Tuesday, June 18, 2024
Home / Seks  / Petting – co to jest i na czym polega?

Petting – co to jest i na czym polega?

Zbudujcie napięcie i intymność

Kobieta i mężczyzna patrzą na siebie leżąc w łóżku

Petting to nauka bliskości, zrozumienia i otwartości na potrzeby partnera/ fot. Canva

Petting – co to jest? To forma subtelności, zmysłowości i intymności. Instrukcja obsługi drugiego człowieka, szerokie stadium doznań. Dowiedz się czym jest petting i czy można go uprawiać w każdym wieku, a także co to jest petting dla ludzi młodych i starszych. Odczaruj z niedojrzałości i zaproś do swojej sypialni petting. Co to znaczy bliskość dowiesz się dzięki niemu

Czy petting to seks?

Kiedy uczymy się pływać nikt od razu nie wrzuca nas do głębokiego basenu. Najpierw próbujemy swoich sił na płyciźnie. Nie możemy wstydzić się tego, że na początku stąpamy po dnie, nie wyglądamy zbyt atrakcyjnie i używamy rękawków, dmuchanych kółek czy innych gadżetów. Tak samo jest w przypadku seksu. Petting może być dla nas seksualnym brodzikiem. Miejscem, gdzie będziemy się dobrze bawić, zanim wypłyniemy na szerokie wody.

 

Czy petting to współżycie? Petting to forma aktywności seksualnej i nazwa wszystkich czynności, które odbywają się bez wprowadzanie penisa do pochwy, ust czy odbytu. Jest to np.pobudzanie dłońmi męskich lub żeńskich narządów płciowych, stosunek udowy lub frottage, czyli pocieranie dowolnej części ciała o narządy płciowe. Petting najczęściej uprawiają pary, które nie są gotowe na stosunek seksualny, ale chcą poznać własne ciało.

 

Zobacz też: Wspaniały seks oralny: jak przygotować się do deep-throatingu?

 

Kontrowersje w tym zakresie wywołuje seks oralny, który według niektórych definicji zalicza się do pettingu, chociaż, w przypadku fellatio, wiąże się z penetracją jamy ustnej. Jednak czy petting to w ogóle można uznać za seks? Słownik PWN mówi, że seks to ogół spraw i czynności związanych z zaspokajaniem popędu płciowego. Petting spełnia warunek osiągnięcia satysfakcji seksualnej czasem nawet w większym stopniu niż sam stosunek. Poprzez petting można także osiągnąć niezapomniany orgazm, ale powinnyśmy pamiętać o tym, żeby prowadzić partnera. To komunikacja jest najważniejsza, czy to za pomocą słów, ruchów, gestów lub też mimiki twarzy. Roberta Rossi w swojej książce pt. „Dochodzę. Odkryj co sprawia ci przyjemność”. pisze:

Wasi partnerzy i partnerki powinni zrozumieć, czy to, co robią, jest dla was przyjemne i powinni się dowiedzieć, czy ich działania wywołują pozytywny efekt czy nie, ale nie musicie koniecznie się odzywać by tak się stało – wyraz da temu wasze ciało, to ono ośmieli ich ruchy albo każe im się wycofać w odpowiedzi na otrzymany bodziec.

Grą wstępną- właśnie tym często jest dla nas petting, a współżycie następuje później. Jednak petting nie zawsze kończy się seksem, bo tak naprawdę nie o to w nim chodzi. Czasami stymulacja najbardziej niepozornych części ciała może przynieść niespodziewane doznania i to nie tylko u osób młodych czy mało doświadczonych.

Kto może uprawiać petting?

Kobieta i mężczyzna w łóżku uśmiechają się do siebie

Petting pomaga nam w seksualnym poznaniu drugiej osoby/ fot. Canva

 

Lądujemy z kimś w łóżku. Skąd mamy wiedzieć, co podnieca drugą osobę? Przecież nie ma tego wypisanego na czole czy na profilu na Tinderze (zazwyczaj). Dlatego w jaki sposób mamy się poznać? Przecież nie usiądziemy z kartką i nie wypiszemy wszystkiego, co nam się podoba, a co nie. O ile by to było prostsze, ale zabiera przyjemność z eksplorowania cudzego ciała. Bo czasami nawet pomyłki i niezręczne sytuacje w seksualnym odkrywaniu drugiej osoby pomagają zbudować bliskość i zrozumienie. Poznawanie siebie nawzajem może także pomóc odkryć nowe doznania, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Każdy związek pozwala odkryć nowe doświadczenia nie tylko życiowe, ale także seksualne. Myślę, że ucząc drugą osobę swojego ciała, sami jeszcze bardziej je poznajemy. Satysfakcję daję również, to kiedy my możemy pokazać swojemu partnerowi coś, czego jeszcze nie poznał.

– wyznaje Eliza, która petting uznaje za podstawę w seksualnym poznawaniu drugiej osoby. Uczenie się siebie ciągle z nowymi partnerami może być fascynujące, ale nie zapominajmy o tym, że petting można uprawiać także w stałych związkach. Jeżeli nie chcemy popaść w seksualną nudę powinniśmy spróbować czegoś nowego. Wrócić i pobawić sie w brodziku, jeżeli pływanie w głębokim basenie zmęczy nas i znudzi.

 

Przeczytaj także: Te nawyki zabijają twój popęd seksualny. Lepiej na nie uważaj!

 

 

Ważne jest tutaj słowo wrócić, ponieważ swoje życie seksualne powinniśmy zaczynać od subtelnych pieszczot i pettingu. Pozwoli nam to później, gdy pewne uwarunkowania fizyczne lub psychiczne wykluczą pełny stosunek z naszego życia, dalej cieszyć się sobą i odczuwać przyjemność. Michalina Wisłocka w „Sztuce kochania” zalecała petting, gdy inne możliwości współżycia nie były możliwe.

Istnieje jedna tylko rada – aby małżonkowie w okresie abstynencji wykorzystywali sztukę pieszczot, zastępując nią normalne współżycie. Jeżeli te pieszczoty będą im znane i oswoją się z nimi w okresie narodzin miłości, kiedy chętnie i zapałem je uprawiają, nie mając szansy na pełny stosunek, to powrót do nich w czasie ciąży czy przymusowej abstynencji nie sprawi im większych trudności.

Czy przez petting można stracić dziewictwo?

Zdjęcie damskich oraz męskich nóg na łóżku

Utratę dziewictwa każdy z nas może interpretować inaczej /fot. Canva

 

Petting a dziewictwo. Zakładając, że to tylko konstrukt społeczny, błona nie jest czymś, co można przebić raz na zawsze, a osoby homoseksualne uznają fellatio i cunnilingus za utratę dziewictwa, trudno jednoznacznie stwierdzić czy przez petting można rzeczywiście je stracić.

 

Jednak tradycyjna definicja mówi, że dziewictwo traci się poprzez penetrację pochwy za pomocą penisa. Z racji tego, że petting z reguły wyklucza pełny stosunek seksualny odpowiedz wydaje się być jednoznaczna, a jednak tak nie jest, gdyż pojęcie dziewictwa tkwi w naszych głowach. Niektóre kobiety specjalnie uprawiają petting, aby je zachować, a inne uważają, że poprzez jakiekolwiek pieszczoty seksualne (np. seks oralny z innymi kobietami) je tracą.

 

Przeczytaj koniecznie:

Błona dziewicza – gdzie jest i jak wygląda?

 

Nie musimy się obawiać, że poprzez petting jakimś sposobem nasza błona dziewicza zostanie przerwana i stracimy przez to dziewictwo. Czasami błona jest tak niewykształcona, że można ją przebić przy aplikacji tamponu czy intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Ból nie jest nawet stricte wynikiem jej przerwania. Powoduje go napięcie mięśni pochwy wynikające ze stresu podczas pierwszego razu.

 

Właśnie dlatego nie samo przerwanie błony odpowiada utracie dziewictwa, a stosunek seksualny i emocje, jakie nam przy nim towarzyszą. Nie chodzi o to, żebyśmy interpretowały utratę dziewictwa przez pocałunek, ale bardziej nie myślały o nim jedynie w kategorii przerwania błony dziewiczej.

Petting jak to robić? – techniki sposoby pozycje

Roberta Rossi autorka książki „Dochodzę. Odkryj co sprawia ci przyjemność” zauważa, że w filmach dominują obrazy stosunków płciowych krążących wokół penetracji, podczas których kobiety miotają się i jęczą, a

Stymulacje łechtaczki widuje się zdecydowanie rzadziej. Wmawia się nam w sposób mniej lub bardziej otwarty…– że przeżywanie równoczesnego orgazmu podczas penetracji to absolutne „top”.

 

Tymczasem nikt nam niestety nie mówi, jak nauczyć się poznawać nasze ciało, w jaki sposób odczytywać nasze doznania i jak komunikować partnerowi czego pragniemy, nie drażniąc jego wrażliwości.

Stymulacja łechtaczki, pochwy, odbytu czy w przypadku mężczyzn penisa – taką formę ma najczęściej petting. Jak to robić, aby sprawić przyjemność naszemu partnerowi lub partnerce? Petting techniki, petting pozycje, petting sposoby – możemy wpisywać te hasła w wyszukiwarkę internetową, ale bez rozmowy i próbowania nie dowiemy się jak zadowolić swojego partnera. Wiadomo już, że należy wsłuchiwać się w swoje potrzeby i otwarcie komunikować, ale nie znaczy to, że jak uprawiać petting wiemy od razu. Istnieją różnego rodzaju techniki pettingu poprzez stymulacje narządów płciowych. Jedną z nich opisuje Jüne Plã w książce ,,Klub Rozkoszy. Kartografia Przyjemności.”

W branży nazywa się go „flock-flock” – z tego prostego powodu, że jeśli nastawisz ucha, to usłyszysz właśnie taki odgłos. Jednym albo dwoma palcami wykonujesz powolne ruchy w górę i w dół od żołędzi łechtaczki aż do ujścia waginy.

Do pobudzania narządów płciowych oprócz dłoni możemy używać także stóp – to także jest petting. Jak to wygląda? To pobudzanie penisa bosą stopą lub wkładanie go pomiędzy duże palce. Stymulacja członka może nastąpić także poprzez stosunek udowy, pachowy, międzypiersiowy (tzw. miłość hiszpańska), czy ten w szparze międzypośladkowej inaczej zwany natelizmem. Popularną formą pettingu jest także pocieranie o siebie narządów płciowych w ubraniu w bieliźnie lub nago. Jednak czy inne seksualne czynności takie jak całowanie różnych części ciała to także petting?

 

Zobacz też: Jak uprawiać seks, by czerpać z niego przyjemność – poznaj nowe trendy erotyczne

Petting a necking

Różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest taka, że necking to pieszczenie i całowanie ciała powyżej pasa, a petting to stymulacja genitaliów. Necking obejmuje głównie pieszczoty szyi, która jest niesamowicie wrażliwa na bodźce. Obydwie te formy aktywności seksualnej mogą nas doprowadzić do orgazmu. Uprawianie neckingu oraz pettingu nie musi kojarzyć się jedynie z ludźmi młodymi, ale także nieco starszymi. W „Sztuce Kochania” Michalina Wisłocka pisze:

Jeszcze jednym okresem życia małżeńskiego, kiedy necking i petting oddają nieocenione usługi, jest okres małżeńskiej jesieni. Przeważnie partnerzy nie starzeją się jednocześnie i wiele starych małżeństw rozpada się lub traci więź uczuciową z powodu impotencji małżonka czy (rzadziej) niemożności odbywania stosunków przez kobietę… Wypełnienie sobie w tym okresie życia deficytu seksualnego czułością i pieszczotami zastępczymi, pozwala współmałżonkom pogodnie przejść przez ten czasem kłopotliwy okres współżycia.

Starsze małżeństwo całuje się w łóżku

Petting to seksualna aktywność nie tylko ludzi młodych, ale także starszych/ fot. Canva

 

Przeczytaj koniecznie:

„Każdy dobry seks zaczyna się od wspólnego wypicia herbaty.” Jak wygląda seks osób niepełnosprawnych w Polsce?

 

Jak widać necking i petting trzeba praktykować w każdym wieku. Pierwsze nieśmiałe zbliżenia dają nam zupełnie inne odczucia niż te świadome pełne dojrzałej miłości.

Wszystko zależy od sytuacji. Czasami petting potrafi być lepszy niż seks. Jest to kwestia różnego napięcia seksualnego. Petting to takie urozmaicenie gdy dopada nas nuda w łóżku.

– mówi Agata, którą znudził seks z poprzednim partnerem. Necking zadziała także jako gra wstępna. Delikatne całowanie po szyi, jako zachęta do czegoś więcej być może sprowokuje naszego partnera lub partnerkę do pettingu czy seksu.

Czy przez petting można zajść w ciąże?

Czy można zajść w ciąże przez petting? Często kończy się on wytryskiem nasienia w okolicach narządów płciowych kobiety. Przez przypadek można wprowadzić palec ze spermą, preejakulatem lub ejakulatem do pochwy. Czy może zakończyć się to ciążą? W książce „#sexedpl” lekarka Natasza Blek wyjaśnia:

Jest to mało prawdopodobne, natomiast może się tak stać w kilku przypadkach: gdy nasienie spłynie do pochwy albo gdy się dotykamy i przypadkiem przeniesiemy plemniki do pochwy na palcach (po wytrysku na zewnętrzne narządy płciowe)

Jednak przeniesienie nasienia do pochwy jest znikome przez petting, a ryzyko ciąży bardzo małe. Plemniki, które znajdują się na dłoni przez kontakt z tlenem bardzo szybko giną. Należy także zaznaczyć, że kobieta może zajść w ciąże podczas pettingu tylko podczas dni płodnych. I to nawet jeżeli jest dziewicą.

Wszystkie pieszczoty powierzchowne, a przede wszystkim w formie dotykania członkiem okolic łechtaczki i krocza mogą w przypadku wylania się nasienia na srom doprowadzić do ciąży nawet u dziewicy.

– czytamy w „Sztuce Kochania”

 

Zobacz również: SEXEDPL Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie. Premiera nowego projektu Anji Rubik

 

Szansa na zajście ciąże poprzez uprawianie pettingu jest bardzo mała, ale nie daje to jednoznacznej odpowiedzi na to czy petting jest bezpieczny. Jeżeli mamy dni płodne i boimy się ciąży zawsze możemy poprosić naszego partnera, aby założył prezerwatywę. Uprawianie pettingu nie chroni nas także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ rozprzestrzeniają się one przez wymianę zakażonych płynów ustrojowych. Joanna Skonieczna w książce „#sexedpl” radzi:

Przy pettingu należy zadbać o czyste ręce i dobre nawilżenie okolic intymnych, żeby uniknąć otarć i zadrapań, bo to sprzyja zakażeniom. Przy takim seksie można używać rękawiczek lateksowych lub prezerwatywy, którą naciąga się na palec.

Funkcjonujemy w związkach partnerskich, gdzie po równo dzielimy się obowiązkami, a seks wciąż najczęściej kończy się na orgazmie mężczyzny. Petting to forma aktywności seksualnej, w której częściej pełną satysfakcję zyskują obie strony. To sposób, aby poznać swoje ciało, oswoić się i z nim i je pokochać. Podczas gdy seks bywa pełen zwierzęcości i pożądania petting odkrywa w nas to, co najbardziej ludzkie – wrażliwość bliskość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Osiągnięcie orgazmu bez penetracji pochwy penisem to jak szukanie skarbów na mapie ciała. To nie tylko fantazja ludzi młodych, ponieważ petting można uprawiać w każdym wieku. Bo to właśnie dzięki niemu doznajemy przyjemności, poznajemy nasze ciało, budujemy intymność i po prostu cieszymy się z tego, że jesteśmy razem.

Anna Kimla

Dziennikarka z dużą wyobraźnią, pasją do ludzi i świata. Interesuje się psychologią, modą i literaturą.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ