Pieczenie pochwy – skąd się bierze i jak je leczyć?
Kompleksowy poradnik jak walczyć z kobiecymi dolegliwościami
Pieczenie pochwy to dolegliwość, którą zawsze powinnyśmy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Przyczyną tej nieprzyjemnej przypadłości może być zarówno niegroźna infekcja, jak i rozwijająca się poważna choroba. Dodatkowo pieczenie pochwy nie pozwala wykonywać codziennych czynności oraz utrudnia współżycie seksualne. Dlatego zawsze warto szukać przyczyny dokuczliwego pieczenia i i jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Przyczyny pieczenia pochwy
Infekcje intymne, których objawem jest pieczenie pochwy, mogą mieć wiele różnych przyczyn. Bardzo częstym powodem pieczenia w pochwie jest zaburzenie flory bakteryjnej pochwy spowodowanej drożdżakami. Jedną z najczęstszych infekcji tego typu jest grzybica pochwy oraz jej bakteryjny odpowiednik, który wywołują bakterię beztlenowe. Charakterystycznymi cechami tych chorób jest pieczenie, świąd sromu oraz upławy o rybim zapachu, które mogą być szare, zielone, wodniste lub w postaci drobnych grudek przylegających do pochwy. W przypadku nasilonego przebiegu choroby może pojawić się również duży obrzęk i silne swędzenie okolic intymnych. Infekcje tego typu nie są zwykle groźne, a jedynie uciążliwe dla kobiety. Objawy zazwyczaj pojawiają się przed miesiączką lub bezpośrednio po stosunku. Stan zapalny pochwy mogą wywołać również pierwotniaki.
Pieczenie pochwy pojawia się również w przypadku zarażenia chorobą przenoszoną drogą płciową na przykład chlamydią, rzeżączką, brodawkami narządów płciowych, rzęsistkowicą lub opryszczką narządów płciowych. W takim przypadku pojawiają się pieniste, żółtozielone upławy, okolice intymne są zaczerwienione i obrzęknięte, a oddawaniu moczu może towarzyszyć ból. Pieczenie pochwy może być też spowodowane naświetlaniem miednicy, przebytą chemioterapią, która osłabiła organizm oraz usunięciem przydatków.
Zdarza się, że ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka kobiety w czasie menopauzy. Powodem jest coraz mniejsza ilość estrogenów wydzielanych przez organizm kobiety, bez których nabłonek staje się coraz cieńszy, a wargi sromowe zanikają. Ten stan rzeczy powoduje, że odczuwamy suchość w pochwie, pojawia się pieczenie, świąd oraz gęste upławy o żółtym zabarwieniu. Innym powodem pieczenia pochwy może być reakcja alergiczna na kosmetyki lub antykoncepcję. Niewłaściwe środki do higieny intymnej (silnie perfumowane lub z nieprawidłowym pH), perfumowane podpaski, dezodoranty do higieny intymnej, a nawet środki do prania mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy i wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku doustnych środków antykoncepcji hormonalnej, lateksowych prezerwatyw, kremów plemnikobójczych oraz krążków dopochwowych, które mogą wywoływać dokuczliwe objawy. Więcej możliwych przyczyn pieczenia pochwy opisano na http://tantumrosa.pl/pieczenie-pochwy/.
Jak leczy się pieczenie pochwy?
Pieczenie pochwy to dolegliwość, która powoduje duży dyskomfort – utrudnia zwykłe funkcjonowanie i nie pozwala cieszyć się seksem. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa, który ustali przyczynę choroby i zaleci odpowiednie leczenie. Co prawda przyczyny pieczenia pochwy nie zawsze mają podłoże chorobowe, ale same nie jesteśmy w stanie wykluczyć tej możliwości, dlatego wizyta u lekarza nas nie ominie. Podczas wizyty ginekolog może wykonać wymaz z pochwy i na tej podstawie dopasować rodzaj kuracji. Leczenie zwykle polega na stosowaniu odpowiednich kremów, maści lub czopków dopochwowych oraz przyjmowaniu leków doustnych. W zależności od przyczyny choroby lekarz może przepisać nam również antybiotyki, a kobietom w wieku menopauzalnych doustne estrogeny. Jeśli okaże się, że pieczenie pochwy wynika z alergii na proszek do prania, środki do higieny intymnej lub stosowaną antykoncepcję leki nie będą nam potrzebne. Nieprzyjemne objawy znikną, gdy zmienimy stosowane dotychczas kosmetyki lub lekarz dobierze nam inne środki zapobiegające ciąży.
Leczenie farmakologiczne można bez problemu wspierać również domowymi sposobami. Pamiętajmy tylko, że nie mogą one zastępować wizyty u lekarza i badań, a jedynie dodatkowo przyspieszać powrót do zdrowia. Podczas leczenia infekcji pochwy należy zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Powinna być bogata w nabiał zawierający probiotyki, czyli bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Warto wzbogacić codzienne menu w kefiry, jogurty i twarogi, a wykreślić z niego cukier i alkohol, które mogą sprzyjać nawrotom infekcji intymnych.
Również odpowiednia higiena intymna może wspomóc proces leczenia. Dobrze jest unikać perfumowanych środków higienicznych (wkładek, podpasek, papieru toaletowego) i silnie pachnących środków do prania, które mogłyby podrażniać wrażliwą skórę okolic intymnych. Do mycia się najlepiej stosować produkty z kwaśnym pH (3,5) i używać ich nie częściej niż dwa raz na dobę. Zbyt częste podmywane się może również zaburzać florę bateryjną pochwy. Do wycierania miejsc intymnych najlepiej mieć osobny ręcznik, a na co dzień najkorzystniej jest nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Majka 19 lipca, 2021
Niestety ale często infekcje są też spowodowane nieodpowiednimi produktami do higieny intymnej, jak choćby podpaski czy wkładki. Dlatego sama, od jakiegoś czasu już używam tylko tych w pełni naturalnych od Masmi. mają najwięcej niezależnych eko certyfikatów, są hipoalergiczne i nie podrażniają więc mam pewność że tam na dole wszystko będzie w porządku.
edzia 24 lipca, 2021
U mnie częstym objawem było właśnie zapalania i czy pieczenia i okazało się że podrażniają mnie produkty do higieny i zmieniłam na całkowicie naturalne z bawełny organicznej z Masmi i skończyły się problemy , a produkty pierwsza klasa delikatne miękkie chłonne cienkie biodegradowalne polecam
Pola 25 lipca, 2021
Ja miałam częste zapalenie przez zle wkładki i podpaski , odkąd zmieniłam na te z masmi ustały mi te zapalenia. Produkty są w 100% naturalne i z bawełny organicznej
Natalia 30 lipca, 2021
Moje były spowodowane złymi podpaskami. Teraz uzywam masmi i żadnych problemów nie mam