Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Panele LED – co to takiego i gdzie się przydają?

Panele LED – co to takiego i gdzie się przydają?

Czy warto w nie zainwestować?

Sprawdźmy, czym są panele świetlne LED i jak możemy je wykorzystać.

Sprawdźmy, czym są panele świetlne LED i jak możemy je wykorzystać. / fot. stock.adobe.com autor: srki66

Neutralna, sprzyjająca pracy barwa światła, niskie zużycie energii, duża wydajność i długa żywotność to tylko kilka podstawowych zalet paneli LED. Ten rodzaj oświetlenia LED jest coraz szerzej stosowany w biurach, obiektach handlowych, usługowych, ale również w domach. Sprawdźmy, czym są panele świetlne LED i jak możemy je wykorzystać

 

 

Panele ledowe – co to takiego?

 

Panele ledowe to źródło światła, które coraz częściej zastępuje klasyczne świetlówki. Panele sufitowe LED dostępne są w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Panele tego rodzaju świecą całą swoją powierzchnią, a światło rozłożone jest równomiernie. Najczęściej stosowane są w powierzchniach komercyjnych, jednak znajdują coraz szersze zastosowanie również w naszych domach. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się dobry ledowy panel sufitowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie:
 

  • Skuteczność świetlna – to stosunek ilości pobieranej przez panel energii do mocy emitowanego strumienia świetlnego. Jest to jeden z najważniejszych parametrów panelu LED. – Dobre panele led posiadają skuteczność około 100 lm/W, a absolutnie górna półka to obecnie sprzęt oferujący skuteczność ponad 120 lm/W – informuje nas ekspert z firmy SwiatloLux.pl. W praktyce oznacza to, że im wyższa skuteczność świetlna, tym mniej paneli będziemy potrzebowali do oświetlenia konkretnej powierzchni. Mniejsza ilość paneli przełoży się oczywiście na niższe zużycie energii elektrycznej i niższe rachunki za prąd.

 

  • Trwałość – przy zakupie paneli oświetleniowych LED warto zwrócić uwagę nie tylko na okres gwarancji producenta. Ważną kwestią jest również to jaki materiał odpowiada za równomierne rozproszenie światła w panelu. W tańszych produktach stosowany jest polistyren, określany symbolem PS. Materiał ten dosyć szybko żółknie, co powoduje zmianę barwy światła na mniej korzystną. Zależnie od warunków w jakich eksploatowane są panele, warstwa PS może żółknąć w przeciągu 18 do 36 miesięcy. Dużo lepszym materiałem, jest stosowany w droższych panelach polimetakrylan metylu (PMMA), czyli tak zwane szkło akrylowe lub plexiglass.

 

  • UGR – czyli współczynnik olśnienia to kolejny istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli wybieramy panele sufitowe do miejsca pracy. Światło emitowane przez panele z wysokim współczynnikiem UGR (powyżej 20) może powodować u ludzi dyskomfort i spadek wydajności pracy. Warto więc wybrać panele o współczynniku UGR<19.

 

Panel led sufitowy – idealne rozwiązanie do biura

 

W nowoczesnych powierzchniach biurowych już od jakiegoś czasu odchodzi się od tradycyjnych świetlówek, na rzecz dużo bardziej oszczędnych paneli sufitowych LED. W biurach najczęściej stosowane są panele led 60 x 60 cm. Ten uniwersalny rozmiar sprawdza się w przypadku kasetonowych, podwieszanych sufitów. Wybierając panele ledowe, sufitowe do biura warto zwrócić uwagę na opisane powyżej parametry. Odpowiednia moc, rozłożenie światła i niski współczynnik UGR mogą wpływać pozytywnie na wydajność osób pracujących w biurze. Coraz częściej stosuje się również panele świetlne z możliwością regulacji natężenia światła. W prostszej wersji jest to regulacja manualna. W nowoczesnych biurowcach można jednak coraz częściej spotkać panele LED połączone z czujnikami ruchu czy czujnikami natężenia światła słonecznego. Takie rozwiązania pozwalają na spore oszczędności. Innym alternatywnym rozwiązaniem, zastępującym tradycyjne świetlówki, są przyjazne dla środowiska świetlówki LED.

 

 

Panele sufitowe do łazienki – czy to dobry pomysł?

 

Szereg zalet paneli LED sprawił, że coraz częściej stosowane są również w obiektach mieszkalnych. Wielu producentów oferuje panele sufitowe do łazienki. Sprawdzą się one świetnie zarówno jako główne, jak i dekoracyjne źródła światła. Poza popularnymi kwadratowymi panelami LED, w łazienkach stosowane są często także panele okrągłe. Wybierając tego rodzaju oświetlenie LED do łazienki, musimy pamiętać o parametrach ochronnych. W bezpośrednim sąsiedztwie kabiny prysznicowej czy wanny powinniśmy zastosować panele o stopniu ochrony IP67. W całej łazience nie powinniśmy montować źródeł światła o parametrze IP mniejszym niż 21.

 

 

Niezależnie od tego, czy kupujemy panele LED do biura, czy do domu, warto wybrać dobrej jakości urządzenia, które posłużą nam przez lata. Mamy nadzieję, że kierując się naszym krótkim poradnikiem, będziecie w stanie wybrać panele idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

 

Materiał: Partner MK 
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ