Parterowe, czy z poddaszem? Wybierz projekt domu, który najbardziej do Ciebie pasuje
Dopasuj go do własnych upodobań i stylu życia
Podstawowym wyborem czekającym inwestora stającego przed zadaniem budowy domu jest decyzja: wybieramy projekt domu z poddaszem, czy budynek parterowy? Każdy z tych wariantów niesie ze sobą inny charakter mieszkania, a nawet styl życia i funkcjonowania w domu. Na co warto zwrócić uwagę dokonując tego kluczowego wyboru?
Projekty domów parterowych – za co je kochamy?
Projekty domów parterowych cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, którzy szybko i niewielkim kosztem chcą wybudować wygodny dom. Moda na domy typu bungalow może być wynikiem inspiracji stylem skandynawskim i amerykańskimi przedmieściami, na których ten typ budynków jest przeważającym elementem architektury.
Jednym z podstawowych atutów parterowych konstrukcji jest brak schodów, który w wielu sytuacjach wpływa znacząco na komfort użytkowania. Domy w stylu bungalow, również z tego względu, często są wybierane przez rodziny z małymi dziećmi. Z głowy znikają wtedy wątpliwości i obawy, czy pociechy nie zrobią sobie krzywdy zdobywając kolejne stopnie prowadzące na poddasze. Projekty domów parterowych są z oczywistych względów częstym wyborem seniorów, którzy spokojną jesień życia chcą spędzić we własnym domu. Na parterze do minimum zostają zlikwidowane bariery komunikacyjne, co dla osób w późniejszym wieku jest kluczowe. Parterowe domy generują też nieco szybszy i prostszy wariant codziennego życia.
Jeśli ktoś lubi mieć wszystko pod ręką, parter jako zasadnicza przestrzeń mieszkalna jest idealnym rozwiązaniem. Odpada codzienne pokonywanie piętra, gdyż kuchnię, salon, łazienką i sypialnię mamy w zasięgu ręki. Odpowiednio zaprojektowane parterówki skutecznie dzielą przestrzeń na prywatną i oficjalną, reprezentatywną. Bez obaw znajdziemy tu zaciszne miejsce na odpoczynek, może nie w tak ustronnej przestrzeni, jak poddasze, ale równie wygodne. Nie skorzystamy z balkonu, lecz możemy wyjść bezpośrednio do ogrodu. Kwestią indywidualnych preferencji zostaje, która forma kontaktu z naturą bardziej nam odpowiada.
Parterowe domy z reguły należą do ekonomicznych rozwiązań budowlanych. Tanie w budowie domy minimalizują koszty poprzez ograniczenia konstrukcyjny (dodatkowe piętro) oraz zwartą bryłę i prosty dach. Wybierając parterówkę na planie prostokąta, lub kwadratu, z prostym dwuspadowym dachem znacznie ograniczamy koszty inwestycji. Odpada nam dystrybucja mediów na kolejne piętro oraz koszty ocieplenia stropodachu (jeśli nie zamierzamy wykorzystać poddasza na cele mieszkalne lub użytkowe).
Jakie są ograniczenia wynikające z wyboru parterowego domu? Bungalow zajmuje więcej miejsca na działce, przez co czasem warunki zabudowy mogą wykluczać taką realizację. Poza tym trudniej zaadaptować parterowy dom do sytuacji, kiedy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń dla drugiej rodziny. Nie jest to niemożliwe, bo bungalow dysponuje poddaszem, które przy odpowiedniej aranżacji można dostosować do rosnących potrzeb rodziny.
Zalety przytulnego poddasza – prywatny azyl z widokiem na gwiazdy
Gotowe projekty domów posiadające poddasze użytkowe są w podobnej cenie jeśli chodzi o zakup, więc kwestie oszczędności w trakcie zakupu można odłożyć na bok. Różnice są jednak znaczne jeśli chodzi o sposób użytkowania domu i same jego parametry.
Dodatkowe piętro to dla wielu niezbędny element każdego domu. Dla niektórych trudne do zniesienia jest ciągłe funkcjonowanie na jednej przestrzeni, dlatego niezwykle sobie cenią możliwość „ucieczki” na poddasze. Nie chodzi tu o niepoprawne relacje rodzinne, lecz o potrzebę choćby chwilowego odosobnienia, w celu złapania chwili oddechu i uspokojenia codziennych emocji. Szczególnie przyjazne ramiona poddasza docenią nastolatki w okresie dorastania. To czas, kiedy potrzebują prywatności, pewnego dystansu od codziennych spraw całej rodziny i miejsca, w którym mogą pobyć sami lub ze szkolnymi kolegami.
Dom z poddaszem to więcej miejsca na wszystko. Można urządzić go jak zupełnie osobne mieszkanie, można dowolnie kształtować ilość łazienek, czy sypialni, można wreszcie cieszyć oczy szeroką panoramą okolicy, widzianą z perspektywy balkonu.
Ogromnym atutem domów z poddaszem jest fakt, iż poprzez obecność piętra bardziej nadają się na małe działki. Mają mniejsza powierzchnię zabudowy, bo rosną do góry, przez co łatwiej je dopasować do większości warunków zabudowy wydanych dla działek budowlanych. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to przy odpowiednio dobranym projekcie dom z poddaszem również może być tani i szybki w budowie. Dwuspadowy dach o mniejszej powierzchni oraz mniejsze wymiary fundamentów potrafią zrównoważyć koszty wybudowania dodatkowego piętra. Do tego dochodzi potencjalna możliwość zakupu mniejszej działki, co znacząco wpływa na budżet całego przedsięwzięcia.
Decyzja o wyborze projektu domu parterowego lub z poddaszem jest wyborem bardzo indywidualnym, choć zdarza się, że w niektórych wypadkach jest determinowany koniecznością (warunki zabudowy). Dla kogoś, kto żyje szybko i lubi mieć wszystko w zasięgu ręki ciekawszą opcją będzie bungalow. Ci, którzy za nic nie oddadzą możliwości skorzystania z balkonu i spokojnego azylu na poddaszu, wybiorą piętrowy wariant domu.
W obu przypadkach, jeśli odpowiednio wybierzemy projekt domu, mamy szansę szybko i sprawnie wybudować wygodny dom. Projekty domów tanich w budowie, parterowych i z poddaszem znajdziecie na https://www.galeriadomow.pl/