Leczenie paradontozy – czy domowe sposoby są skuteczne? Sprawdzamy
Regularne kontrole to podstawa

fot. Freepik
Paradontoza zębów i dziąseł to obszar zainteresowań gałęzi stomatologii nazywanej periodontologią. Dziedzina ta związana jest głównie z leczeniem chorób przyzębia i błon śluzowych w jamie ustnej. To właśnie dzięki nim zęby mogą być utrzymywane w zębodole przez wiele lat. Paradontoza niestety dotyka coraz większej części społeczeństwa. Dowiedz się, czy można ją leczyć domowymi sposobami
Co to jest paradontoza dziąseł?
Paradontoza to choroba przyzębia, która pojawia się w wyniku nagromadzenia się płytki i kamienia nazębnego oraz rozpoczęcia procesu trawienia ich przez bakterie. W tkankach zaczyna rozwijać się stan zapalny, który wywołuje następujące objawy:
● tworzenie się patologicznych kieszonek dziąsłowych,
● ból, zaczerwienienie oraz obrzęk dziąseł,
● krwawienia podczas szczotkowania oraz nieprzyjemny zapach z ust.
Nieleczona paradontoza dziąseł prowadzi do rozchwiania oraz utraty zębów, zatem jeśli dostrzegamy u siebie jej objawy, warto zgłosić się do stomatologa. W celu zapobiegania pojawieniu się schorzenia jeszcze na długo przed pojawieniem się pierwszych symptomów można stosować płyny do płukania i inne produkty zmniejszające ryzyko stanów zapalnych dziąseł. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnej kontroli stomatologicznej i zaleceń uzyskanych od lekarza, który dokona oględzin jamy ustnej i zapozna się z konkretnym przypadkiem.
Czy można wyleczyć paradontozę domowymi sposobami?
Wszelkie dostępne na rynku preparaty na paradontozę przeznaczone do stosowania w domu takie jak pasty do zębów czy płukanki są świetnym wsparciem, jednak nie są prawdziwym leczeniem. Chociaż koją i przynoszą ulgę w chorobie dziąseł, maskują jej objawy, a nie leczą przyczyny. Często w związku z tym opóźniają również moment, w którym odbędzie się wizyta u stomatologa ukierunkowana na rozwiązanie problemu. Zdecydowanie lepiej niż domowe sposoby będzie wybrać profesjonalne zabiegi dentystyczne w gabinecie stomatologicznym, np. leczenie paradontozy w Dental Fraternity.
Leki na paradontozę i leczenie paradontozy w gabinecie
W leczeniu paradontozy najczęściej stosuje się skaling, jak również szynowanie zębów. Podstawą jest oczywiście wyeliminowanie czynników drażniących dziąsła i nauka właściwej pielęgnacji jamy ustnej z paradontozą. Przeszczepy dziąseł czy odbudowę kości wykonuje się raczej wyłącznie w skrajnych, najtrudniejszych przypadkach.
Przeważnie dobiera się także leki na paradontozę np. amoksycylinę czy klindamycynę, czyli powszechnie stosowane w leczeniu tego schorzenia antybiotyki. Popularne są także preparaty wspomagające np. płukanki do jamy ustnej czy żele wcierane bezpośrednio w dziąsła. Niektórzy decydują się na laserowe leczenie paradontozy. Cena takiego zabiegu jest jednak dość wysoka, a jego dostępność stosunkowo niska. Jest to jednak jak najbardziej możliwe.
Higiena zębów i dziąseł z paradontozą
Żeby przyspieszyć leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym, warto zdecydować się na wymianę szczoteczki do zębów na taką z miękkim włosiem. Konieczne jest także stosowanie specjalistycznych nici do zębów. U pacjentów z paradontozą o wiele lepiej sprawdzają się jednak szczoteczki międzyzębowe lub irygatory. Trzeba regularnie udawać się na higienizację zębów w celu przeciwdziałania paradontozie. Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto też włączyć płukanki do jamy ustnej z chlorheksydyną. Podstawą jest oczywiście również ćwiczenie lub zmiana techniki mycia zębów oraz unikanie nadmiernego dociskania szczoteczki do szkliwa.