Home / Kultura  / Piękny umysł i czułość – Nobel dla Olgi Tokarczuk

Piękny umysł i czułość – Nobel dla Olgi Tokarczuk

Prezencja noblistki spotkała się z bardzo pozytywną reakcją internautów, celebrytów i ludzi ze świata mediów

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Nasza noblistka /fot.flickr

W grudniową noc, w świetle obiektywów i gromkich braw na scenę weszła Olga Tokarczuk. Pisarka została doceniona przez Szwedzką Akademię i zaproszona na galę rozdania nagród, gdzie wygłosiła wzruszające przemówienie, które na długo zostanie w pamięci. Noblistka dała nie tylko pokaz swojej erudycji, ale także kobiecości i elegancji

 

 

Trzecia Polka z Noblem

Olga Tokarczuk jest jedną z 53 kobiet, trzecią Polką obok Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławy Szymborskiej, których nazwiska uhonorowano nagrodą Nobla. Tematy które porusza Olga Tokarczuk w swoich powieściach są niełatwe i dotykają naszych odwiecznych bolączek, jednak pisarka potrafi ująć je tak, by przemawiały do każdego.

 

Przenikliwość, płynne poruszanie się pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy świadczą o pięknym i otwartym umyśle. W swojej noblowskiej przemowie nawiązała do filmu „The Wife”, w którym za sławą męża stoi żona:

 

Ten film pokazuje pewne zjawisko. Nagroda przypada jednej osobie, podczas gdy za sukcesem stoi wielu innych ludzi. Ci, którzy wspierają, pomagają, inspirują. Moje podziękowania kieruję do tych, którzy otoczyli mnie opieką, gdy pisałam: robili research, redagowali i wspierali w trudnych chwilach. Do tych, którzy mieli inne poglądy niż moje i nigdy nie wahali się, by powiedzieć „nie”. Do tych, którzy okrywali moją obolałą szyję. Pragnę podziękować też moim tłumaczom, najuważniejszym czytelnikom wszystkiego, co napisałam, wychwytującym każdą niekonsekwencję i każdą pomyłkę, którą popełniłam

– dodała w czasie swojej przemowy.

Droga do sukcesu

Olga Tokarczuk

Kraków świętował wielki sukces Olgi Tokarczuk/ fot. Paulina Bandura

Olga Tokarczuk z wykształcenia jest psycholożką. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, co pomogło jej w kreowaniu postaci i głębokim wnikaniu w ich wrażliwość.

Debiutowała opowiadaniami w piśmie „Na przełaj” jako Natasza Borodin. Powieściopisarka pokazała światu „Podróż ludzi Księgi”, „Dom dzienny dom nocny”.  Najbardziej docenione dzieła to „Bieguni”, „Ksiegi Jakubowe”, „Prawiek i inne czasy”.

Ostatni tytuł oddaje klimat świata przedstawianego w powieściach Olgi Tokarczuk. Bizzare w języku francuskim oznacza inny, zmienny, dziwny, śmieszny i niezwykły.

Wieczór noblowski

Na tę niezwykłą uroczystość Olga Tokarczuk przygotowała dwie kreacje.
Autorką pierwszej z nich jest Gosia Baczyńska. W rozmowie z  Dzień Dobry TVN projektantka podkreśliła, że zależało jej na zgodności sukni z wizerunkiem, charakterem i wrażliwością pisarki. Bardzo ważne było też to, aby strój nie odbiegał od protokołu. Chociaż długa, czarna suknia podkreślona jedynie ozdobną stójką wydaje się prosta, to niesie ze sobą przesłanie. Kreacja nawiązuje do historii ruchu feministycznego – pierwszych sufrażystek i Selmy Lagerlöf – szwedzkiej pisarki, pierwszej kobiety, która 110 lat temu dostała nagrodę Nobla.

Podczas królewskiego bankietu 11 grudnia, Olga Tokarczuk wystąpiła w projekcie Tomasza Ossolińskiego.

Najbardziej zależało mi na prostocie i podkreśleniu kobiecości Olgi Tokarczuk. Chciałem też, by suknia była drugoplanowa i nie odciągała uwagi od pisarki, która jest intelektualistką, nie celebrytką. Strój nie jest tu najważniejszy

– powiedział Tomasz Ossoliński w rozmowie z Vogue.pl.

View this post on Instagram

Olga Tokarczuk w sukni mojego projektu z mężem Grzegorzem Zygadło we fraku z mojego atelier na wczorajszym bankiecie królewskim w Pałacu Sztokholmskim. Król Szwecji Karol XVI Gustaw wraz z królową Sylwią zaprosili tam laureatów Nobla na wykwintną kolację w towarzystwie przedstawicieli parlamentu i rządu, dyplomatów oraz królewskiego dworu. . . . #tomaszossolinski #olgatokarczuk #nobel2019 #nobel #nobelprize #king #sweden #queen #royalfamily #royal #stockholm #banquet #royalbanquet #dress #longdress #frockcoat #tailcoat #dresscode #dresscode_fashion #swedenroyalfamily #ceremony #nobellaureate #bespoke #bespokestyle #bespokesuit #bespoketailor #couplegoals #stylishcouple

A post shared by Tomasz Ossoliński (@tomasz_ossolinski) on

Pisarka zostawiła charakterystyczną dla siebie fryzurę, a dredy urozmaiciła przepiękna biżuteria autorstwa Kasi Wójcik. Gdyby nie drobne koraliki, włosy wyglądałyby niemal identycznie jak u szwedzkiej minister kultury, demokracji i sportu Amandy Lind. Obie panie pochwaliły się podobnym wizerunkiem w social mediach.

Prezencja noblistki spotkała się z bardzo pozytywną reakcją internautów, celebrytów i ludzi ze świata mediów.  Moment wręczenia Nobla i gratulacje mogliśmy oglądać na instagramowym koncie Mai Ostaszewskiej, Agnieszki-Woźniak Starak, Maffashion, Magdy Mołek, czy Borysa Szyca. Nawet sam Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprosił Olgę Tokarczuk do siedziby ministerstwa. Do tego czasu na pewno nadrobi zaległości!

View this post on Instagram

Dziś tylko Olga Tokarczuk!!! Już za chwilę, o 16.30 uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Nobla!!! Gotowi na relację? @tvn24.pl i na stronach internetowych. Wielkie wydarzenie, wielkie święto! Przy tej okazji wracam do mojego ukochanego „Prawieku i inne czasy”, pierwszej książki Olgi jaką ( jeszcze przed “Podróżą Ludzi Księgi”) przeczytałam i pokochałam. Parę lat później, na życzenie Olgi nagrałam audiobook „Prawieku”, zagrałam Rutę w Teatrze TV i panią Krysię z Nowej Rudy z opowiadania „Amos”. Poznałam wtedy Olgę. Od zawsze emanowała od niej dobroć, uważność, czułość wobec świata, o której tak poruszająco mówiła w swoim noblowskim odczycie. Czułam, że jej kolejne książki, przede wszystkim „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Bieguni” kształtowały moją wrażliwość. Każde słowo na wagę złota. Dziś nasza wybitna pisarka, wspaniała osoba, stająca zawsze po jasnej stronie, feministka zaangażowana w walkę o prawa człowieka, sprzeciwiająca się okrucieństwu wobec zwierząt, otwarta, mądra i nadzwyczaj skromna odbiera Nagrodę Nobla!!!! Czuję ogromne wzruszenie, dumę, wdzięczność!!! Wracam do Prawieku i Was namawiam do powrotu, lub odkrywania po raz pierwszy jej wszystkich książek. To nasz skarb. Dziękuję, że jest Olga Tokarczuk, która czyni świat lepszym ❤️ @olgatokarczuk_official @nobelprize_org #olgatokarczuk #nobelprize #nobelprizeforliterature #literature #fundacjaolgitokarczuk #soproud #sohappy #czytambolubię #prawiekiinneczasy @wydawnictwoliterackie #książkazamiasttorebki @monikaolejnik_official #książki #bookstagram #czułynarrator #wzruszenie #wdzięczność

A post shared by Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official) on

Edyta Sowa&Ewa Gruszka

 

 

 
 

 

Oceń artykuł
2 komentarze

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach