Saturday, April 20, 2024
Home / POLECAMY  / Osobowość ESFJ – co to jest?

Osobowość ESFJ – co to jest?

Dla Doradcy dobro innych jest najważniejsze

ESFJ – osobowość Doradcy

ESFJ – osobowość Doradcy / zdj. Canva

Według testu osobowości 16Personalities istnieją cztery wymiary, którym przyporządkowane są różne typy osobowości. Na podstawie udzielonych odpowiedzi test analizuje cechy osobiste i przyporządkowuje cię do jednej z 16 osobowości. Jednym z wyników, który może ci wyjść w tym teście, jest ESFJ. Co to za skrót? Osobowość ESFJ – Doradca, to z ang. Extraverted Sensing Feeling Judging, czyli Ekstrawertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia. Sprawdź, jaki jest Doradca

 

Osobowość Doradca

Skąd wziął się Doradca?

Osobowość Doradca jest jednym z 16 typów osobowości według wskaźnika Myers-Briggs. Nazwa pochodzi od nazwisk pań, które opracowały kwestionariusz MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) nazywany popularnie testem 16 Osobowości (16Personalities). Kwestionariusz istnieje już od lat 60. i opiera się na teorii typów osobowości Carla Junga. Opisuje charakter, mocne strony i preferencje danej osoby. Pełna analiza osobowości pozwala też określić ogólny zarys funkcjonowania i postępowania w miłości, relacjach rodzicielskich i zawodowych.

Jaki jest ESFJ – Doradca?

Osoby o typie ESFJ najszczęśliwsze życie wiodą pośród ludzi. Mają silną potrzebę poczucia przynależności i bycia docenianym. To osoby gościnne o dobrych manierach, chętnie służące innym i otaczające ich opieką. Doradcy to pozytywnie nastawieni do życia altruiści. Są, życzliwi, otwarci i chętni do pomocy. Zwykle są niezawodni i wspierający, a pomoc i czynienie dobra traktują jak swój życiowy obowiązek.

 

Doradcy wierzą, że świat stoi przed nimi otworem, dlatego czerpią z życia garściami. To prawdziwi ludzie czynu, którzy znajdą wyjście z każdej sytuacji. W życiu liczy się dla nich ustalony porządek i struktura. Lubią planować i nie znoszą niespodzianek. Żyją zgodnie z panującym prawem i ustalonymi normami, ufając, że są one dobrą wskazówką, jak należy postępować. Dodatkowo mają ściśle ustalony kompas moralny, którego się trzymają, gdyż wierzą, że ich postępowanie wpływa na innych.

 

Może cię zainteresuje:

Osobowość INTJ – co to jest?

 

Doradca typ osobowości – wady i zalety

Niezawodność, rozwaga i odpowiedzialność Doradców, sprawiają, że świecą przykładem jako partnerzy, przyjaciele, rodzice i pracownicy. W pracy są dobrze zorganizowani, dzięki czemu pilnie wypełniają swoje obowiązki, a w relacjach to prawdziwi opiekunowie. Są troskliwi, pomocni i chętni wysłuchać i doradzić. Zależy im na dobrych stosunkach z innymi, dlatego starają się wszystkich traktować na równi i z szacunkiem. W ich towarzystwie każdy może poczuć się wyjątkowy i doceniony. Doradcy należą do tych osób, które zawsze pamiętają o urodzinach i ważnych rodzinnych uroczystościach. To oni organizują przyjęcia i są gospodarzami imprez. W związkach są wierni i lojalni i otaczają bliskich miłością.

 

Doradcy mają trudności z zaakceptowaniem odmiennego zdania i ciężko znoszą krytykę. Osoby te poszukują aprobaty u innych i każdą małą uwagę biorą do siebie. Często są typem osób, które „wiedzą najlepiej” i nie rozumieją, że ktoś może się z nimi nie zgadzać. ESFJ mają również problem z manią kontrolowania i prawdziwym wyzwaniem jest zaakceptowanie tego, że nie mają władzy nad myślami i zachowaniem innych.

 

Zarówno wadą, jak i zaletą Doradców jest ich wrodzona tendencja do nadmiernego dawania. Przez ich chęć służenia i niesienia pomocy, mogą za bardzo poświęcać się dla innych, lekceważąc swoje zdrowie, czas i energię. Muszą nauczyć się znajdować równowagę pomiędzy potrzebami innych a własnymi i zacząć stawiać siebie na pierwszym miejscu.

 

ESFJ zalety: uważny, oddany, czuły, odpowiedzialny, bezkonfliktowy, zorganizowany, praktyczny, rozsądny, pomocny, opiekuńczy, troskliwy, tolerancyjny, wierny, lojalny
ESFJ wady: wrażliwy na krytykę, przemądrzały, skłonny do kontroli, skrajnie bezinteresowny, nadmiernie pragnie uznania, mało elastyczny, malostkowy, zbyt konserwatywny

Jakie zawody pasują do ESFJ?

Doradca w pracy

ESFJ świetnie odnajdują się w pracy z innymi ludźmi/ zdj. Canva

ESFJ w pracy

Osoby o typie Doradcy są pracownikami lojalnymi i godnymi zaufania. Unikają wszelkiego rodzaju kłótni i intryg, gdyż cenią sobie harmonię w miejscu pracy. Doradcy z uwagi na wrodzone silne poczucie obowiązku, doskonale wywiązują się ze swoich zadań i dają z siebie 200%. Potrafią dobrze zorganizować sobie pracę i utrzymują regularny harmonogram, co sprawia, że dopinają projekty na czas.

 

Ta osobowość jest biegła w interakcjach społecznych i w odczytywaniu ukrytych sygnałów. Doradcy czerpią energię do działania z otoczenia i kontaktu z drugim człowiekiem. Lubią współpracę z ludźmi i chętnie służą pomocą i wsparciem. To najczęściej do nich inni przychodzą po radę. Poza tym potrafią egzekwować porządek, dlatego mają zadatki na dobrych liderów i kierowników. Chociaż Doradcy są przywiązani do swoich wartości ich wysoka empatia i wrażliwość, powodują, że potrafią porzucić sztywne reguły na rzecz dobra innych. Widoczne efekty pracy i zadowolenie ludzi dają Doradcy motywację do podejmowania kolejnych wyzwań i doskonalenia swoich zawodowych umiejętności.

ESFJ – jakie zawody są najlepsze dla Doradcy?

Dzięki wysoce rozwiniętym umiejętnościom społecznym ESFJ świetnie odnajdują się w zawodach wymagających kontaktu z drugim człowiekiem. Są empatyczni i świadomi potrzeb innych, dlatego mogą ulokować swoją karierę w branży medycznej i opiece zdrowotnej. Sprawdzą się np. jako pielęgniarze, opiekunowie, pediatrzy czy psychoterapeuci. Doradcy lubią dzielić się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Potrafią skutecznie przekazywać informacje, dlatego można ich spotkać w edukacji w roli nauczycieli i profesorów.

 

Bardzo cenią sobie współpracę, mogą więc wybrać pracę w mediach i komunikacji.
Odpowiednie będą zawody takie jak fotoreporter, rzecznik prasowy, sekretarz, czy przewodniczący.

 

Najlepszym miejscem pracy dla Doradców są środowiska, w których panują standardowe procedury i jasne kodeksy postępowania. Należą do nich zawody z działu administracji publicznej, z sekcji public relations i human resources, ekonomista, księgowy, agent ubezpieczeniowy.

 

Poznaj osobowość INFJ:

Co oznacza i jak funkcjonuje osobowość INFJ?

 

ESFJ w miłości

Miłość Doradcy – ESFJ w związkach

ESFJ w miłości jest stały i poszukuje długotrwałych relacji. Od początku całkowicie angażuje się w związek i jest szczery w swoich uczuciach. Tego samego wymaga również od partnera. To taki troskliwy romantyk, który hojnie wyraża swoje uczucia, dba o partnera i jest w stanie przychylić mu nieba.

 

ESFJ relacje traktuje bardzo poważnie. Nie interesują go przypadkowe randki i krótkotrwałe związki. Jest lojalny i nawiązuje trwałe związki, dlatego szuka stałego, oddanego partnera, z którym połączy go wspólny życiowy cel. Doradca potrzebuje czuć się bezpiecznie i stabilnie i wie, że zapewni mu to jedynie związek oparty na partnerstwie i wzajemnym szacunku. W relacji oczekuje całkowitego wsparcia i docenienia, jeżeli to otrzyma, to odda to partnerowi ze zdwojoną siłą.

ESFJ – partner idealny

Najlepszym partnerem dla Doradcy jest Poszukiwacz Przygód (ISFP). Oboje cenią relacje i szukają stałych związków. Są uczuciowi, co czyni ich otwartymi na świat emocji. Dzięki temu mogą szczerze mówić o swoich wewnętrznych pragnieniach i wspierać się w dążeniu do celów. W życiu kierują się zmysłami i opierają się na faktach i wydarzeniach. Skupiają się na teraźniejszości i mają podobne procesy decyzyjne.

 

Ich odmienne cechy doskonale się uzupełniają. ISFP w przeciwieństwie do ESFJ jest spontaniczny i otwarty na nowe doświadczenia. Dzięki niemu bardziej ograniczony ESFJ może odkryć radość z poznawania nowych rzeczy i poznać inną perspektywę spojrzenia na świat. ISFP ma problem z ustalaniem i trzymaniem się planów, z czym ESFJ radzi sobie świetnie. ESFJ pomogą nadać jego życiu strukturę, dzięki czemu ISFP poczuje się bardziej sprawczy i zorganizowany. Z drugiej strony ISFP może pomóc ESFJ wyjść poza schematy i uzyskać większą niezależność.

ESFJ a ENFP

Strażnik i Dyplomata – charakterystyka

Doradca (ESFJ), razem z Logistykiem, Obrońcą i Wykonawcą, należą do grupy Strażników. Strażnicy wyróżniają się percepcją (S) i są nastawieni na ocenianie (J). To osoby pragmatyczne, sumienne i pracowite. Cenią sobie stabilizację i bezpieczeństwo, a w życiu lubią porządek i ustalone zasady, dlatego funkcjonują zgodnie z ustalonym planem. Dzięki temu z łatwością osiągają swoje cele, ale też kiepsko radzą sobie w sytuacjach wymagających elastyczności, kreatywności i szybkiego podejmowania decyzji. Zazwyczaj to tradycjonaliści, którzy mogą mieć problem z akceptacją odmiennych poglądów i wartości.

 

ENFP (ang. Extraverted Intuitive Feeling Perceiving – Ekstrawertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator), czyli Działacz należy do grupy Dyplomatów. Dyplomaci to osoby z przewagą odczuwania (F) i intuicji (I). Są idealistami o ukierunkowanych wartościach i silnych zasadach moralnych. To wrażliwcy i empaci, których celem jest pomoc ludziom i czynienie świata lepszym. Odznaczają się dużą kreatywnością i zamiłowaniem do sztuki i subtelności.
W relacjach wprowadzają pokój i harmonię. Są świetni w łagodzeniu konfliktów, jednak mogą sobie nie poradzić w sytuacjach wymagających podjęcia trudnych decyzji opartych wyłącznie na chłodnej analizie i logicznym podejściu.

Co łączy Doradcę i Działacza?

ESFJ i ENFP są do siebie podobni w kilku aspektach. Oboje mają ekstrawertyczne usposobienia. Są otwarci, lubią towarzystwo, a energię czerpią z kontaktów z drugim człowiekiem. Ludzie są dla nich inspiracją, dzielą się z nimi pomysłami i doświadczeniami, poszerzając tym samym swoje horyzonty. Zarówno Doradca, jak i Działacz są wrażliwi i empatyczni. W życiu kierują się uczuciami i podążają za własnym kompasem moralnym. Dobro innych jest dla nich kluczowe i postępują w taki sposób, by wszystkim wokół żyło się lepiej. Ważne są dla nich przynależność grupowa i partnerstwo w relacjach. Szanują zdanie innych i wykazują skłonność do współpracy, dzięki temu mają szansę zachować harmonię w swoim otoczeniu.

Jakie są różnice pomiędzy ESFJ a ENFP?

Te dwa typy osobowości mogą się świetnie uzupełniać. Doradca jest zorganizowany i pragmatyczny, opiera swoje życie na regułach i paragrafach. Wszystko ma starannie rozplanowanie i żyje według utartych schematów, gdyż nie znosi chaosu. Dlatego często nie jest zdolny do przyjęcia nowych norm, czy realizacji szalonych pomysłów. Jest osobą twardo stąpającą po ziemi, a w życiu posługuje się percepcją. Skupia się na sztywnym działaniu i rozwiązywaniu bieżących problemów.

 

Z kolei Działacz to typ kreatywnego myśliciela, który wprowadza swoje innowacyjne plany w życie. To wolny duch żyjący na własnych zasadach. Jest charyzmatyczny, spontaniczny i uwielbia zmiany. Ekscytują go nowe przedsięwzięcia, a planowanie i rutyna są dla niego męczące. W swoich działaniach koncentruje się na szerszej perspektywie, a nie tylko na tu i teraz. Jest otwarty, ma elastyczne podejście i polega na intuicji. Myślami często wybiega w przyszłość, dzięki czemu potrafi przewidzieć sytuacje, zanim się wydarzą.

 

Przeczytaj koniecznie:

Kim jest introwertyk? Poznaj najpopularniejsze typy osobowości introwertyka

 

ESFJ znane osoby o typie Doradcy

celebrytka ESFJ

Znane osoby ESFJ obecne są w różnych grupach społecznych/ zdj. Canva

ESFJ – znane osoby

W świecie showbiznesu występuje wielu Doradców. Wśród nich są popularni aktorzy, muzycy, sportowcy i politycy. Doradcy ze świata kina i telewizji to np. Sally Field, Jennifer Garner, Mary Tyler Moore, Dixie Carter, Eddie Murphy, Danny Glover, Steve Harvey, Edyta Herbuś, Natasza Urbańska, Marek Kondrat. Znane dziennikarki i prezenterki o tym typie osobowości to Beata Tadla, Grażyna Torbicka i Dorota Gardias. Piosenkarz, kompozytor i prezenter radiowy i telewizyjny Robert Janowski również jest typem Doradcy.

 

Znane piosenkarki o typie osobowości Doradcy to m.in. Taylor Swift, Jennifer Lopez, Bjork i Beata Kozidrak. Pośród sław znalazła się również Ginger Spice, czyli Geri Halliwell – założycielka Spice Girls, w którym występowała pod tym pseudonimem. Inne kobiety, o tej osobowości to jedna z najpopularniejszych modelek lat 90. Tyra Banks, czy zarażająca swoim śmiechem polska artystka kabaretowa Katarzyna Pakosińska.

 

Przypadki Doradców w polityce to np. dwóch byłych prezydentów USA. Obaj odznaczali się cechami charakterystycznymi dla typu osobowości ESFJ. Rządzący w latach 1897–1901 William McKinley i bardziej znany Bill Clinton (1993-2001).

 

Wśród doradców są również sportowcy: Nancy Kerrigan łyżwiarka figurowa i wicemistrzyni olimpijska z Lillehammer z 1994 roku i amerykański futbolista O.J. Simpson (sportowiec)

ESFJ – osoby o typie Doradcy w serialach telewizyjnych

Na oficjalnej stronie testu 16Personalities wyszczególnieni są bohaterowie serialowi w typie ESFJ. Najbardziej znani przedstawiciele to królowe Sansa Stark i Cersei Lannister z „Gry o Tron”, Monica Geller jedna z szóstki „Przyjaciół” i Jack Shephard – lider rozbitków lotu 815 w „Zagubionych”. Pozostali serialowi Doradcy to: Dean Winchester (Supernatural), Carmela Soprano (The Sopranos), Mrs. Hudson (Sherlock Holmes series) i Lary Bloom (Orange is the New Black).

 

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ