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz eliminować produkty tłuste, smażone, ostro przyprawione i te, które nasilają objawy.

 

źródło: Partner MK
Oceń artykuł
2 Comments
  • Serpentyna 4 września, 2019

    Bardzo dobre działanie w walce z trądzikiem wykazuje zabieg infuzji tlenowej. Jej efekty to
    zagęszcza i ujędrnia skórę
    działa odmładzająco i wygładzająco
    redukuje zmarszczki mimiczne wokół oczu i ust
    rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt
    leczy skórę trądzikową oraz stany zapalne

    Zerknijcie sobie tutaj https://bonjour-gliwice.pl/oxybrazja-i-infuzja-tlenowa/ – na stronie mozna poczytać sobie jak wyglada sam zabieg.

  • Marta 13 września, 2019

    Dużo fajnych, praktycznych porad. A tego właśnie oczekuje się od serwisu takiego jak ten 🙂 Po swoich przygodach mogę powiedzieć, że niedoceniane nawilżanie skóry (systematyczne!) daje dobre efekty. Tego nie widać z dnia na dzień… ale po kilku tygodniach skutecznego nawilżania wyprysków wyskakuje po prostu o wiele mniej.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ