Saturday, October 5, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Piękny umysł. Mira Murati i ChatGPT

Piękny umysł. Mira Murati i ChatGPT

Mira Murati należy dziś do najbardziej wpływowych kobiet na świecie. To ona stoi za sukcesem czata GPT

Mira Murati

Mira Mirati / fot. OpenAI

Kobiety rządzą światem? To zdanie świetnie pasuje do Miry Murati, chociaż jest więcej niż prawdopodobne, że nigdy o niej słyszeliście. Natomiast na pewno słyszeliście o sztucznej inteligencji i czacie GPT – czyli najnowszym hicie technologicznym wymyślonym przez magików z Doliny Krzemowej. A tymi magikami dowodzi właśnie nie kto inny jak Mira Murati (jest dyrektorką ds. technologii), która w wieku zaledwie 35 lat stała się jedną z najważniejszych osób w firmie OpenAI, odpowiedzialnej za stworzenie ChatGPT.

Top Model, top umysł

Wygląda jak top modelka, kiedy udziela wywiadów uśmiecha się niewinnie niczym urocza studentka jednego z amerykańskich uniwersytetów, np. Harvarda. Ale to tylko pozory, bo za tym uśmiechem i urokiem osobistym stoi niezwykła inteligencja i wybitne umiejętności w dziedzinie programowania i marketingu.

Jeśli mówi się na przykład, że Bill Gates jest bogiem technologii to tytuł bogini należy bez wątpienia do Miry Murati. Oprócz uroku osobistego i intelektu otacza ją aura tajemniczości wynikająca z tego, że rzadko udziela wywiadów i chroni swoją prywatność.

To Ci się spodoba:
Natalia Hatalska i Wiek paradoksów: Człowiek w sieci to nie avatar (wywiad)

Mira Murati – biografia

Jednak co nieco wiadomo na jej temat. Jej ulubionym filmem jest „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubicka, uwielbia poezje Rainera Marii Rilkiego, a w wolnych chwilach najczęściej słucha Radiohead. Pochodzi z Albanii. W wieku 16 lat przeprowadziła się do Kanady, gdzie ukończyła liceum. Studiowała na małej amerykańskiej uczelni Dartmouth College, na której zdobyła tytuł inżyniera w 2012r. Edukacja, która niczym szczególnym się nie wyróżnia. Po studiach zaczęła pracę jako analityk w Goldman and Sachs słynnej globalnej firmie specjalizującej się w bankowości inwestycyjnej.

Potem przez 3 lata pracowała w Tesli, i kiedy dla większości ambitnych programistów etat u Elona Muska byłby spełnieniem marzeń i szczytem kariery, Murati podejmuje decyzję o odejściu z pracy u technologicznego giganta. Postanawia w 2018 roku dołączyć do małej nieznanej firmy o nazwie Open AI, w której rozpoczyna pracę nad pewnym tajemniczym projektem związanym ze sztuczną inteligencją: Czatem GPT.

Przeczytaj też:
Kobiety w nauce, czyli 10 badaczek i naukowczyń o których istnieniu nie miałaś pojęcia

Mira Murati i ChatGPT 

Dzisiaj ChatGPT jest jednym z najbardziej gorących tematów w świecie nowych technologii. W skrócie można to opisać jako sztuczną inteligencję z umiejętnością szybkiego uczenia się. Żeby wyobrazić sobie jak duża jest to umiejętność wystarczy zdjąć sobie sprawę, że pierwsza wersja czata GPT zaledwie sprzed pół roku w porównaniu do wersji najnowszej jest już dzisiaj praktycznie „przestarzała”. Dlaczego?

Otóż pierwszy chatbot miał na przykład duży problem z rozwiązaniem zadań matematycznych, z którymi żadnych kłopotów nie miało ośmioletnie dziecko. Najnowsza wersja sztucznej inteligencji rozwiązuje takie zadania w ułamek sekundy.

Oznacza to, że już nigdy w historii ludzkości żaden ośmiolatek nie będzie w stanie prześcignąć w szybkości myślenia sztucznej inteligencji. Powstanie i rozwój czata GPT u wielu naukowców, ale też zwykłych ludzi budzi dużo wątpliwości. Pojawiają się pytania czy sztuczna inteligencja nie przejmie w pewnym momencie kontroli nad ludzkością, czy nie pozbawi pracy wielu ludzi działających na przykład w branży copy writingu, dziennikarzy czy scenarzystów filmowych. Ci ostatni zresztą już rozpoczęli strajk w Hollywood, rzeczywiście obawiając się, że sztuczna inteligencja zapanuje nad branżą scenariopisarską.

W sieci pojawiły się żarty, że nie będzie to jednak możliwe, bo ChatGPT nie będzie potrafił napisać porządnego scenariusza filmowego z jednego prostego powodu: braku traumy z dzieciństwa.

Polecamy:
Patoposłuszeństwo. Co wybierasz – iluzję czy przebudzenie?

Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy nadzieja?

Na te wszystkie wątpliwości i pytania musi odpowiadać żywy człowiek, bo ChatGPT nie potrafi jednak wszystkiego. I z reguły bierze to na siebie właśnie nie kto inny jak Mira Murati. Szefowa technologiczna firmy OpenIA skupia się w swoich wypowiedziach z reguły na pozytywnym wpływie sztucznej inteligencji na ludzkość:

„Na pewno rozwój AI (artificial inteligence – sztuczna inteligencja po ang.) pozwoli na prowadzenie badań które przyspieszą na przykład badania dotyczące ochrony klimatu, czy pomogą w rozwoju medycyny”

– mówiła w wywiadzie dla miesięcznika Time. i dodała:

„Jeżeli o mnie chodzi jestem optymistką: każda nowinka techniczna, która może ludziom pomóc warta jest tego żeby ją rozwijać i w nią inwestować”.

Dzisiaj firma OpenIA jest warta ok. 30 miliardów dolarów, a Murati jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Ma powody do optymizmu.

Leszek Żukowski

absolwent aktorstwa na łódzkiej filmówce i dziennikarstwa na UW. Jego dwie największe pasje to kino i literatura, głównie sztuki Szekspira, których kolejne tłumaczenia kolekcjonuje. Pasjonat sportów walki. Jako dziennikarz pisał min. do dwutygodnika „Viva”, „Wysokich Obcasów”, dla portalu „Newoncesport”

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kicia 18 czerwca, 2023

    To piekna twarz diabla, za wyczyny ktorego beda placic nasze dzieci.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ