Saturday, July 13, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Oscary 2016 rozdane!

Oscary 2016 rozdane!

Oscary 2016. Triumfatorzy i wielcy przegrani tegorocznej Oscarowej Gali.

Brie Larson Pokój

Nagrodzona Oscarem Brie Larson za rolę w filmie Pokój (fot. materiały prasowe)

Rozdanie nagród Akademii Filmowej już za nami. Przez najbliższe tygodnie kina będą przeżywały oblężenia na oscarowych seansach, a my podajemy ekspresowy skrót, tego co się wydarzyło w nocy w niedzielę.

Leonardo DiCaprio wreszcie ma statuetkę, na którą czekał aż 22 lata. Otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę trapera Hugho Glassa w filmie „Zjawa”. W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa nagrodzona została Brie Larson za rolę w filmie „Pokój”.

Brie Larson Pokój

Nagrodzona Oscarem Brie Larson za rolę w filmie Pokój (fot. materiały prasowe)

Obydwoje aktorzy byli faworytami, więc werdykt nie był zaskoczeniem. Czego nie można powiedzieć o Oscarze dla „Spotlight” Toma McCarthy’ego, który sprzątnął sprzed nosa statuetkę „Zjawie” Alejandro G. Inarritu. Obraz McCarthy’ego został doceniony również Oscarem w kategorii: najlepszy scenariusz oryginalny. „Zjawa” na pocieszenie zebrała trzy nagrody, w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy aktor i najlepsze zdjęcia.

Zjawa Oscary 2016

Nagrodzony Oscarami film Zjawa (fot. materiały prasowe)

Największym wygranym tegorocznej Oscarowej Galii był „Mad Max: Na drodze gniewu”, który otrzymał aż 6 nagród za najlepsze kostiumy, najlepszy make-up i stylizację fryzur, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwiękowy, najlepszy montaż oraz najlepszą scenografię. Tym samym przyćmił liczbą statuetek głównego faworyta wielu kategorii, jakim była „Zjawa”, choć film Alejandro G. Inarritu bezapelacyjnie wygrywa rangą kategorii, w których zdobył statuetki.

Mad Max- Na drodze gniewa

Nagrodzony sześcioma Oscarami film Mad Max- Na drodze Gniewu (fot.materiały prasowe)

Alicia Vikander otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Dziewczyna z portretu”, a nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego, ku zaskoczeniu wszystkich, otrzymał Mark Rylance z rolę w filmie „Most szpiegów”.  Pokonał tym samym doskonałego Sylvestra Stallone’a grającego rolę Rocky’ego w „Creed: Narodziny legendy” , którego można uznać za największego przegranego tegorocznej Oscarowej Galii.

Oscar dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego otrzymał film „Amy” będący biografią nieżyjącej Amy Winehouse. W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zwyciężył faworyt: „Syn Szawła”. Statuetkę za najlepszą piosenkę otrzymał Sam Smith za utwór „Writing’s on the Wall”.

Wieczór nie mógł odbyć się bez kontrowersji. Prowadzący Galę Chris Rock kilkakrotnie w swoich wystąpieniach żartobliwie komentował tzn. białe oscary oraz temat Afroamerykanów. Wywołał ogólne poruszenie wśród widowni swoimi komentarzami, szczególnie, że „rasistowskie tło Oscarów” było mocno nagłaśniana przed samym wydarzeniem. Czarnoskóry Rock dla podsycenia atmosfery zażartował nawet, że gdyby ogłoszono kategorię „prowadzący” i byłby nominowany wraz z innymi białymi kontrkandydatami, nie wygrałby.

Jak wiadomo Oscarowa Gala to nie tylko nagrody, ale także rewia mody. W tym roku swoją stylizacją urzekała w szczególności Olivia Wilde w odważnej sukience Valentino Haute Couture oraz Jennifer Lawrence w koronkowej sukni od Diora. Modową gafę zaliczyła ikona szyku, Kate Winslet w sukni od Ralpha Laurena, która dodała jej kilku zbędnych kilogramów.

Klaudia Oślizło

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ