Rozmawiamy z Joanną Dywan ekspertem ds. ubezpieczeń i inwestycji z firmy Aviva
Czym są dla Pani ubezpieczenia na życie?
Joanna Dywan: Ubezpieczenia na życie możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie. Po pierwsze ubezpieczenie na życie i dożycie. Wypłata z takiego ubezpieczenia może nastąpić po śmierci ubezpieczonego lub w chwili osiągnięcia przez niego określonego wieku. Taką umowę ubezpieczenia możemy zawrzeć na czas określony, czyli tzw. ubezpieczenie terminowe na życie, lub dożywotnio – inaczej mówiąc jest to bezterminowe ubezpieczenie. Druga kategoria to ubezpieczenie zwane potocznie posagowymi. Są to polisy zakładane z myślą o przyszłości naszych dzieci. Świadczenie z tego rodzaju polis otrzymują nasze pociechy po osiągnięciu określonego wieku. Najczęściej rodzice określają ten wiek na moment planowanego pójścia na studia lub pełnego usamodzielnienia się dziecka. Trzecia kategoria ubezpieczeń to ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym. Są to polisy o charakterze ochronnym z jednoczesną możliwością zgromadzenia kapitału, który docelowo wykorzystamy w sposób albo zaplanowany, albo w odpowiedzi na zdarzenia losu.
Co jeśli w wyniku choroby, wypadku trwale będziemy niezdolni do pracy?
Joanna Dywan: O tym, co będzie wtedy – powinniśmy pomyśleć teraz, czyli wcześniej zabezpieczyć się na taką ewentualność. Większość społeczeństwa myśli, że mając ubezpieczenie grupowe jest chroniona w sytuacji niezdolności do pracy na skutek choroby lub wypadku. Niestety nie do końca tak jest. Na ogół ubezpieczenia proponowane nam mają opcję niezdolności do pracy ale na skutek wypadku. Tymczasem żyjemy w czasach, kiedy coraz częściej, coraz młodsi ludzie są niezdolni do pracy z powodu takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory i wiele innych. Tylko polisa indywidualna gwarantuje nam wypłatę świadczenia z umowy dodatkowej niezdolność do pracy, tak na skutek wypadu, jak i choroby. Najczęściej zanim zostanie dokonana taka wypłata, jest ona poprzedzona wypłatą za poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu lub pobyt w szpitalu. Wszystko to pozwala nie tylko na życie na dotychczasowym poziomie, ale również na leczenie i spłatę ewentualnych zobowiązań.
Co jeśli poważnie zachorujemy i będziemy potrzebować środków na specjalistyczne leczenie?
Joanna Dywan: Dla osób, które szczególnie troszczą się o swoją przyszłość w razie choroby, stworzone zostało ubezpieczenie „poważnego zachorowania”, w razie pobytu szpitalnego oraz ambulatoryjne. Ubezpieczenia w razie poważnego zachorowania zapewniają wypłatę wysokiego świadczenia w sytuacji zachorowania na takie choroby jak: nowotwory złośliwe, zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek.
Sama jest Pani mamą trójki dzieci – co z oferty Avivy wybrałaby Pani aby zabezpieczyć ich start w dorosłe życie?
Joanna Dywan: Dla mnie rodzina jest źródłem dumy i siły, pozwala zmagać się z codziennymi problemami. Jej zabezpieczenie na wypadek najgorszego jest dla mnie i męża najważniejszą troską i wyrazem największej odpowiedzialności. Nasza rodzina została objęta ochroną ubezpieczeniową jeszcze zanim zostaliśmy małżeństwem. Z czasem, kiedy rodziły się dzieci, dzięki elastyczności oferty Avivy ochrona się poszerzała. Wybór ubezpieczenia na życie pozwolił zyskać pewność, że nawet gdyby nas zabrakło, nasze dzieci będą bezpieczne i otrzymają wsparcie w najtrudniejszych chwilach. Jeśli ma się rodzinę, to przede wszystkim trzeba zadbać o to, że gdyby nas zabrakło, lub nie bylibyśmy zdolni do utrzymania rodziny, nasze dzieci nie będą zdane na łaskę losu i temu służy bezterminowa polisa na życie rodziców. W drugiej kolejności pomyśleliśmy o gromadzeniu oszczędności na przyszłość dzieci.
Osoby zainteresowane indywidualną konsultacją u Pani Joanny Dywan zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego: tel. 535 033 542, dywan.joanna@aviva.com.pl