Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Nowe muzeum w Krakowie: Pawilon Józefa Czapskiego już otwarty

Nowe muzeum w Krakowie: Pawilon Józefa Czapskiego już otwarty

Kraków ma nowe, imponujące muzeum. Nie przegap dni otwartych: 23-26.04.2016 r.

Pawilon Józefa Czapskiego / fot. Agna Karasińska

Józef Czapski: malarz, znawca sztuki i literatury, krytyk, pisarz i diarysta. Co więcej, Czapski był także oficerem Wojska Polskiego. To pierwszy człowiek, który wpadł na trop zbrodni katyńskiej. Przez niemal całe powojenne życie walczył o prawdę. 22 kwietnia 2016 otwarty został imponujący obiekt poświęcony jego życiu i twórczości. Pawilon jest miejscem, gdzie przez pryzmat twórczości i doświadczeń artysty, można będzie zgłębiać sztukę i historię XX wieku

Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłusudskiego 12) to ultranowoczesne muzeum o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. Budynek położony jest obok Pałacu im. Emeryka Hutten-Czapskiego, w sąsiedztwie ASP (gmachu dawnego Muzeum Techniczno-Przemysłowego), jest miejscem, z którego można dostrzec kamienicę, gdzie znajdowała się pracownia Olgi Boznańskiej, oraz „Puszetówkę”– atelier Ludwika Pugeta.
Inwestycja kosztowała 19 milionów złotych. Budynek zaprojektowała Aleksandra Fredowicz.

Pawilon Józefa Czapskiego / fot. Agna Karasińska

Pawilon Józefa Czapskiego / fot. Agna Karasińska

Biblioteka, czytelnia i kawiarnia w paryskim stylu mieszczą się na parterze.
Na pierwszym pietrze muzeum znajdują się wystawy czasowe, obecnie możemy podziwiać tam obrazy i dzienniki Józefa Czapskiego. W przyszłości ma to być przestrzeń przeznaczona sztuce młodej i nowoczesnej.
Stała ekspozycja, której scenariusz stworzyła Krystyna Zachwatowicz z mężem Andrzejem Wajdą, znajduje się na drugim piętrze. To tu przejdziemy przez życie artysty i pójdziemy szlakiem koszmarów XX wieku. Zobaczymy nieznane szerzej zdjęcia i dokumenty, także te z czasów okupacji i niewoli. Wejdziemy do zrekonstruowanego w skali 1:1 pokoju malarza z siedziby paryskiej „Kultury”.
Dach muzeum to taras, z którego można podziwiać Kraków, natomiast biała elewacja budynku została zaadaptowana pod ekran, na którym wyświetlane będą mulitmedialne prezentacje.

fot. A. Karasińska

fot. A. Karasińska

fot. A. Karasińska

fot. A. Karasińska

fot. A. Karasińska

fot. A. Karasińska

Zobacz, jak powstawał Pawilon Józefa Czapskiego

———————————————————————————————————-

Od 23 do 26 kwietnia 2016 r. trwają Dni Otwarte Pawilonu Józefa Czapskiego

23 kwietnia, sobota

Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem – co godzinę
od 10.15 do 17.00. Nie są prowadzone wcześniejsze zapisy, jednak ze względu na limit miejsc będzie można zwiedzać jedynie w grupach
20-osobowych.

Oprowadzania: godz. 10.15, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00

Po oprowadzaniu przewodnik zaprowadzi grupę na wystawę czasową w Pawilonie. Osoby oczekujące na oprowadzanie będą mogły zwiedzić wystawy stałe w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.
Wyjątkowo o godz. 12.00 Pawilon Czapskiego weźmie udział w Dniu Wolnej Sztuki, więc o tej godzinie nie odbędzie się oprowadzanie.

godz. 12.00 – Dzień Wolnej Sztuki
W tym roku w Muzeum Narodowym w Krakowie Dzień Wolnej Sztuki obchodzony jest w PJC.  W ramach akcji przez godzinę zwiedzający będą zachęcani do świadomego, spokojnego oglądania wybranych obiektów. W tematykę wybranych obiektów wprowadzą wolontariusze. O godzinie 13.00 goście zostaną zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie do kawiarni lub sali multimedialnej, w czasie którego będą mogli podzielić się z innymi uczestnikami swoimi wrażeniami.

24 kwietnia, niedziela

W niedzielę: darmowe zwiedzenie z przewodnikiem, co godzinę od 10.15 do 17.00.
Oprowadzania: 10.15, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ