Piękno nićmi szyte
Wchłanialne nici to najnowszy hit medycyny estetycznej, o efektach oraz samym zabiegu,porozmawialiśmy z ekspertem, dr Agnieszkę Szablińską.
Ujędrnianie dowolnych części ciała, poprawa owalu twarzy czy podnoszenie obwisłej skóry znów stało się prostsze i bezpieczniejsze, wchłanialne nici to najnowszy hit medycyny estetycznej zapytaliśmy o nie eksperta, dr Agnieszkę Szablińską.
Na polskim rynku medycyny estetycznej pojawiła się nowość – wchłanialne nici First Lift – podobno dają spektakularne efekty. Jak działa ta metoda oraz czy jest bezpieczna?
Dr Agnieszka Szablińska: Aplikacja nici jest praktycznie bezinwazyjna i bezbolesna, trwa około pół godziny, nie pozostawia żadnych blizn ani nacięć, a drobne zaczerwienienia znikają w ciągu kilku dni. Dodatkowo można je stosować niemal na całym ciele – tak delikatnych i wszechstronnych nici jeszcze nie było. Metoda odmładzania i liftingu z zastosowaniem nici PDO pochodzi z Dalekiego Wschodu.
System nici PDO powstał 5 lat temu w Korei Południowej, gdzie zauważono, że obecność nici PDO w tkance, połączona z akupunkturą, wzmacnia mięśni ścięgna organizmu. Początkowo stosowano PDO głównie w szwach skórnych i podskórnych w chirurgii plastycznej, gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce. Po 3 latach metoda została zastosowana także w medycynie estetycznej.
Na jakich częściach ciała sprawdza się najlepiej?
Wprowadzamy ją w określone okolice skóry twarzy, szyi, dekoltu, biustu, pośladków, brzucha i nóg. Nić PDO – umieszczona jest na sterylnej, bardzo cienkiej igle, przy pomocy której wprowadzana jest pod skórę.
Z czego wykonane są nici?
PDO jest wytrzymałym syntetycznym włóknem, znanym i stosowanym w medycynie od wielu lat. W trakcie obserwacji klinicznych stwierdzono, że polidioksanon pobudza w tkankach proces neokolagenezy – czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. W badaniach in vivo stwierdzono równie że działanie nici PDO powoduje syntezę naturalnego kwasu hialuronowego.
Jak skóra wygląda bezpośrednio po zabiegu? Czy wymaga rekonwalescencji?
Skóra, w którą wprowadzimy nici PDO staje się jędrniejsza, elastyczna i lepiej nawilżona. Technika wprowadzania nici PDO opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, co dodatkowo powoduje efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego. Zaraz po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, mogą również pojawić się niewielkie krwiaki lub siniaki. Ustępują one zazwyczaj w ciągu kilku dni. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast, niemniej jednak należy pamiętać, że właściwy proces tworzenia nowego kolagenu rozpoczyna się po 10-14 dniach i tak naprawdę dopiero wówczas zaczynają być widoczne właściwe efekty zabiegu.
Jak długo utrzymuje się jego efekt?
Wprowadzając nić PDO w skórę uzyskujemy natychmiastową poprawę jej wyglądu. Po około 10-14 dniach rozpoczyna się proces syntezy naturalnych białek organizmu (kolagen i elastyna). Proces ten trwa przez cały okres utrzymywania się nici w organizmie (do 7-8 miesięcy ). Otrzymane efekty estetyczne utrzymują się zazwyczaj do 2 lat. Stosując nici, wpływamy wzmacniająco na obwisłe tkanki. Ze względu na szybkie tempo wchłaniania nici, nie ma ryzyka zagęszczenia i bliznowacenia.
Kto może poddać się temu zabiegowi?
Procedura jest odpowiednia dla osób od około 30 roku życia, kiedy to pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Nie ma natomiast górnej granicy wiekowej. Główne wskazania do zastosowania nici PDO, to oczywiście zmarszczki na czole, opadające brwi, opadające policzki i obszar pod dolną szczęką, fałdy skóry na policzku oraz pomarszczone policzki. Jeśli chodzi o ciało to najlepsze efekty widać na zmarszczkach skóry na szyi i dekolcie, zwiotczałych piersiach, rozstępach na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach.
Więcej o technice wprowadzania nici PDO: 12 416 16 40 lub info@femmalium.pl
Zapraszamy również na konsultacje do salonu Femmalium Med SPA w Krakowie, ul. Poznańska 8; www.femmalium.pl