Monday, March 4, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Festiwal Rok Kobiet  / Patrycja Tłustochowicz: Nie zastanawiaj się jak nie stracić, tylko jak zyskać

Patrycja Tłustochowicz: Nie zastanawiaj się jak nie stracić, tylko jak zyskać

Patrycja Tłustochowicz wystąpi na Festiwalu Rok Kobiet. Na końcu tekstu zapiszesz się na wydarzenie!

Patrycja Tłustochowicz uśmiecha się do obiektywu aparatu w telefonie

Patrycja Tłustochowicz / fot. selfie

Patrycja Tłustochowicz – jedna z pierwszych w Polsce psychodietetyczek. Ekspertka z zakresu odżywiania, dietetyki, własnych przekonań oraz zarządzania własnym zdrowiem. Łączy trzy przestrzenie: dietetykę, psychologię oraz terapię poznawczo-behawioralną. W swojej pracy jako certyfikowana trenerka stylów myślenia, wykorzystuje metodologię FRIS. Jej misją jest, aby Polacy (a zwłaszcza Polki) przestały się wreszcie odchudzać, a zaczęły smakować życie z przyjemnością, pozostając Zawsze Zgrabną

 

Czym się zajmujesz?
Patrycja Tłustochowicz: Od lat pomagam kobietom (chociaż nie tylko) czuć się świetnie, utrzymując zgrabną sylwetkę.
Na przestrzeni ostatnich 10 lat pomogłam ponad 1000 osobom w osiągnięciu lepszej  jakości życia, wspólnie zmieniając sposób odżywiania na świadomy, swobodny, zdrowy i zrównoważony. Pracowałam z reprezentacją polskich siatkarek na zgrupowaniach przed olimpiadą w Rio w 2015 roku, a także z czołowymi nazwiskami ze świata mody i mediów. Mój model pracy daleko odbiega od standardowych wizyt u dietetyka, a do każdego pacjenta preferuje indywidualne podejście. Kocham moją pracę, ponieważ widzę jak wiele dobra, radości oraz ulgi wnosi w ludzkie życie, kiedy wspólnymi siłami udaje nam się uwolnić od diet i zaniżonej samooceny.

Twoje credo?
Bądź Zawsze Zdrowa i Zgrabna! Bez diet i katorżniczych ćwiczeń.

Co dajesz kobietom?
Jestem ekspertką w uwalnianiu kobiet od diet – dość już kobiecych męczarni!

Najlepsza rada, jaką w życiu dostałaś?
Zdanie, które motywuje mnie do działania, to „nie zastanawiaj się jak nie stracić, tylko jak zyskać” to zupełnie zmienia myślenie, pcha do przodu.

Najgorsza rada jaką w życiu dostałaś?
Najgorsza rada, jaką dostałam, to nie walczyć o marzenia, tylko brać pokornie, godzić się z tym, co los przyniesie. Niestety większość kobiet tak ma – akceptuje bycie nieszczęśliwą, nie daje sobie prawa do spełniania marzeń. W konsekwencji, żyjemy życiem innych, realizujemy czyjeś, nie swoje ambicje, bo myślimy, że nie wypada inaczej. Wypada, drogie Panie.

Patrycja Tłustochowicz czyli Zawsze Zgrabna przekonywała, że lepiej pić smoothies niż jeść słodycze / fot. Barbara Bogacka

Najlepsza decyzja, jaką podjęłaś?
Najlepsza decyzja, jaka podjęłam w życiu to… zakup dobrego ekspresu do kawy.
Tak, może to zabawne, ale dla mnie dobra kawa jest ważna. To taka moja słabość – kawa ze świeżo zmielonych ziaren robi mi dzień i ma wiele dobroczynnego działa na nasz organizm. W 2017 roku została wpisana przez Instytut Żywności i Żywienia do piramidy żywieniowej jako super food.
Poza tym, powinniśmy dbać o małe przyjemności każdego dnia, bo to one uzupełniają nasz bank zasobów psychoenergetycznych – dają nam siłę i motywację do działania.

Twoje supermoce?

Moja supermoc to SKUTECZNOŚĆ w działaniu – to zarówno dobra, jak i zła wiadomość dla moich podopiecznych, bo ja nie odpuszczam i osiągam satysfakcję dopiero, gdy doprowadzę zadanie do końca. Cele moich pacjentów są moimi celami.

Gdy nikt nie widzi…
Tańczę. Moją ogromną pasją jest taniec: latynoskie i afrykańskie rytmy – bachata, salsa, semba, kizomba.
Ostatnio zaczęłam się dzielić moją pasją i organizuję Zawsze Zgrabne zajęcia, RozkFITnij w 2018 i bądź już zawsze zgrabna. Czerpiemy energię z tej egzotyczniej aktywności ruchowej pod okiem instruktorów z Angoli, Brazylii, Dominikany, Kuby.
Jak się uczyć, to od najlepszych.

Jak twój zawód zmienił twoje życie?
Mój zawód zmienił moje życie w momencie podjęcia decyzji, że chcę ze zdrowym odżywianiem związać się na stałe. To nie tylko moja pasja, ale też, polisa na przyszłość.
Nie wystarczy być teoretykiem, myślę, że ważne jest bycie praktykiem.
Dzięki temu co robię, moim przekonaniom, potrzebą bycia wiarygodną, pozkazuję na własnym przykładzie, że można być Zawsze Zdrowa i Zgrabną z przyjemnością i bez wyrzutów sumienia

Najcenniejsza rzecz jaką posiadasz?
Samoświadomość. To pierwszy i najważniejszy krok do bycia lepszą wersją siebie z wczoraj. Bardzo pomógł mi w tym FRIS czyli moje ukochane narzędzie z psychologii poznawczej. To indywidualna analiza, która określa w jaki sposób nasz mózg przetwarza informacje i gdzie jest nasz potencjał i przestrzenie unikania.
Większość z nas ma problemy z motywacją i z wyznaczaniem sobie celów, ale przede wszystkim z doprowadzaniem zadań ich do końca.

Nasza motywacja, mieszka tam, gdzie nasz potencjał – dopóki go nie poznamy, nie nauczymy się wyznaczać celów realnych (dla nas do osiągnięcia), dopóty nie będziemy osiągali sukcesów.
Motywacje budujemy właśnie na nich, porażki najczęściej bez odpowiedniego wsparcia, podcinają nam skrzydła i zniechęcają do działania.

Patrycja Tłustochowicz stoi na tle drzwi z numerem 117

Patrycja Tłustochowicz / for. archiwum prywatne

Co ostatnio usłyszałaś na swój temat?
Ostatnio na swój temat słyszę wiele miłych rzeczy. Przede wszystkim, że czas mi służy, że zmieniam się na korzyść.
To dla każdej kobiety jest bardzo miłe, a dla mnie to dodatkowy, społeczny dowód słuszności, że to co robię, działa i ma sens.
Uważam, że każda, dosłownie każda kobieta może być Zawsze Zgrabna. TY również, tylko musisz w to uwierzyć, ale przede wszystkim zabrać się do działania.
Ja chętnie Ci w tym pomogę.

Czego chciałabyś się jeszcze nauczyć?
Nie wiem, czego dokładnie chciałabym się nauczyć, jednak wiem, że udoskonalanie nigdy się nie kończy. Mam ogromną potrzebę poszerzania swojej wiedzy, kompetencji, umiejętności.
W czerwcu skończyłam kolejny kierunek studiów, realizując jednocześnie swoją osobista ambicję – studia na Collegium Medicum UJ.
Jestem głęboko przekonana, że to nie koniec. Nie jestem typem marzyciela, jestem praktykiem, więc potrzeba chwili określi, czego kolejnego się nauczę.

Gdybyś żyła w 1918 r…
Myślę, że to były bardzo ciężkie czasy. Moja babcia urodziła się w 1908r w Warszawie, w zamożnej rodzinie. Kilka lat beztroski, choć nie do końca, bo jej mama umarła przy porodzie. Dzieciństwo przypadło na I. Wojnę Światową. Z jej domu rosyjscy oficerowie zrobili sztab, a rodzina musiała się wyprowadzić. Kolejne lata to dobudowywanie się po wojnie, `39-`45 ciągła ucieczka, walka w AK. Razem z dziadkiem, babcia była na liście wywozu do obozu koncentracyjnego. W czasie wojny urodziła pięcioro dzieci, ale tylko dwoje przeżyło. Nigdy nie odnalazła ich grobów. Po wojnie też ciężkie lata. Babcia przeżyła ogrom zmian: urodziła się w czasach powozów, długich sukni, balów i guwernantek, a u schyłku swego życia doświadczyła komputerów, internetu, lotów w kosmos, centrów handlowych. Uważam, że miała niesamowitą otwartość umysłu i gotowość do akceptacji zmian, aby za tym wszystkim nadążyć.

Gdybyś żyła w 2118…
Nie jestem w stanie sobie wyobrazić czasów za 100 lat, biorąc pod uwagę, w jakim tempie żyjemy.
Mam głęboką nadzieję, że przepowiednia mojego znajomego, mieszkającego w USA nigdy się nie spełni. Prognozuje, że ewolucyjnie ludziom zanikną nogi, bo nie będą do niczego potrzebne –wszędzie poruszamy się na „kółkach”: samochód, krzesła w pracy na kółkach, segway, elektryczne hujalnogi z siedziskami.
Dlatego moją misja i do tego wzywam niemal codziennie, zakrzewić w ludziach potrzebę robienia min 8-10 tys kroków, dla zdrowia i urody, aby nogi pamiętały, do czego zostały stworzone.

Festiwal Rok Kobiet

Festiwal Rok Kobiet 2018

Festiwal Rok Kobiet 2018

Patrycja Tłustochowicz wystąpi na Festiwalu Rok Kobiet 20 października 2018 r. w Sheraton Grand Hotel. Dowiedz się więcej o Festiwalu Rok Kobiet.

Dowiedz się więcej o prelegentkach Festiwalu Rok Kobiet.

Chcesz wziąć udział w największej w Krakowie imprezie mocy? Zapisz się już dzisiaj! Wstęp na Festiwal Rok Kobiet jest bezpłatny. AKTUALIZACJA: LISTA ZAMKNIĘTA.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / patrycja-tlustochowicz-festiwal-rok-kobiet
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ