Pięć praktycznych porad, jak skutecznie oświetlić pokój dziecka
Jakie produkty wybrać, żeby stworzyć idealne warunki do pracy i zabawy?
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez światła. Każdego dnia potrzebujemy zarówno promieni słonecznych, jak i dostępu do odpowiedniego oświetlenia sztucznego, które rekompensuje niedobór słońca po zmierzchu lub rozjaśnia miejsca, do których naturalne światło po prostu nie dociera
W domach stosuje się różne rodzaje światła, w zależności od funkcji pomieszczenia. Dziś chcielibyśmy się skupić nad właściwym oświetleniem pokoju dla dziecka. Jakie produkty wybrać, żeby stworzyć idealne warunki do pracy i zabawy?
Pokój dziecięcy – królestwo wielofunkcyjności
Istnieją w domowym zaciszu przestrzenie, które mają więcej niż jedną funkcje. Świetnym tego przykładem jest pokój dla najmłodszych. W królestwie dzieci jest czas na zabawę, odrabianie zadań domowych oraz odpoczynek przed snem. Do tego wszystkiego potrzeba oczywiście światła. Jakie powinno być, żeby właściwie spełniać swoją funkcję?
1. Parametry techniczne – różne natężenie światła
W pokoju dziecięcym natężenie i barwa światła powinny być w pełni dopasowane do wieku młodego człowieka. Noworodki potrzebują szczególnych warunków. W ich przypadku, można w ogóle zrezygnować z mocnej lampy głównej, która mogłaby razić oczy malucha, leżącego cały czas na plecach w łóżeczku. Warto natomiast zastosować lampy boczne, dające delikatne, rozproszone światło. Niezmiernie praktyczne są modele połączone ze ściemniaczem, zamiast zwykłego włącznika.
U nieco starszych, chodzących już dzieci, koniecznie trzeba zorganizować przestrzeń do zabawy, wypełnioną światłem jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. W takim pokoju przydaje się już lampa główna, oświetlenie boczne oraz nocne.
Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, poza wcześniej opisanym źródłami światła o barwie zbliżonej do naturalnej, potrzebują też dobrze doświetlonego biurka do odrabiania zadań domowych. Do takich celów najlepiej sprawdza się światło zimno białe.
2. Różne oprawy – różne funkcje
Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, od wieku dziecka zależy ilość i rodzaj światła, które uzyskuje się z pomocą odpowiednich opraw oświetleniowych, które oferuje sklep z lampami Lampy.it, pełen produktów najwyższej klasy w różnych odsłonach stylistycznych.
W pomieszczeniu powinniśmy postawić na jedną lub kilka lamp sufitowych, dających rozproszone światło, które nie drażni delikatnych oczu, a umożliwia bezproblemową zabawę. Oprócz nich, przydaje się także oświetlenie boczne, na przykład w formie kinkietów, które umożliwiają wieczorny wypoczynek i wyciszenie przed snem.
Poza nimi, niezbędne są stojące lampki na biurko oraz oświetlenie nocne, w formie jednej lampki przy łóżku oraz ciągu oczek wpustowych przy poziomie podłogi, co znacząco ułatwia przemieszczanie się w nocy.
3. Oświetlenie przestrzeni do pracy
Warto poświęcić choć kilka słów, żeby opowiedzieć o właściwym oświetleniu przestrzeni roboczej biurka. Ma ona olbrzymi wpływ na komfort codziennej pracy, a także oddziałuje na zdrowie dzieci. Optymalne natężenie światła przy biurku to ok. 600 luksów, co zapewnia swobodę czytania, pisania i rysowania. Drugim kluczowym parametrem jest barwa światła. Powinna się zawierać między 4000 a 6000 K, dając najlepszy komfort działania.
Lampa stojąca na biurko musi mieć regulowane ramię, dzięki któremu oświetlamy cały blat roboczy, a także dostosujemy wysokość do wzrostu dziecka, aby strumień światła nie podrażniał i nie męczył oczu.
4. Oszczędność jest w cenie
Wiele miejsca poświęca się ostatnio wprowadzaniu oszczędności w domowym otoczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby energooszczędne żarówki LED wprowadzać również do pokoju dziecięcego. Zużywają znacznie mniej energii, są trwałe i mało awaryjne, dzięki czemu służą przez naprawdę długi czas.
Dodatkowo, w produktach LED nie występują toksyczne związki rtęci, a same żarówki w pełni poddają się recyklingowi. Dzięki temu, skutecznie oświetlamy pokój dziecka oraz dbamy o ekologię.
5. Dodatkowe elementy – włączniki światła
Same lampy to jeszcze nie wszystko. Warto też zadbać o zastosowanie odpowiednich włączników światła. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, świetnie sprawdzają się ściemniacze, pozwalające stworzyć optymalne warunki, dopasowane do bieżących potrzeb.
Pozostaje jeszcze kwestia typowo techniczna. Na jakiej wysokości montować włączniki światła w pokoju dziecięcym? Niektórzy zalecają instalowanie ich na wysokości łatwo dostępnej dla maluchów, czyli poniżej 100 cm nad podłogą. Jest to niestety rozwiązanie mało praktyczne. Wszyscy wiemy, jak szybko dzieci rosną. Warto zatem umieścić włączniki na poziomie około 120-130 cm nad poziomem podłogi. Maluchy be trudu do nich dosięgną, a my nie będziemy zmuszeni co kilka lat zmieniać wysokość włączników w pokoju.
Pokój dziecka to prawdziwe królestwo zabawy, pracy i wypoczynku. Właściwie dobrane oświetlenie pozwala na wykonywanie wszystkich czynności, które tylko mogą się zrodzić w młodej wyobraźni. Zadbajmy zatem o zapewnienie właściwych lamp i pozwólmy dzieciom w pełni cieszyć się ich prywatnym miejscem na ziemi.
fmwhatsapp 26 września, 2019
Really it is a great post that it describes how to decorate the room of the growing child.
Homepage 6 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Information to that Topic: miastokobiet.pl/piec-praktycznych-porad-jak-skutecznie-oswietlic-pokoj-dziecka/ […]