Thursday, July 18, 2024
Home / Uroda  / Pielęgnacja twarzy  / Peeling węglowy – nowość! Czy zdetronizuje peelingi enzymatyczne, chemiczne i mechaniczne?

Peeling węglowy – nowość! Czy zdetronizuje peelingi enzymatyczne, chemiczne i mechaniczne?

Jakich peelingów używasz do odmładzania twarzy?

Peeling

Istnieje wiele rodzajów peelingów / Fot. Fotolia

Skóra przesuszona, szara, matowa, pozbawiona blasku, zrogowaciała, szorstka, z zaskórnikami pilnie potrzebuje odświeżenia. Zabiegami, które przywrócą jej gładkość, promienistość, ładny koloryt i poprawią nawilżenie są peelingi.

Peeling węglowy

Jesteśmy przyzwyczajone do stosowania w domu lub w gabinecie peelingów chemicznych, enzymatycznych lub mechanicznych, ale czy to jedynie rozwiązania? Okazuje się, że nie.

Bardzo dobrymi metodami złuszczającymi naskórek i odświeżającymi są również zabiegi laserowe, a wśród nich zabieg black doll oparty o wykorzystanie aktywnego węgla i lasera Q-switch oraz ablacyjny laser frakcyjny.

Zanim przybliżymy ich działanie, zobaczmy jak w ogóle działają peelingi i jakie ich rodzaje są dostępne.

Peeling – co to znaczy i na czym polega zabieg

Peel off – znaczy obierać, peel to z kolei skórka. Peelingi są więc zabiegami złuszczającym, pozbywającymi zewnętrznej, zrogowaciałej i martwej części naskórka, całego naskórka, a czasem naskórka i częściowo skóry właściwej. Tego typu metody były jednymi z pierwszych, wykorzystywanych do poprawy wyglądu skóry. Nadal są stosowane, choć obecnie w nieco innych wskazaniach niż kiedyś.

 

Zobacz też: Uważaj na HIFU

Chemiczne, mechaniczne, laserowe… – rodzaje peelingów

Peeligi to tak naprawdę grupa różnorodnych zabiegów. Wśród nich możemy wyszczególnić przeróżne kwasy chemiczne np. salicylowy, migdałowy, pirogronowy, felurowy, trójchlorooctowy, ale też inne związki chemiczne, czy gotowe mieszanki np. perfect derma pell lub cosmelan.
Są także peelingi mechaniczne takie jak mikrodermabrazja, oksybrazja, czy też oparte o wykorzystanie technologii jak np. ultradźwięków w peelingu kawitacyjnym, ale też zdecydowanie nowocześniejsze – laserowe, do których należy laserowy peeling węglowy black doll oraz ablacyjny laser frakcyjny.
Poza tym musimy widzieć, że peelingi mogą działać z różną mocą. Część z nich penetruje naskórek bardzo delikatnie i może być wręcz stosowana w warunkach domowych. Inne są mocniejsze, możliwe do wykonywania przez kosmetologów w celach leczniczych i normalizujących stan cery. Paleta rozciąga się po inwazyjne i medyczne zabiegi, oddziałujące głęboko zahaczając o zewnętrze warstwy skóry właściwej, które są możliwe do zastosowania jednie przez lekarza, aż po bardzo agresywne peelingi, głęboko penetrujące skórę właściwą, te są niebezpieczne i niezwykle rzadko obecnie stosowane.

Zastosowanie peelingów

Peelingi stosuje się na różne problemy estetyczne. Część z nich dedykowana jest leczeniu trądziku, inne działają przywróceniu właściwego stopnia nawilżenia skóry, a jeszcze inne poprawiają jakość skóry.
Mawia się również, że działają one odmładzająco i leczniczo na przebarwienia, ale czy to prawda?
– Peelingi są powszechnie stosowane w zabiegach usuwających przebarwienia. Niestety realnie ich skuteczność sprowadza się głównie do prostych, powierzchownych przebarwień. Dodatkowo bardzo często efekt usunięcia przebarwień za pomocą peelingów jest krótkotrwały, dlatego peelingi nie są metodą z wyboru na przebarwienia – wyjaśnia dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

 

Zobacz też: Odmładzanie środkowej części twarzy

Peelingi domowe

Większość płytkich peelingów stosowanych w warunkach domowych jedynie delikatnie odświeża naskórek. Może stanowić dobrą pielęgnację cery tłustej, z tendencją do trądziku oraz suchej. Warto je wykonywać, jako uzupełnienie terapii gabinetowej, ponieważ podtrzymają jej efekty.
Preparaty zawarte w peelingach mogą działać przez zmianę pH, enzymatycznie, mechanicznie. Nad peelingami enzymatycznymi mamy większą kontrolę. Nakładamy preparat na twarz, najczęściej na ok. 4 minuty, następnie spłukujemy.

Alternatywą dla enzymów są peelingi mechaniczne, zawierające w składzie różnego rodzaju granulki. Tarcie skóry takim środkiem skutkuje złuszczaniem mechanicznym warstwy rogowej. Jednak w wypadku tej metody należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Zbyt intensywne tarcie może doprowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia tkanki.

Kolejnym sposobem na złuszczanie w domowym zaciszu są specjalne kremy z niewielkimi stężeniami substancji chemicznych nakładane na noc. Takie kosmetyki najczęściej zawierają różnego rodzaju kwasy np. glikolowy, migdałowy bądź retinol. Przed ich stosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, ponieważ niektóre z tego rodzaju kremów mogą mieć rożne stężenie stężenie kwasu i nieumiejętne stosowanie również może doprowadzić do podrażnienia, które może skutkować powstaniem przebarwień, a czasem nawet blizn. Źle dobrany preparat również może nam zaszkodzić. Np. cera wrażliwa nie lubi peelingów mechanicznych. Woli natomiast preparaty z kwasem migdałowym. Dlatego przed ich samodzielnym stosowaniem, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą.

Mocne peelingi do stosowania w gabinecie

Peelingi gabinetowe są mocniejsze, wykonywane często w seriach – niezależnie czy są to peelingi, mechaniczne typu mikrodermabrazja, oskybrazja, czy peeling kawitacyjny (z wykorzystaniem ultradźwięków). Schemat zabiegowy dobierany jest do danej cery i jej problemów. Dzięki temu, że takie zabiegi działają mocniej, pozawalają np. unormować wydzielanie sebum czy pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Czasami stosuje się je w przypadku specyficznych odmianach rumienia.

Jednocześnie mocno wspomagają pracę komórek naskórka, dzięki czemu lepiej się on odnawia i w dłużej perspektywie poprawia się również stopień nawilżenia skóry, za który naskórek odpowiada. Są to więc bardzo dobre zabiegi, które mogą być stosowane w celu leczenia trądziku, normowania pracy gruczołów łojowych, uszczelniania bariery hydrolipidowej oraz ogólnej poprawy kondycji cery zarówno tłustej, jak i przesuszonej.

Przez to, że pod ich wpływem naskórek lepiej pracuje, działają przeciwstarzeniowo. Ponieważ skóra się nie przesusza, więc dłużej może cieszyć się odpowiednią jędrnością i napięciem. Peelingi te jednak nie zadziałają silnie odmładzająco! Nie przebudują skóry, wpływając na jej znacząco lepsze napięcie, wypełnienie zmarszczek czy ubytków w tkance. Takie właściwości miałyby peelingi głębokie, obecnie prawie nie stosowane.

– Bardzo agresywnych peelingów chemicznych i mechanicznych takich jak stężony TCA czy dermabrazja, służących kiedyś do odmładzania skóry, czy usuwania blizn oraz przebarwień nie polecam obecnie stosować z racji bezpieczeństwa. Mówiąc wprost wypalają lub zdzierają one całkowicie warstwę skóry, do tego w mało kontrolowany sposób. Stosując je nie wiemy dokładnie jak głęboko zadziałają, co bardzo łatwo może skończyć się powikłaniami w postaci rozległych blizn i przebarwień. Skóra po nich długo się goi, i może dojść do powstania defektu w pracy melanocytów, czy złej odbudowy jej struktury. Kiedyś takie metody może były stosowane bo nie było alternatywy, obecnie medycyna estetyczna bardzo mocno się rozwinęła, mamy o wiele bardziej skuteczne w tych zakresach zabiegi. Są one dedykowane konkretnie tym problemom (np. w przypadku przebarwień selektywnie oddziałują tylko na melaninę), a więc są również bardziej bezpieczne – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

 

Zobacz też: Peeling kawitacyjny – jak często się go wykonuje

 

Laser frakcyjny ablacyjny – jako peeling

Jedynym wyjątkiem metody, która jednocześnie odświeża jak i naprawdę realnie odmładza skórę jest zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym, który jest zabiegiem dwa w jednym. Po pierwsze, pod wpływem bardzo mocnego podgrzania skóry i odparowania wody z jej komórek, po jego wykonaniu następuje bardzo mocne złuszczenie skóry. Działa on więc jak peeling medyczny. Poza tym pod wypływem głębokiego termicznego oddziaływania na skórę właściwą i podgrzania jej struktur, przez kolejne tygodnie następuje jej regeneracja i wyraźne odmłodzenie – dochodzi do poprawy napięcia, spłycenia zmarszczek, ale również przebudowy skóry, a więc zmniejszenia poszerzonych porów oraz przebudowy blizn. Dlatego zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym to jedyna metoda którą możemy zastosować, jeśli chcemy jednocześnie odświeżyć, jak i odmłodzić skórę. Warto dodać, że dzięki frakcjonowaniu skóry, zabieg ten jest bezpieczniejszy niż głębokie peelingi, a skóra po nim szybciej i lepiej się goi. Poza tym lekarz ma pełną kontrolę nad mocą i głębokością wykonywanego zabiegu.

Zobacz też: Laser frakcyjny, jedna wada i długa lista zalet

Peeling węglowy black doll

Wśród zabiegów laserowych, znajdziemy jeszcze jedną ciekawą metodę stricte odświeżającą skórę. To peeling węglowy, potocznie nazywany zabiegiem „black doll”. Jest on dostępny od niedawna na rynku medycyny estetycznej. Wykonywany jest przy użyciu lasera neodymowo-YAG-owego typu Q-switch. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni skóry koloidalną zawiesiną węgla, wygląda ona jak czarna maska, stąd nazwa zabiegu. Tak przygotowana skóra jest następnie naświetlana światłem laserowym o krótkim impulsie. Cząsteczki węgla absorbując energię światła laserowego ulegają rozbiciu pod jego wpływem, powodują „mikroeksplozje” na powierzchni skóry, prowadząc do delikatnego jej złuszczania. W wyniku zabiegu uzyskujemy oczyszczenie skóry, zwężenie porów oraz ujednolicenie kolorytu. To bardzo dobra alternatywa dla zabiegów peelingami chemicznymi i mechanicznymi.

Stosowanie peelingów w celu odświeżenia skóry jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać właściwą metodę złuszczającą do rodzaju i problemów cery, oraz w zależności od stopnia nasilenia zanieczyszczenia musi być adekwatnie mocna. Gdy problemy są nasilone, aby uniknąć podrażnienia i skutków ubocznych w postaci przebarwień, bardziej inwazyjne peelingi powinny być wykonywane jedynie przez doświadczonego specjalistę. Unikajmy peelingów bardzo głębokich wykonywanych w niesprawdzonych miejscach, ponieważ mogą skończyć się powstaniem poważnych blizn i przebarwień. Jedynym zabiegiem jednocześnie mocno odświeżającym, jak i odmładzającym skórę jest ablacyjny laser frakcyjny.

Zobacz też: Ile jest kwasu hialuronowego w kwasie. Tego wam nie powiedzą w gabinecie

tekst: Joanna Siemińska

—-
Informacje o ekspercie:
Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Otrzymał lokatę z wyróżnieniem. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Aneta 17 listopada, 2021

    KOcham naturalne peelingi, dzięki peelingom i maści dr retter od konopiafarmacja pozbyłam się ponad 10 – letnim bliznom potradzikowym. Zredukowały się o jakieś 80 %

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ