Friday, September 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Orzechy laskowe

Orzechy laskowe

Masz kawałek ogrodu? Posadź leszczynę, warto

Orzechy laskowe

fot. materiały Partnera

Leszczyna pospolita jest rodzimym polskim drzewem, które wydaje smaczne orzechy laskowe. Takie drzewa znajdziemy w każdej części naszego kraju, na brzegach gór, zboczach wąwozów, jezior i lasów. Niestety, z uwagi na kilka różnych czynników, ilość plantacji leszczyny na terenie Polski, jest ciągle dość niewielka. Orzechy laskowe ciągle sprowadzany jest z cieplejszych regionów świata, między innymi z Turcji, Francji, Hiszpanii czy też Włoch

 

Orzech laskowy drzewo ‒ charakterystyka

Leszczyna jest rośliną, która rośnie znacznie mocniej od krzewów, ale słabiej aniżeli drzewa, i może dorastać do 8 metrów wysokości. Poza tym, z uwagi na tworzenie korzeniowych odrostów, pozostaje niezwykle żywotna ‒ może dożywać do 60 lat. Dosyć wcześnie zaczyna proces wegetacji. Jest jedną spośród najwcześniejszych roślin ‒ w czasie łagodnych zim może rozpocząć kwitnienie już z początkiem lutego, najpóźniej zaś w kwietniu. Owocuje zaś począwszy od lipca, na ogół 3-4 lata od momentu sadzenia.

To roślina wiatropylna, większość spośród jej odmian pozostaje obcopylna, do zawiązywania owoców niezbędny jest im więc pyłek z innej odmiany. Istotne jest, aby kwiatostany męskie zapylacza zakwitały jeszcze przed żeńskimi. Poznanych jest ciągle niewiele samopylnych odmian.

Wzrost zainteresowania uprawą leszczyny, który obserwujemy w Polsce ostatnimi czasy, może mieć swoje źródło w fakcie przyznania specjalnych dopłat dla osób zajmujących się uprawą tej rośliny na minimum 1 ha przez Komisję Rolnictwa Unii Europejskiej. Sporaliczba sadowników szuka w związku z tym informacji odnośnie prawidłowego zakładania plantacji leszczyny, jej wymogów i najlepszych dostępnych jej odmian.

Orzechy laskowe sadzonki ‒ odpowiednie stanowisko

Wbrew powszechnej opinii, iż sadzonki orzecha laskowego mają skromne wymagania klimatyczno-glebowe, należy mieć na uwadze, iż odmiany uprawne tegoż gatunku mają takie potrzeby, jak pozostałe sadownicze rośliny i na odpowiednim stanowisku i glebie  bogatej w pokarmowe składniki dają wysokie plony orzechów.

Dużą niewiadomą w przypadku uprawy, nie tylko samej leszczyny, będzie dosyć kapryśna polska pogoda. Według specjalistów, pod uprawianie leszczyny nadawać się będą obszary ze średnią temperaturą w roku, która osiąga minimum 8 stopni Celsjusza. Trzeba mieć jednakże na uwadze, iż ta informacja nie powinna być traktowana arbitralnie ‒ w roli warunku, który determinuje uprawianie tegoż gatunku w naszym kraju. Największą liczbę plantacji leszczyny można spotkać na obszarach ze średnią temperaturą w roku na poziomie ok. 7 stopni Celsjusza, przede wszystkim więc na Zamojszczyźnie oraz Lubelszczyźnie. Ważniejsze od średnich temperatur w roku będzie bowiem to, aby na obszarze uprawiania leszczyny nie pojawiały się albo trwały możliwe jak najkrócej, czasowe ocieplenia, które występują w styczniu oraz lutym, a później następują kolejne mrozy.

Wpływ temperatur na wegetację leszczyny

Leszczyna to roślina, która zimowy głęboki spoczynek kończy dosyć wcześnie. Trwające parę dni ocieplenie zimowe, przy temperaturze kilku stopni powyżej zera, może przyczynić się do wznowienia wzrostu rośliny poprzez kotki, czyli męskie kwiatostany. Powrót mrozów wywołuje zamarznięcie wydłużonych już delikatnie kotków, co nie pozwala na ich wzrost oraz uwalnianie się pyłku po pojawieniu się ciepła, w czasie kwitnienia. Żeńskie kwiatostany leszczyny znajdujące się a pąkach, pozostają mniej wrażliwe na mrozy, a uszkodzeniu ulec mogą tylko części wierzchołkowe znamion o czerwonym kolorze, które podczas zimowego ocieplenia mogą pokazywać się na pąkach w postaci czerwonej kropki. Po tym, jak ustąpi niekorzystna temperatura, znamiona wznowią wzrost, wytwarzając czerwony pędzelek o czarnych wierzchołkach, które uszkodził mróz. Żywa, czerwona tkanka długich znamion może jednakże przyjmować pyłek na całej długości.

Najlepiej będzie, jeżeli decyzję odnośnie założenia na wybranym terenie plantacji orzechów laskowych poprzedzimy udaniem się do regionalnego oddziału Instytutu Gospodarki Wodnej i Meteorologii, w którym uzyskamy wszelkie informacje odnośnie mikroklimatu w danym miejscu. Możemy również opierać się na swoich, długo trwających obserwacjach pogody na obszarze, na którym zamierzamy sadzić leszczynę.

Orzechy laskowe ‒ cena sadzonek

W sklepach znajdziemy na pewno wysokiej jakości sadzonki leszczyny, na ogół mające wysokość 120-150 cm. Dostępne są one na przykład w ofercie internetowego sklepu Podkarpackie Sady. Ceny Sadzonek zależne będą chociażby od wybranej przez nas odmiany.

Warto, abyśmy we własnym ogrodzie posiadali leszczyny, głównie z uwagi na ich owoce, które stanowią ceniony towar za sprawą walorów zdrowotnych, smakowych oraz niewątpliwie dietetycznych. Poza tym drzewa te potrafią zachwycić przepięknymi kolorami liści jesienią, latem oraz wiosną, upiększając tym samym każdy sad oraz ogród, w którym zostały posadzone.

Warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo ozdobną odmianę, która ma liście o czerwonym kolorze. Możemy bez przeszkód posadzić ją pod postacią szpaleru na obrzeżach ogrodu. Dzięki temu latem zyskamy ochronę przed mocnym wiatrem, zaś jesienią możemy zajadać się przepysznymi i zdrowymi orzechami.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ