Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Oświetlenie salonu – kinkiety, żyrandole czy lampy sufitowe?

Oświetlenie salonu – kinkiety, żyrandole czy lampy sufitowe?

Światło w mieszkaniu ‒ sprawa pierwszorzędnej wagi

Oświetlenie salonu

fot. Pixabay

Pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia. Może on służyć zarówno do relaksu, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, jak i do pracy. Uniwersalność salonu sprawia, że często problematyczne jest wybranie do niego odpowiednich lamp. Jednak prawidłowe oświetlenie salonu jest kluczowe. Musi sprawiać, że pomieszczenie staje się komfortowym, przytulnym miejscem, w którym miło spędza się długie godziny. To, czy zdecydujemy się na kinkiety, czy lampy sufitowe ma bezpośredni wpływ na to, jak dobrze będziemy czuć się w pokoju dziennym

Jakie oświetlenie salonu?

Przed wyborem odpowiedniego oświetlenia salonu dobrze jest wiedzieć, jak duży wpływ jego ilość i jakość ma na nasze codzienne funkcjonowanie. Otóż nie każdy zdaje sobie sprawę, że właściwa ilość światła ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Długotrwałe przebywanie w niedoświetlonym pomieszczeniu może powodować senność, która ma bezpośredni wpływ na naszą wydajność i nastrój. Zbyt duża ilość oświetlenia ma bardzo podobny efekt, może powodować dyskomfort i ból oczu. W pokoju dziennym spędza się zwykle bardzo dużo czasu zarówno w ciągu dnia, jak i po zachodzie słońca, dlatego też tak istotne jest, by zadbać o odpowiednią ilość światła. To czy zdecydujemy się na kinkiety, nowoczesne żyrandole, czy klasyczne lampy sufitowe w dużej mierze zależy od osobistych preferencji, oraz oczywiście wystroju danego pomieszczenia.

Kinkiety do salonu – lampy ścienne w pokoju dziennym

Kinkiety często kojarzą się z dużymi, masywnymi lampami naściennymi. Tymczasem nowoczesne kinkiety zajmują naprawdę niewiele miejsca, co sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem do wnętrz o niewielkim metrażu. Doskonale sprawdzają się one również w pomieszczeniach z podwieszanymi sufitami, w których zamontowanie lampy wiszącej może okazać się niemożliwe. Ze względu na ogromną różnorodność dostępnych modeli, odpowiednie kinkiety można dobrać do niemal każdego wnętrza. Większość sklepów oferuje niezwykle szeroki wybór lamp wieszanych na ścianach. Znajdziemy tam zarówno takie, które będą pasowały do bogatych aranżacji w stylu glamour, jak również takie, które idealnie sprawdzą się w znacznie bardziej minimalistycznych wnętrzach skandynawskich czy loftowych. Jak już wspominaliśmy, kinkiety są świetnym rozwiązaniem, jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca, albo po prostu nie lubimy oświetlenia sufitowego. Warto jednak pamiętać, że kinkiety dają nieco mniejszą ilość światła niż klasyczne lampy sufitowe.

Oświetlenie salonu – klasyczny żyrandol, czy lampa sufitowa?

Zarówno żyrandol jak i lampa sufitowa mogą zostać dobrane do niemal każdego rodzaju wystroju. Żyrandole sprawdzą się świetnie w nieco bardziej wykwintnych aranżacjach, natomiast lampy sufitowe będą się znakomicie prezentowały w bardziej minimalistycznych i nowoczesnych wystrojach. Podstawową zaletą lamp sufitowych i żyrandoli jest fakt, że nawet jedno źródło światła na cały pokój jest zwykle wystarczające, by uzyskać odpowiedni poziom oświetlenia. Jest to opcja idealna dla mieszkań i domów, w których sufit jest na tyle wysoko, że zamontowanie na nim oświetlenia nie będzie kłopotliwe dla wyższych osób, które często zahaczają głową o nisko powieszone lampy sufitowe.

 

Warto także pamiętać, że podczas wyboru oświetlenia salonu nie musimy ograniczać się do jednej opcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć żyrandol z gustownymi nowoczesnymi kinkietami. Jest to często najlepsze rozwiązanie, pozwalające na kontrolowanie ilości światła znajdującego się w pomieszczeniu i dostosowywanie jej do aktualnych potrzeb.

 

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ