Saturday, June 22, 2024
Home / Kultura  / Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada

Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada

Na specjalnych warsztatach, projekcjach filmowych i spotkaniach z autorami, dzieci dowiedzą się m.on. na czym polega praca ilustratora, nauczą się improwizować opowieści.

Festiwal Conrada zaprasza na warsztaty dzieci wraz z rodzicami. Nie tylko po to, aby nad pociechami czuwać. Rodzice będą mogli się sporo nauczyć. / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

Organizatorzy Festiwalu Conrada w Krakowie (20-26 października) zapraszają do uczestnictwa także najmłodszych. To szansa na wspólne aktywne spędzenie czasu z dzieckiem i wprowadzanie go w fascynujący świat literatury. Na specjalnych warsztatach, projekcjach filmowych i spotkaniach z autorami, dzieci dowiedzą się na czym polega praca ilustratora, nauczą się improwizować opowieści oraz poznają tajemną sztukę doliczenia do nieskończoności.

Festiwal Conrada zaprasza na warsztaty dzieci wraz z rodzicami. Nie tylko po to, aby nad pociechami czuwać. Rodzice będą mogli się sporo nauczyć. / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

Festiwal Conrada zaprasza na warsztaty dzieci wraz z rodzicami. Nie tylko po to, aby nad pociechami czuwać. Rodzice będą mogli się sporo nauczyć. / fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

W programie między innymi nauka liczenia do nieskończoności trening wyobraźni, ćwiczenie asertywności i nonkonformizmu oraz opowieść o tym, jak polskie baśnie znalazły się na anglojęzycznym rynku wydawniczym. Wszystkie warsztaty zaplanowano tak, żeby każdy się czegoś nauczył, nikt nie nudził i w dodatku – żeby to dzieci, dzięki swej wyobraźni i świeżym umysłom, miały przewagę na rodzicami.

Festiwal Conrada to największe wydarzenie literackie w Polsce. Jego 6. edycja odbywać się będzie pod hasłem Wspólne Światy. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

25 października, o godzinie 12:00 w Klubokawiarni like!Konik w Pawilonie Wyspiańskiego odbędą się warsztaty dla dzieci i rodziców Mapa opowieści: Joseph Conrad.

Na warsztatach dowiemy się, że dzieci i dorośli mogą się uczyć razem. Jednak dzieci będą miały nad dorosłymi znaczącą przewagę, bo w czasie zajęć będziemy się uczyć… własnej wyobraźni.

Najpierw usiądziemy wszyscy w kręgu i poznamy się lepiej. Potem snuć będziemy opowieść zaczerpniętą z książek Josepha Conrada. Będziemy improwizować, wymyślać dalsze historie i rysować je na białych kartkach. Zobaczymy, jak na naszych oczach ożywa opowieść, którą tworzymy, osiągając zupełnie nieprzewidziane kształty. Na koniec porozmawiamy o naszych wyobrażeniach i ujrzymy wyraźnie, czym dla nas była usłyszana historia.

Warsztat pozwoli uwolnić wyobraźnię, pomoże zbudować wypowiedź i przenieść ją na inne medium, czyli rysunek. Najważniejsze jest zaś to, że możemy w nim uczestniczyć na równych prawach z własnymi dziećmi i zobaczyć, czy nasze wyobraźnie są choć trochę do siebie podobne.

25 października o godzinie 13:30 w Galerii Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ rozpoczną się warsztaty dla dzieci Wyobraź sobie… Literacki i plastyczny warsztat dla dzieci.

Zofia Stanecka i Marianna Oklejak, autorki popularnej serii książek o przygodach Basi, poprowadzą warsztat dla młodych miłośników książek, w trakcie którego można będzie poznać proces powstawania książek, a przede wszystkim poćwiczyć wyobraźnię budując opowieści i rysując okładkę.

25 października, o godzinie 14:00 w Klubokawiarni like!Konik w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się spotkanie dla dzieci i rodziców Anglicy nie gęsi, baśnie polskie znają.

Jan Pieńkowski, choć urodził się w Warszawie, jest jednym najbardziej znanych i cenionych ilustratorów brytyjskich. Jest autorem niekonwencjonalnych projektów plakatów, pocztówek, tapet czy toreb, których wzory znamy filmów z lat 60. i 70., a książki dla dzieci z jego rysunkami rozeszły się w kilkudziesięciu krajach na świecie Razem z David Walserem tworzą niezwykle brawurowy duet artystyczny. Razem eksperymentują, bawią się typografią, drukują na kolorowych papierach, cienkim drewnie. Ostatnio wspólnie wydali książkę: Baśnie Polskie. Z tej okazji, na specjalnym spotkaniu dla dzieci opowiedzą o tym jak to jest być rysownikiem i co trzeba zrobić, żeby samemu nim zostać.

26 października, o godzinie 10:00 w Klubokawiarni like!Konik w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się spotkanie dla dzieci i rodziców wokół książki Nadii Budde „Raz dwa trzy psy”.

Nauka liczenia od zera do nieskończoności. Raz, dwa, trzy, psy to wyliczanka inna niż wszystkie. Jej nieco absurdalny humor, dowcip i ironia zdolne są rozbawić nawet największego marudę. Spotkanie poprowadzi Marta Lipczyńska.

26 października o godzinie 12:00 w Pałacu pod Baranami Marek Bieńczyk przeczyta fragmenty swojej książki Nussi i coś więcej w ramach Południowego czytania dla dzieci.

Królik z wielkiego miasta nie może nazywać się Kicek ani Szaraczek. Nazywa się Nussi i jest to imię światowe. Ale kiedy przeprowadza się do lasu, to czy i tam muszą zaraz zapanować wielkomiejskie porządki? O tym jak ważna jest moda i czy łatwo jest być innym pisze Marek Bieńczyk w swojej książce Nussi i coś więcej. Na specjalnym spotkaniu dla dzieci i dorosłych laureat nagrody Nike przeczyta jej fragmenty.

25 i 26 października zapraszamy do Kina pod Baranami na Literackie Baranki Dzieciom. Najmłodsi obejrzą film Król Maciuś I (25 października, godz. 10:00) oraz Dziwne przygody Koziołka Matołka (26 października, godz. 11:00). Po projekcji filmu dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych i warsztatach literackich ze Sztukolotnią. Bilety na pokazy w cenie 10zł można będzie nabyć w kasie kina.

Pełen program pasma dla dzieci wraz z informacją o zapisach można znaleźć TUTAJ.

Szczegółowy program Festiwalu Conrada jest dostępny na stronie: www.conradfestival.pl

Projekt dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ