Saturday, October 12, 2024
Home / Uroda  / Opryszczka – jak ją wyleczyć?

Opryszczka – jak ją wyleczyć?

Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka podczas bliskiego kontaktu i często pierwotnie jest bezobjawowe, po czym wirus przechodzi w tzw. postać utajoną.

Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka podczas bliskiego kontaktu i często pierwotnie jest bezobjawowe, po czym wirus przechodzi w tzw. postać utajoną. / fot. fotolia

Opryszczka jest częstym, nawracającym schorzeniem wirusowym, wywołanym przez wirusa opryszczki pospolitej typ 1 i 2 (HSV1, HSV2).

Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka podczas bliskiego kontaktu i często pierwotnie jest bezobjawowe, po czym wirus przechodzi w tzw. postać utajoną. / fot. fotolia

Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka podczas bliskiego kontaktu i często pierwotnie jest bezobjawowe, po czym wirus przechodzi w tzw. postać utajoną. / fot. fotolia

Różne postacie kliniczne schorzenia powodują, że u niektórych pacjentów może to być choroba zagrażająca życiu, jak np. opryszczkowe zapalenie mózgu bądź uogólnione opryszczkowe zapalenie skóry u noworodków i niemowląt. Najczęściej jednak jest to samoograniczająca się zmiana skórna lub śluzówkowa w postaci wypełnionych płynem pęcherzyków na zmienionym zapalnie podłożu, która zlokalizowana może być:

– w okolicy warg – opryszczka wargowa

– na śluzówkach jamy ustnej – opryszczkowe zapalenie jamy ustnej (głównie u dzieci)

– na rogówce lub spojówce oczu – opryszczkowe zapalenie rogówki i spojówek

– w okolicy narządów płciowych

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka podczas bliskiego kontaktu i często pierwotnie jest bezobjawowe, po czym wirus przechodzi w tzw. postać utajoną. Reaktywację zakażenia z manifestacją objawów zapalnych powodują takie czynniki jak:

– ostre infekcje gorączkowe

– zaburzenia żołądkowo-jelitowe

– intensywne nasłonecznienie

– stres psychiczny

Najczęściej mamy do czynienia z opryszczką wargową, gdzie zmiany umiejscawiają się na granicy warg i błony śluzowej jamy ustnej i rozwijają się od miejscowego obrzęku i zaczerwienienia do pęcherzyków wypełnionych płynem. Pęcherzyki opryszczkowe są piekące, swędzące, czasami bolesne i mogą się rozsiewać oraz ulec wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.

Leczenie opryszczki

Standardowa terapia polega na zastosowaniu leku antywirusowego – acyclowir, który w zależności od ciężkości infekcji podaje się dożylnie, doustnie bądź miejscowo w postaci maści.

Korzystnym uzupełnieniem leczenia opryszczki są leki homeopatyczne, które nie posiadają żadnych działań ubocznych i można je bezpiecznie zastosować we wszystkich przedziałach wiekowych oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Na początku zapalenia:

– OSCILLOCOCCINUM, które jest lekiem skutecznym przy wszystkich infekcjach wirusowych. Podajemy w pierwszym dniu infekcji 3 x dziennie 1 dawka mikrogranulek podjęzykowo, a przez następne 2 dni 2 x 1 dawka.

– APIS MELLIFICA 15CH: od momentu pojawienia się pierwszych objawów pod postacią piekącego, kłującego obrzęku, który zmniejsza się pod wpływem zimna. Dawkowanie: 3–5 x po 5 granulek, podjęzykowo.

Faza pęcherzyków:

– RHUS TOXICODENDRON 15CH: drobne, zlewające się w grupy pęcherzyki z przejrzystą lub żółtawą treścią osadzone na piekącej, swędzącej, zmienionej rumieniowo podstawie. Dawkowanie: 2–3 x po 5 granulek, podjęzykowo przez kilka dni.

– MEZEREUM 9CH: pęcherzyki zawierają płyn o charakterze ropnym i wtórnie pokrywają się strupkami, spod których wypływa ropna treść. Dawkowanie: 3 x po 5 granulek, podjęzykowo.

Profilaktycznie , aby zmniejszyć częstotliwość nawrotów opryszczki:

– VACCINOTOXINUM 30CH: 10 granulek 1 x w tygodniu przez 3 kolejne miesiące.

Pamiętajmy, aby dobrać odpowiedni dla nas lek, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Oprac. lek. med. Małgorzata Drabek

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • naturalna 30 grudnia, 2018

    nie ma co się przejmować opryszczką. teraz jest na nią tyle sposobów. mi najbardziej pomaga po prostu lek antywirusowy, czyli heviran w tabletkach. świetnie radzi sobie z tym żeby pozbyć się tego wirusa z ust i go uśpić na długo.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ