Wednesday, May 29, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Patti Smith, Dua Lipa, Antoni Porowski. Strajki kobiet popierają zagraniczne gwiazdy! Kto protestuje razem z Polkami?

Patti Smith, Dua Lipa, Antoni Porowski. Strajki kobiet popierają zagraniczne gwiazdy! Kto protestuje razem z Polkami?

Znani o strajku kobiet. Co mają do powiedzenia?

Patti Smith w swoich mediach społecznościowych dała wyraz poparcia Polkom, które „protestują przeciwko opresyjnemu rządowi” / fot. Wikimedia + Grzegorz Żukowski/ Flickr

Patti Smith, Dua Lipa, Miley Cyrus, Nicole Poturalski, Zara Larsson, Antoni Porowski – do grona zagranicznych gwiazd, które popierają strajki kobiet w Polsce dołączają kolejne. A że celebryci ze swoimi zasięgami mają ogromną moc, to informacja o zaostrzeniu zakazu aborcji w Polsce dotarła już niemal do każdego zakątka na świecie. Relacje z trwających od tygodnia protestów pokazały też światowe, opiniotwórcze media m.in.: BBC, The Guardian czy The New York Times. Jacy artyści nie zgadzają się na łamanie praw człowieka w Polsce? Kto protestuje razem z Polkami?

 

Patti Smith wkurza się na polski rząd

Ponad 28 tysięcy polubień w dwanaście godzin zgarnęła Patti Smith, publikując na Instagramie obrazek z charakterystyczną kobiecą głową przebitą czerwonym piorunem. Legendarna wokalistka i poetka w swoich mediach społecznościowych dała wyraz poparcia Polkom, które „protestują przeciwko opresyjnemu rządowi” i politykom, „którzy cynicznie wykorzystują je (kobiety – przyp. red.) jako pionki w swoich skorumpowanych gierkach politycznych. Przeciwko naruszaniu ich podstawowych praw, praw człowieka”. Artystka wyjaśniła powód swojego oburzenia i napisała:

To solidarność z tymi kobietami. Ich obawy to również nasze obawy. Ich upokorzenie i kpiny, których doświadczają, to również nasze upokorzenie i kpiny.

Za solidarnościowy wpis na Instagramie, artystce podziękowali polscy muzycy, m.in.: Wojtek Mazolewski, Bela Komoszyńska i Kasia Lins.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

This is In solidarity with the Polish women who are valiantly uniting, taking the streets, calling out their oppressive government. Calling out leaders that cynically use them as pawns in their corrupt political tournament. Calling out against the erosion of their basic human rights. This is in solidarity with these women. Their concerns are our own, as the humiliation and mockery they are striking against is also our own.

Post udostępniony przez This is Patti Smith (@thisispattismith)

 

Miley Cyrus i Dua Lipa popierają Polki na InstaStories

 

strajk kobiet

Strajk Kobiet, Kraków, październik 2020 / fot. Barbara Bogacka

O młodych Polkach, które wychodzą na ulice nie mogła zapomnieć Miley Cyrus. Piosenkarka, która niejednokrotnie udowodniła, że prawa kobiet są dla niej szczególnie ważne, jest autorką przeboju Mother’s daughter, którego wers don’t fuck with my freedom (ang. nie igraj z moją wolnością) wykorzystywany są na wielu transparentach podczas trwających strajków. Amerykanka w udostępnionej relacji wyjaśniła fanom przyczyny fali demonstracji w Polce, używając do tego infografiki przygotowanej przez ciałopozytywny profil @cielesne. Obrazki organizacji, która zajmuje się kampanią informacyjną, udostępniła także brytyjska gwiazda muzyki pop – Dua Lipa, której profil na Instagramie obserwuje ponad 54 mln użytkowników. Dzięki temu, fani piosenkarek dowiedzieli się o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza jedno z najbardziej rygorystycznych praw aborcyjnych w Europie. Na tłumaczonych na wiele języków grafikach, widnieje też informacja o tym, że ostatnie orzeczenie delegalizuje usuwanie ciąży w przypadku nieodwracalnych uszkodzeń płodu.

O prawach człowieka – Zara Larsson i Yungblud

 
To jest fundamentalne prawo każdej kobiety, by decydować o swoim ciele i o tym, czy chce być w ciąży. Do osób, które mówią, że dbają o nienarodzone dzieci: Nie, po prostu nie dbacie o życie kobiet. Statystyki pokazują, że w państwach, gdzie aborcja jest nielegalna, nie zmniejsza się liczba zabiegów. Zabiegi te stają się po prostu mniej bezpieczne. Jeżeli kobieta nie chce być w ciąży, zrobi wszystko, by tak nie było

– mówi na emocjonalnym nagraniu piosenkarka Zaraz Larsson. W innym tweecie, Szwedka poinformowała o protestach, które odbyły się w Stockholmie oraz zachęciła fanów do wspierania fundacji, zajmujących się prawami kobiet.

 
W kontekście obrony praw człowieka na Twitterze napisał także Yungblud – piosenkarz i autor piosenek:

Polsko, tak mi przykro, stoję z tobą. Wybór dotyczący aborcji powinien być waszym prawem, to prawo człowieka. Proszę – niech wszyscy dowiedzą się o tym, co się dzieje i rozpowszechnijcie, jak najwięcej wiedzy, abyśmy mogli z tym walczyć

 

Na Warszawę!

Znani z polskimi korzeniami też nie są obojętni, na to, co wydarza się w Polsce już od czterech lat. Do grona osób, które wspierają demonstracje dołączyli: fotograf Alexi Lubomirski, modelka Nicole Poturalski i aktor Antoni Porowski. Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, znany z programu Queer Eye dał wyraz swojego poparcia strajków kobiet, pisząc:

Powiedzieć, że był to trudny tydzień dla kobiet w Polsce, to niedomówienie. Myślę o was wszystkich

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

random philly love post I miss zahav la colombe rittenhouse square the chicken salad sammies at this awesome jewish deli magic gardens and filming qe w my muppets bobby karamo jvn tan and the entire production crew ? also it’s the last day to register to vote in the great state of pennsylvania so plz go to vote.org and make it happen ??????

Post udostępniony przez Antoni Porowski (@antoni)

 

Dziś kolejny dzień strajków, w tym największy – w Warszawie. Liczymy, że informacja o tym dotrze do znanych i lubianych, którzy mają odwagę popierać kobiety, kosztem utraconych kontraktów reklamowych z firmami, które sprzedają produkty bazując na wizji kobiecości, która różni się od tej, którą pokazują demonstrujące. Na krakowskim rynku o godzinie 19:30 odbędzie się „spacer” pod hasłem Tylko zjednoczone jesteśmy niezwyciężone! Więcej informacji o planowanych działaniach i harmonogramie wydarzeń znajdziecie na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Odwagi i konsekwencji!

 

 

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ