Tuesday, May 28, 2024
Home / POLECAMY  / Osobowość INTJ – co to jest?

Osobowość INTJ – co to jest?

Jakimi ludźmi są Architekci?

osobowość architekt

Osobowość Architekt, czyli INTJ, to jeden z szesnastu typów osobowości, określanego za pomocą kwestionariusza MBTI / fot. Canva

Co łączy Elona Muska z Christopherem Nolanem i Michelle Obamą? Według metody MBTI, wspólnym mianownikiem dla tych trzech postaci jest INTJ – osobowość introwertyczna, kreatywna i ambitna. Przekonaj się, czy też należysz do tego grona i sprawdź, jakie jeszcze inne cechy posiada osobowość INTJ, nazywana też Architektem. Jak ten typ charakteru odnajduje się w życiu codziennym, w pracy, a jak w miłości?

 

INTJ – co to właściwie oznacza? Skrót pochodzi od pierwszych liter najbardziej charakterystycznych cech tego typu osobowości: Introvert, iNtuitive, Thinking, Judging, czyli: introwersja, intuicja, myślenie, osądzanie.

 

Osobowość Architekt

Osobowość Architekt, czyli INTJ, to jeden z szesnastu typów osobowości, określanego za pomocą kwestionariusza MBTI. Architekci wraz z Logikami, Dyskutantami i Dowódcami należą do grupy Racjonalistów. Autorkami tej typologii są Katherine Cook Briggs i jej córka, Isabel Briggs Myers. Kobiety oparły swój wskaźnik Myers-Briggs o klasyfikację słynnego psychiatry – Carla Junga.

Architekt – typ osobowości, który obejmuje zaledwie 2 proc. ludzkości, z czego u kobiet to jedynie 0,8 proc., charakteryzuje się bujną wyobraźnią, ambicją, ciekawością świata i wybitnym intelektem. Architekci to osoby:

 • Ceniące swoją prywatność i lubiące przebywać z dala od tłumu, niezależne,
 • Zdeterminowane i dążące do wyznaczonego celu,
 • Racjonalne, rozważne, inteligentne i nie bojące się zmian,
 • Mające często problem z nawiązywaniem nowych relacji,
 • Dążące do perfekcjonizmu, krytyczne, mające wysokie oczekiwania.
Kobieta INTJ

Należysz do grona 0,8% kobiet z osobowością Architekta? / fot. Brooke Cagle / Unsplash

Architekci bywają czasami postrzegani jako osoby nudne, egoistyczne, zapatrzone w siebie, cyniczne czy tajemnicze. Dodatkowo pewność siebie połączona z potrzebą dowodzenia swoich racji może wzmacniać negatywne nastawienie do tych osób.

 

Zobacz też: Kim jest introwertyk? Poznaj najpopularniejsze typy osobowości introwertyka

 

Jakie zawody pasują do INTJ?

Osobowości INTJ – jakie zawody najlepiej sprawdzą się dla Architektów?

Osoby INTJ w pracy odznaczają się wytrwałością, profesjonalizmem i ambicją. Nie lubią nudy, doskonale radzą sobie z zadaniami, które wymagają dużych zasobów kreatywności. Dobrze czują się w branżach, w których mogą rozwijać swoje zdolności i podejmować wyzwania. Trzeba dodać do tego jeszcze wybitny intelekt, pracowitość i stałą chęć rozwoju. Dlatego dla INTJ zawody wręcz idealne to m.in. lekarz, prawnik, architekt, inżynier czy zawód związany z branżą IT

Z drugiej strony, Architekci nie najlepiej radzą sobie w relacjach międzyludzkich. Zdecydowanie bardziej odpowiada im praca samodzielna niż z zespołem. Dzięki temu czują się niezależni i wierzą, że w pełni mogą wykorzystać swój potencjał. Dodatkowo przedstawiciele tego typu osobowości lubią jak najszybciej widzieć efekty swoich działań. Z tego powodu praca w dużej korporacji, nastawiona na projekty zespołowe nie będzie najlepszym miejscem dla Architektów – będą się w niej prawdopodobnie czuli ograniczeni i niespełnieni.

Kobieta INTJ pracująca przed laptopem

Ten typ osobowości odnajdzie się w pracy podcastera, coolhuntera lub traffic managera / fot. Brooke Cagle / Unsplash

 

Architekt w miłości

Zazwyczaj osoby INTJ relacje miłosne traktują jak większość swoich działań, czyli jak wyzwanie. Podchodzą do nich strategicznie, ze starannie opracowanym planem działania. Próbują przenieść racjonalność w świat romansu, co nierzadko niesie za sobą fatalne skutki. W końcu miłość rzadko bywa racjonalna.

INTJ w związkach pozostają dosyć skryci i zamknięci. Dobrze odnajdują się w towarzystwie osób podobnych do nich samych. Na ogół ukrywają swoje emocje, przez co sprawiają wrażenie nieczułych, oschłych i nadmiernie krytycznych. Bywa, że INTJ partner przywodzi na myśl osobowość narcystyczną, bo czasami wydaje się być zbyt skupiony na sobie. Lubi mieć rację i nigdy nie traci pewności siebie.

Jednak kiedy odnajdą drugą połówkę, osobowości INTJ w miłości są niezwykle lojalne, wierne, opanowane i dążące do kompromisów. Cenią inteligencję i uczciwość. Stronią od powierzchowności i typowych dla pierwszych randek „gierek”. Architektom trudno jest wyjść ze swojej strefy komfortu i zbudować poważną relację. Jednak kiedy związek ma szanse, są gotowi w pełni się w niego zaangażować.

 

Przeczytaj koniecznie: Co oznacza i jak funkcjonuje osobowość INFJ?

 

INTJ a ENFP

Najważniejszą różnicą między osobowością INTJ a ENFP jest podejście do nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi. Architekci znani są ze swojej tajemniczości, wycofania i niechęci do jakichkolwiek relacji z drugim człowiekiem. Z kolei ENFP, czyli Działacze, to osoby bardzo otwarte, postrzegane często jako dusze towarzystwa. Chętnie nawiązują i pielęgnują więzi społeczne, dzięki czemu uchodzą za empatyczne, energiczne a nawet czarujące.

Co ciekawe, połączenie typów charakteru Działaczy i Architektów uważane jest za udane na wielu płaszczyznach:

 • Zawodowej – ENFP znani się z pomysłowości, natomiast INTJ specjalizują się w ich optymalizowaniu,
 • Przyjacielskiej – ekstrawertyzm osób ENFP pozwala na przejęcie przez nie inicjatywy i nawiązania kontaktu z INTJ,
 • Miłosnej – ENFP i INTJ, ze względu na ilość przeciwieństw, doskonale się uzupełniają.

Wspólną cechą tych osobowości jest docenianie bezpośredniej i szczerej komunikacji. Zarówno ENFP, jak INTJ, uwielbiają odkrywać nowe rzeczy, a od pogawędek zdecydowanie wolą głębokie rozmowy. Dzięki temu w większości przypadków unikają nieporozumień i konfliktów. Dodatkowo, otwartość i potrzeba spędzania czasu w towarzystwie przez Działacza może pomóc Architektowi nieco się otworzyć. Z kolei racjonalność Architekta pozwoli Działaczowi ugruntować się i podejmować lepsze długoterminowe decyzje.

Kobieta na łące czytająca książkę

Architekci, w przeciwieństwie do Działaczy, uwielbiają spędzać czas w samotności / fot. Ben White / Unsplash

 

INTJ – znane osoby

Chociaż ten typ osobowości obejmuje bardzo małą część ludzkości, w świecie gwiazd i ważnych osobistości bez trudu można wskazać INTJ osoby.

INTJ – znane osoby:

 • Friedrich Nitzsche
 • Samantha Power
 • Colin Powell
 • Arnold Schwarzenegger
 • Franz Kafka
 • Władimir Putin
 • Izaac Newton
 • Steve Jobs
 • Jane Austin

W Polsce osobowość INTJ mają: Marcin Prokop, Maria Peszek czy Kayah. Co ciekawe, znane osoby INTJ to nie wszystko. Architektami bywają też bohaterowie literaccy oraz postacie z filmów i seriali, jak np. Walter White z serialu Breaking Bad, Katniss Everdeen – bohaterka trylogii Igrzyska Śmierci, Jay Gatsby z powieści Wielki Gatsby, a także postacie z Gry o Tron: Petyr Baelish i Tywin Lannister.

 

Może cię zainteresować: Osobowość borderline a związki – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!  

Źródło: https://www.16personalities.com

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ