Oszczędzanie prądu z dziećmi – jak uczyć najmłodszych ekologicznych nawyków?
Czym skorupka za młodu nasiąknie

fot. Dreamstime
Już w wieku przedszkolnym dzieci mogą nauczyć się korzystnych nawyków oszczędzania energii. Ich wyrobienie zajmie trochę czasu, ale im wcześniej zaczniesz, tym trwalsze będą efekty i tym swobodniej twoje pociechy podejdą do racjonalnego zużycia energii. Co więcej, nauczenie ich dobrych zachowań wcale nie musi być nudne i skomplikowane. Poprzez odpowiednie podejście i ciekawe metody możesz wprowadzić dzieci w świat zrównoważonego korzystania z energii elektrycznej
Zużycie prądu a dzieci – gdzie szukać oszczędności?
Przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa ok. 2000-2500 kWh miesięcznie. W rodzinie z dziećmi, zwłaszcza w wieku szkolnym, zużycie to może być znacząco większe. Nie chodzi tutaj tylko o wykorzystanie dodatkowych sprzętów elektrycznych: laptopów, tabletów lub konsol do gier. Rachunki rosną również poprzez intensywniejsze użytkowanie jednych z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. Częściej uruchamia się pralkę, zmywarkę czy korzysta z płyty indukcyjnej. Pewnych czynności nie da się uniknąć, a w natłoku obowiązków trudno też zorganizować się tak, aby były mniej energochłonne. Można jednak wpłynąć na dzieci, które przeważnie mają beztroskie podejście do korzystania z domowych sprzętów i często nieświadomie marnują prąd (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/skad-sie-bierze-prad).
Oto, na co zwrócić szczególną uwagę:
• korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dłuższy czas – choć laptopy są coraz bardziej energooszczędne i pracują z mocą ok. 30-40 W, to konsola może już osiągnąć wynik sięgający 200 W,
• nieużywane urządzenia pozostawione podczas pracy lub w trakcie czuwania – wiele dzieci nie wyłącza telewizora czy komputera po tym, jak przestanie ich używać. Często też zdarza się im pozostawić konsolę w stanie gotowości, która nadal pobiera energię,
• oświetlenie – dzieci nie zawsze pamiętają o wyłączeniu lamp, kiedy wychodzą z pokoju,
• pozostawienie ładowarek w gniazdkach.
Oczywiście warto edukować pociechy na temat marnotrawstwa energii, ale efekty przyjdą dopiero z czasem. Zanim to nastąpi, warto zainwestować w timery, które wyłączają urządzenia po upływie określonego czasu, czujniki światła lub zdalne wyłączniki zasilania.
Jak zaangażować dzieci w oszczędzanie prądu? 5 skutecznych sposobów
Włączenie najmłodszych w rodzinne oszczędzanie energii wymaga nie tylko cierpliwości, ale i kreatywności, podejścia dzieci „sposobem” i pokazania im, że ekologiczne postępowanie może przynieść im wymierne korzyści. Oto 5 sprawdzonych metod na oszczędzanie z pociechami:
1. Ustal wspólne zasady. Wprowadzenie takich zasad jak „Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pokoju” czy „Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania” będzie skuteczne, jeśli dzieci poczują się, że są częścią tego wyzwania. Dawaj im więc dobry przykład, a dodatkowo stwórz zachętę do działania. Możesz wprowadzić małe konkursy, np. zliczać, kto wyłączy więcej lamp w domu, a następnie cyklicznie wręczać małe nagrody wygranemu.
2. Stwórz cele do osiągnięcia. Dzieci lubią wiedzieć, że ich starania przynoszą efekty. Przygotuj zatem tabelę, w której będziesz zaznaczać, kto i jakie zadania wykonał, a także ile zaoszczędził. Wspólnie ustalcie, na co wydacie część zaoszczędzonych pieniędzy.
3. Zorganizuj dzień bez prądu tylko dla rodziny. Raz na jakiś czas przygotuj dzień, w którym maksymalnie ograniczycie zużycie energii. Nie korzystajcie z telewizora, laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Zamiast tego zagrajcie w gry planszowe, wybierzcie się na wycieczkę w plener lub pobawcie w ogrodzie.
4. Ucz dzieci, jak poprawnie korzystać z urządzeń elektrycznych. W przeważającej części przypadków niefrasobliwość dzieci wynika z nieświadomości. Warto więc pokazywać im, co zrobić, aby domowe sprzęty zużywały jak najmniej energii.
5. Wspólnie uczcie się o ekologii. Wykorzystaj filmy i książki edukacyjne, aby w prosty i atrakcyjny sposób wytłumaczyć dzieciom, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne. W ten sposób możesz pokazać im, że mogą zrobić coś i dla siebie, i innych.
Przede wszystkim jednak miej dużo cierpliwości. Edukacja dzieci w zakresie oszczędzania prądu to inwestycja w ich przyszłość. Może być trudna i czasochłonna, ale na pewno się opłaci.