Friday, April 19, 2024
Home / POLECAMY  / Paradka Smoków, czyli historia powstania Smoliwoodu po krakosku

Paradka Smoków, czyli historia powstania Smoliwoodu po krakosku

Zobacz zdjęcia z Parady Smoków

parada smoków

Kultowa Parada Smoków 4 i 5 czerwca 2022 powróciła do Krakowa / fot. Anna Kaczmarz

4 i 5 czerwca 2022 r. w Krakowie rządziły smoki. Parada Smoków to wydarzenie organizowane przez Teatr Groteska. Były gigantyczne smoki, efekty pirotechniczne i muzyka.  Zobacz zdjęcia z zapierającego dech widowiska plenerowego!

 

Uwielbiam historie. Szczególnie te, które sama tworzę w swojej głowie, gdy obserwuję świat wokół siebie. Lubię też i te historie, które słyszałam od dziecka w postaci legend czy baśni. Jedną z tych historii była ta o smoku wawelskim. Jak ja się bałam zionącego ogniem smoka, którym straszyli mnie dość często, choć bezskutecznie. I pewnie dalej myślałabym, że ten smok wawelski to legneda, gdyby nie fakt, że spotkałam wczoraj smokowego kuzyna ze Smoliwoodu, który opowiedział mi historię, ale tę prawdziwą…

Parada Smoków 4.06.22 / fot. Anna Kaczmarz

Kto by pomyślał, że Gal Anonim czy Jan Długosz nie posprawdzali faktów i sami wymyślili sobie historię, która jako legenda przetrwała do dziś…

Smoki mają w sobie magię dziecięcego świata. Są dobre i złe, są duże i małe i tak naprawdę po raz pierwszy pozwoliłam sobie być jak dziecko. Kolorowe smoki ukazywały się jak zjawy z oparów wszechobecnego dymu, który sprawiał, że czułam się jak w jakiejś zaczarowanej krainie, dawno, dawno temu i przyglądam się jak tańczą i się bawią.

Parada Smoków 4.06.22 / fot. Anna Kaczmarz

Świat mojej wewnętrznej wyobraźni opowiadał historie nie z tego świata. Opowiadał historie ze świata smoków o miłości, o tańcu, radości życia i łzach. Każdy smok był kolejnym bohaterem smokowych przygód, które wymyślałam w rytm walca, baletu i ciężkich brzmień uderzeń bębna, które długo unosiły się nad wodą, gdzieś hen daleko… jakby do innej krainy.

Widowiskowy pokaz, feeria barw i kolorów, radosne smoki w swoich pląsach i zachwyt. Podobno każdy smok ma swoją historię, więc je opowiadałam swojemu chrześniakowi do ucha, bo patrzył zachwycony i urzeczony magią przedstawienia.
A jakie Ty historie tworzyłaś podczas spektaklu, który w tym roku był inny niż wszystkie.

Parada Smoków 4.06.22 / fot. Anna Kaczmarz

Aneta Joanna Kaniak

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ