Monday, September 16, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Noc spadających gwiazd: Jak przygotować się do obserwacji Perseidów?

Noc spadających gwiazd: Jak przygotować się do obserwacji Perseidów?

W dzień nie szukaj gwiazd. Noc spadających gwiazd 2024

noc Perseidów

Przed nami letni spektakl spadających gwiazd / fot. Canva

Od poniedziałku, 12 do 24 sierpnia, będziemy mogli obserwować na niebie rój Perseidów. Największe ich zagęszczenie, będzie można oglądać właśnie dziś

 

W punkcie kulminacyjnym, na niebie pojawi się nawet 100 meteroidów na godzinę. Noc spadających gwiazd jest wydarzeniem cyklicznym, ma miejsce co roku, w sierpniu. W zeszłym roku mogliśmy obserwować także rój Orioidów, widocznych między początkiem października a 7 listopada. Mamy to szczęście, że noc spadających gwiazd, a dokładnie Perseidów, wypada w trakcie lata, kiedy jest ciepło. Same Perseidy, ze względu na trasę komety z której powstały, są najlepiej widoczne właśnie na półkuli Północnej. Jak przygotować się, żeby mieć szansę zobaczyć Perseidy? Potrzebujesz tylko odpowiedniego punktu obserwacyjnego i trochę wolnego czasu.

Perseidy – gdzie patrzeć?

Jeśli mieszkasz w Warszawie, może zainteresować cię wydarzenie organizowane przez Centrum Nauki Kopernik, które zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego polowania na spadające gwiazdy, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Na południu Polski, oglądanie spadających gwiazd jest organizowane na Pustyni Błędowskiej, a także w Krakowie – na kopcu Kraka. Małe wydarzenia, zrzeszające chętnych do wspólnej obserwacji są tworzone także w wielu innych polskich miastach. Jeśli nie jesteś zainteresowana żadnym z nich, to noc Perseidów może być dobrą okazją do zorganizowania nocnego pikniku. Najlepiej znaleźć miejsce oddalone od świateł miasta, gdzie nie sięgają reflektory i latarnie, a niebo jest dobrze widoczne. Jeśli niebo w twoim rejonie jest mocno zachmurzone, możesz nie załapać się na oglądanie spadających gwiazd. Aby zobaczyć Perseidy, wybierz miejsce, w którym widoczny będzie jak największy kawałek nieboskłonu. Najlepiej będzie udać się na wzniesienie poza miasto lub dużą łąkę. Połóż się na kocyku i czekaj cierpliwie, aż pojawią się spadające gwiazdy. W momencie kulminacyjnym, może to być nawet 100 gwiazd na godzinę, czyli więcej niż jedna na minutę. Niebo jest jednak długie i szerokie, wszystkie Perseidy nie będą więc widoczne z jednego miejsca na Ziemi.

 

Zobacz też:
Top 6: Ukryte przed światem miejscówki na piknik

 

Perseidy – co to?

Spadające Perseidy są zjawiskiem obserwowanym od co najmniej 36. roku naszej ery, a pierwszy raz zostały udokumentowane przez Chińczyków. Perseidy to jedne z najbardziej znanych rojów meteorów, a noc spadających gwiazd z ich udziałem jest najbardziej spektakularnym z cyklicznych widowisk astronomicznych, które mamy okazję podziwiać. Skąd biorą się Perseidy? Tak samo jak Ziemia, rój Perseidów ma swoją orbitę, po której krąży. Ta orbita, co roku w sierpniu, pokrywa się z naszą. Same Perseidy powstają przez kometę Swifta-Tuttle’a, która, w czasie zbliżenia do Słońca, uwalnia długi warkocz meteoroidów. Te meteoroidy, w kontakcie z Ziemską atmosferą, spalają się, tworząc zjawisko „spadających gwiazd”. Ze względu na parametry orbity komety, z której powstają Perseidy, są one najlepiej widoczne na północnej półkuli Ziemi. Perseidy były także nazywane „łzami św. Wawrzyńca”, aby uhonorować jego męczeńską śmierć, mającą miejsce 10 sierpnia.

 

 

TAGI

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ