Thursday, April 24, 2025
Home / Kultura  / Paryż w 3 dni – jakie atrakcje i zabytki odwiedzić?

Paryż w 3 dni – jakie atrakcje i zabytki odwiedzić?

Miasto miłości i kultury

Jak zwiedzać paryż? Panorama Paryża

Paryż – jakie atrakcje i zabytki odwiedzić? / fot. Unsplash

Ile dni zwiedza się Paryż? Prawda jest taka, że można to robić bez końca. Ale my skupimy się na tym, jak zwiedzić Paryż w 3 dni. To miasto, które trzeba poczuć – od zapachu kawy o poranku po gwar Montmartre’u nocą. Może przerażać swoją rozłożystością, dlatego szczególnie przy ograniczonym czasie, dobre planowanie zwiedzania Paryża to podstawa.

 

Jak zwiedzać, by nie zgubić się w gąszczu atakujących ze wszystkich stron atrakcji? Jak ogarnąć umysłem poruszanie się po Paryżu? Ten przewodnik pozwoli ci zobaczyć Paryż w pełnej krasie, bez stresu i pośpiesznego odhaczania punktów z listy.

Karty turystyczne w Paryżu

Komfortowe zwiedzanie nie byłoby możliwe bez Paris Pass. Korzyści jest wiele, od ilości atrakcji wliczonych w cenę karnetu (jest ich ponad 60) przez bilet na metro aż po możliwość omijania kolejek w tłocznych muzeach. Dla fanów tych ostatnich, jest też Paris Museum Pass. Cena to 70 lub 90 euro w zależności od tego, ile karnet ma być ważny. W cenie jest wejście do ponad 50 muzeów, w tym Luwru, Sainte Chapelle i Pałacu Wersalskiego. Gdzie kupić karty turystyczne w Paryżu? Najłatwiej zrobić to online, ale można też przejść się do któregoś z kiosków, punktów informacji turystycznej albo kupić karnet na lotnisku. Jeśli nie chcesz wydawać takiej kwoty na atrakcje Paryża, pozostaje jeszcze karta Navigo dla turystów, dzięki której można cały tydzień poruszać się po mieście metrem i autobusami.

 

Polecamy:

Gran Canaria – wyspa kontrastów

 

Zwiedzanie Paryża – wskazówki praktyczne

Paryż to miasto, które nigdy nie śpi, ale jego atrakcje turystyczne już tak. Sprawdź zawczasu, jakie są godziny otwarcia atrakcji turystycznych w Paryżu, żeby uniknąć rozczarowań. Na przykład Luwr jest zamknięty we wtorki, a wiele muzeów nie przyjmuje zwiedzających w poniedziałki. Wieża Eiffla czynna jest codziennie, ale bilety w godzinach szczytu rozchodzą się błyskawicznie.  Najlepszy czas na zwiedzanie Paryża możesz sprawdzić na mapach Google, gdzie często widać natężenie ruchu w poszczególnych atrakcjach o danej godzinie. To zaoszczędzi twój czas i zmniejszy ryzyko konieczności przepychania się między eksponatami. Bilety wstępu do muzeów w Paryżu często można kupić online, a to dodatkowo usprawnia zwiedzanie. Wyruszając z hotelu, pamiętaj o podstawowym, podróżniczym BHP. Bezpieczeństwo turystów w Paryżu to duży problem, szczególnie jeśli chodzi o kradzieże. Kieszonkowcy działają głównie w metrze, na Polach Elizejskich i wokół atrakcji turystycznych. Noś torbę blisko ciała, unikaj otwierania portfela w tłumie i nie podpisuj podejrzanych petycji na ulicy. Jeśli możesz, nie wyciągaj też telefonu w miejscach publicznych. Złodzieje mogą cię obserwować, żeby potem sprawnie wyjąć urządzenie z twojej kieszeni, lub po prostu wyrwać ci je z ręki. 

 

Zobacz także:

Edynburg – najpopularniejszy kierunek na jesień

 

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Wieża Eiffla – To symbol Paryża i jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie. Z jej szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Warto odwiedzić ją wieczorem, gdy jest efektownie oświetlona.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Hôtel Plaza Athénée (@plaza_athenee)

 

Luwr – To jedno z najważniejszych muzeów na świecie, które kryje w sobie takie arcydzieła jak Mona Lisa czy Wenus z Milo. Zwiedzanie Luwru może zając cały dzień, ale warto poświęcić czas na dogłębne zbadanie wszystkich sal. Można też zaplanować, na których salach najbardziej nam zależy przy pomocy strony internetowej Luwru i zaoszczędzić na czasie.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mariana & Florian Pouteau • Travel Creators (@frenchgourmetstravel)

 

Katedra Notre-Dame – Mimo pożaru w 2019 roku katedra nadal jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Paryżu. Jej imponujące witraże i detaliczne rzeźby przyciągają miłośników sztuki i historii. Teraz przechodzi gruntowną odbudowę.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Nam | Traveller Hiker Foodie (@laughtraveleat)

 

Łuk Triumfalny – Imponujący monument upamiętniający zwycięstwa Napoleona, stojący na skrzyżowaniu dwunastu alei. Z jego szczytu można podziwiać piękną panoramę Pól Elizejskich i całego Paryża. To świetne miejsce na zdjęcia, zwłaszcza o zachodzie słońca.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Architecture & Design (@architectanddesign)

 

Montmartre – Dzielnica artystów, pełna klimatycznych kawiarni i wąskich, brukowanych uliczek. To tutaj znajduje się bazylika Sacré-Cœur, z której rozpościera się jeden z najlepszych widoków na Paryż. Montmartre słynie także z placu du Tertre, gdzie artyści sprzedają swoje obrazy i rysunki.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Francesca Giovinazzo & Tommaso Fogliata (@takemyhearteverywhere)

 

Pola Elizejskie – Najsłynniejsza aleja Paryża, pełna luksusowych butików, teatrów i restauracji. To miejsce dla miłośników zakupów, ale także dla tych, którzy chcą poczuć paryski styl życia. Spacer od Łuku Triumfalnego do Place de la Concorde to obowiązkowy punkt każdej wizyty w Paryżu.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dziewczyna z bagietką l PARYŻ OKIEM POLKI (@dziewczyna_z_bagietka)

 

Rejs po Sekwanie – Jeden z najlepszych sposobów na poznanie Paryża z innej perspektywy. Statki wycieczkowe przepływają obok najważniejszych zabytków, takich jak Katedra Notre-Dame, Luwr czy Wieża Eiffla. To idealna opcja na romantyczny wieczór lub odpoczynek po całym dniu zwiedzania. Jeśli nie jesteś fanką spacerów, to może być dobra alternatywa.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dżolka (@dzolka33)

 

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ