Piękny umysł i czułość – Nobel dla Olgi Tokarczuk
Prezencja noblistki spotkała się z bardzo pozytywną reakcją internautów, celebrytów i ludzi ze świata mediów
W grudniową noc, w świetle obiektywów i gromkich braw na scenę weszła Olga Tokarczuk. Pisarka została doceniona przez Szwedzką Akademię i zaproszona na galę rozdania nagród, gdzie wygłosiła wzruszające przemówienie, które na długo zostanie w pamięci. Noblistka dała nie tylko pokaz swojej erudycji, ale także kobiecości i elegancji
Trzecia Polka z Noblem
Olga Tokarczuk jest jedną z 53 kobiet, trzecią Polką obok Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławy Szymborskiej, których nazwiska uhonorowano nagrodą Nobla. Tematy które porusza Olga Tokarczuk w swoich powieściach są niełatwe i dotykają naszych odwiecznych bolączek, jednak pisarka potrafi ująć je tak, by przemawiały do każdego.
Przenikliwość, płynne poruszanie się pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy świadczą o pięknym i otwartym umyśle. W swojej noblowskiej przemowie nawiązała do filmu „The Wife”, w którym za sławą męża stoi żona:
Ten film pokazuje pewne zjawisko. Nagroda przypada jednej osobie, podczas gdy za sukcesem stoi wielu innych ludzi. Ci, którzy wspierają, pomagają, inspirują. Moje podziękowania kieruję do tych, którzy otoczyli mnie opieką, gdy pisałam: robili research, redagowali i wspierali w trudnych chwilach. Do tych, którzy mieli inne poglądy niż moje i nigdy nie wahali się, by powiedzieć „nie”. Do tych, którzy okrywali moją obolałą szyję. Pragnę podziękować też moim tłumaczom, najuważniejszym czytelnikom wszystkiego, co napisałam, wychwytującym każdą niekonsekwencję i każdą pomyłkę, którą popełniłam
– dodała w czasie swojej przemowy.
Droga do sukcesu
Olga Tokarczuk z wykształcenia jest psycholożką. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, co pomogło jej w kreowaniu postaci i głębokim wnikaniu w ich wrażliwość.
Debiutowała opowiadaniami w piśmie „Na przełaj” jako Natasza Borodin. Powieściopisarka pokazała światu „Podróż ludzi Księgi”, „Dom dzienny dom nocny”. Najbardziej docenione dzieła to „Bieguni”, „Ksiegi Jakubowe”, „Prawiek i inne czasy”.
Ostatni tytuł oddaje klimat świata przedstawianego w powieściach Olgi Tokarczuk. Bizzare w języku francuskim oznacza inny, zmienny, dziwny, śmieszny i niezwykły.
Wieczór noblowski
Na tę niezwykłą uroczystość Olga Tokarczuk przygotowała dwie kreacje.
Autorką pierwszej z nich jest Gosia Baczyńska. W rozmowie z Dzień Dobry TVN projektantka podkreśliła, że zależało jej na zgodności sukni z wizerunkiem, charakterem i wrażliwością pisarki. Bardzo ważne było też to, aby strój nie odbiegał od protokołu. Chociaż długa, czarna suknia podkreślona jedynie ozdobną stójką wydaje się prosta, to niesie ze sobą przesłanie. Kreacja nawiązuje do historii ruchu feministycznego – pierwszych sufrażystek i Selmy Lagerlöf – szwedzkiej pisarki, pierwszej kobiety, która 110 lat temu dostała nagrodę Nobla.
Podczas królewskiego bankietu 11 grudnia, Olga Tokarczuk wystąpiła w projekcie Tomasza Ossolińskiego.
Najbardziej zależało mi na prostocie i podkreśleniu kobiecości Olgi Tokarczuk. Chciałem też, by suknia była drugoplanowa i nie odciągała uwagi od pisarki, która jest intelektualistką, nie celebrytką. Strój nie jest tu najważniejszy
– powiedział Tomasz Ossoliński w rozmowie z Vogue.pl.
Pisarka zostawiła charakterystyczną dla siebie fryzurę, a dredy urozmaiciła przepiękna biżuteria autorstwa Kasi Wójcik. Gdyby nie drobne koraliki, włosy wyglądałyby niemal identycznie jak u szwedzkiej minister kultury, demokracji i sportu Amandy Lind. Obie panie pochwaliły się podobnym wizerunkiem w social mediach.
Prezencja noblistki spotkała się z bardzo pozytywną reakcją internautów, celebrytów i ludzi ze świata mediów. Moment wręczenia Nobla i gratulacje mogliśmy oglądać na instagramowym koncie Mai Ostaszewskiej, Agnieszki-Woźniak Starak, Maffashion, Magdy Mołek, czy Borysa Szyca. Nawet sam Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprosił Olgę Tokarczuk do siedziby ministerstwa. Do tego czasu na pewno nadrobi zaległości!
Edyta Sowa&Ewa Gruszka
Agnieszka Zienkiewicz 13 grudnia, 2019
Po milionkroć gratulacje!
Tadeusz 6 stycznia, 2020
W Biegunach myśli autorki wielokrotnie odzwierciedlały moje własne. Niesamowity talent.