Wednesday, May 29, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Ostatnie święta George’a Michael’a

Ostatnie święta George’a Michael’a

To były jego "Last Christmas". Czy to nie ironia?

George Michael podczas Faith World Tour w 1988 / fot.

Ta wiadomość wstrząsnęła światem! George Michael nie żyje. Ciało zostało znalezione w posiadłości artysty w Goring pod Londynem. Jak poinformował jego menadżer przyczyną śmierci była niewydolność serca. Nie od dzisiaj wiadomo, że był uzależniony od narkotyków i alkoholu. O jego kłopotach ze zdrowiem mówiono już od dawna. Zmarł w wieku 53 lat. To były jego „Last Christmas”. Czy to nie ironia?

Urodził się East Finchley. Był najmłodszym dzieckiem greckiego emigranta oraz rodowitej angielki. Naprawdę nazywał się Georgios Kyriacos Panayiotou. Zadebiutował w zespole The Executive. Jednak najbardziej kojarzony jest z formacją Wham!,  i z kultową piosenką „Last Christmas”. Teledysk był kręcony w Szwajcarii. Ludzie pojawiający się w klipie nie byli aktorami, lecz przyjaciółmi George’a Michaela i Andrew Ridgeley’a. Ostatni koncert Wham!, o nazwie „The Final” odbył się na stadionie Wembley w Londynie.

George Michael podczas Faith World Tour w 1988 / fot. University of Houston Digital Library

George Michael podczas Faith World Tour w 1988 / fot. University of Houston Digital Library

Następnie Michael rozpoczął karierę solową, wydał pięć albumów. Jego pierwszym solowym singlem była piosenka „Careless Whispers”, którą skomponował mając zaledwie 17 lat. W 1987 jako pierwszy biały mężczyzna zaśpiewał w duecie z Arethą Franklin – artystką soulową, piosenkę pt.: „I knew you are waiting for me”. Lubił wzbudzać zainteresowanie i budzić kontrowersje. Singiel „Freeek!” to satyra na przepełnioną seksem kulturę telewizyjną oraz internet. George Michael angażował się także w politykę. I tak powstał kawałek „Shoot the dog”. W klipie do tego utworu sparodiowani zostali premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, oraz ówczesny prezydent USA George Bush. Wystąpił w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

George Michael był wielokrotnie aresztowany przez policję za posiadanie narkotyków. W sierpniu 2010 roku przyznał się do prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków przed sądem w Highbury w Londynie, a we wrześniu został skazany na osiem tygodni więzienia.
Kilka lat temu wylądował w szpitalu psychiatrycznym w Australii. Zmagał się z lękami i depresją. Mimo kilku związków z kobietami, do mediów trafiła informacja, że jest homoseksualistą. Był związany między innymi z brazylijskim projektantem mody Anselmo Feleppą, który zachorował na HIV. W hołdzie dla niego Michael stworzył piosenkę „Jesus to a Child”. George Michael był zaangażowany w działalność zespołu Band Aid. Nagrany przez nich singiel „Do They Know It’s Christmas?” sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy i zarobił 19 milionów funtów, które zostało przeznaczone na walkę z głodem w Afryce.

‘Be good to yourself, because nobody else has the power to make you happy…’

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika George Michael (@georgemofficial)

My zapamiętamy go jako szalenie zdolnego, przystojnego mężczyznę z błyskiem w oku. George Michael to ikona! I mimo że nigdy więcej dla nas nie zaśpiewa, to i tak co roku nucąc po cichu kultowe „Last Christmas”, będziemy oddawać mu hołd.

Paulina Jochymek

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ