
Przygotuj auto na mróz! / fot. materiały prasowe
Zima sprzyja kolizjom i awariom, a ubezpieczyciele notują o tej porze roku nawet dwa razy więcej wypłat z tytułu ubezpieczeń samochodowych OC, AC i Assistance. Oblodzona nawierzchnia zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu, a mrozy – zamarznięcia paliwa, płynu chłodniczego czy zamków w drzwiach samochodu. Zminimalizuj ryzyko zimowych szkód i już dziś przygotuj auto na zimowe wyzwania. Zobacz, jak to zrobić!
Opony – lepiej dmuchać na zimne
W Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon letnich na zimowe. Dla porównania w większości europejskich krajów taki nakaz obowiązuje kierowców od listopada do wiosny – marca lub kwietnia. Polscy kierowcy przez cały rok muszą natomiast pilnować parametrów opon – wysokość ich bieżnika jest regulowana ustawą i nie może wynosić mniej niż 1,6 mm.
Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?
Brak ustawowego obowiązku jeżdżenia zimą na tzw. zimówkach nie oznacza, że nie należy zrezygnować z letniego zestawu. Letnie opony twardnieją w temperaturze niższej niż 7°C, co wydłuża ich drogę hamowania nawet o 30%.
Co więcej, jeśli zimą jeździsz na letnich oponach, w przypadku kolizji czy stłuczki będziesz musiała liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania z tytułu AC. Problemy czekają Cię też, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu OC. W przypadku kolizji ubezpieczyciel co prawda nie może odmówić Ci wypłaty odszkodowania z OC z powodu braku zimowych opon, ale może sprawdzić stan techniczny letniego zestawu. Jeśli znajdzie jakiekolwiek nieprawidłowości, obniży Twoją rekompensatę.
Ubezpieczenie samochodu OC, AC i Assistance
Zimą zakresy ubezpieczeń samochodu OC, AC i Assistance mają zdecydowanie większe znaczenie niż latem. Bo zima to czas, w którym czeka na Ciebie wiele niespodzianek. Na przykład samochód odmawiający posłuszeństwa o poranku z powodu zamarzniętego paliwa, zamków w drzwiach czy płynu chłodniczego.
Przeczytaj poradnik pt. Jak zaoszczędzić na składce najtańszego OC? – niektóre sposoby dotyczą wszystkich rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych.
Co sprawdzić w polisie?
Przed zimą jeszcze raz przeanalizuj Ogólne Warunki Ubezpieczenia wszystkich Twoich polis komunikacyjnych. Zwróć szczególną uwagę na ubezpieczenia Assistance i AC – radzi jeden z twórców serwisu o tematyce ubezpieczeniowej izi.pl. Sprawdź:
- Czy Twój ubezpieczyciel traktuje zamarznięte paliwo jak awarię, a może zdarzenie spoza kanonu standardowych usterek, za które musisz dodatkowo zapłacić?
- Czy w przypadku takiej awarii Twoje ubezpieczenie Assistance pomoże Ci także pod domem, czy może ubezpieczyciel zastrzegł w OWU, że usługa Assistance działa tylko w odległości minimum x kilometrów od domu?
- Czy Twoje polisy Assistance i AC obejmują swoim zakresem także inne europejskie kraje? I na jak długie holowanie pojazdu możesz liczyć na przykład w przypadku awarii na drodze podczas zagranicznych ferii?
- Czy Twoja polisa AC jest rozszerzona także o kradzież bagażu podręcznego? Jeśli tak, będziesz mogła liczyć na odszkodowanie, jeśli podczas urlopu w górach ktoś ukradnie z samochodu Twój sprzęt narciarski.
Szczegóły, które mają znaczenie
Przed nadejściem zimy skontroluj kilka drobiazgów związanych z eksploatacją samochodu i zajmij się tymi, które przed mrozami wymagają wymiany lub poprawy. Być może drobny uszczerbek szyby czołowej wydaje Ci się niuansem, jednak pod wpływem mrozów ten szczegół może doszczętnie zniszczyć szybę samochodową. Sprawdź więc:
- Czy Twoja szyba czołowa ma uszczerbki, które można wypełnić, czyli nieprzekraczające wielkości pięciozłotówki – woda dostająca się w szczeliny zamarza w niskich temperaturach i może prowadzić do powiększania się usterek, a w efekcie do zniszczenia szyby.
- Poziom płynu do spryskiwaczy i pamiętaj, by po jego zużyciu dolać jego zimową wersję. Zimowe płyny do spryskiwaczy nie zamarzają nawet w temperaturze -28°C.
- Stan oświetlenia Twojego pojazdu i jeśli masz wątpliwości, zleć jego diagnostykę. Zimą kierowcy częściej jeżdżą po zmierzchu, a także w złych warunkach atmosferycznych, więc działające żarówki ustawione pod odpowiednim kątem to podstawa.
- Uszczelki w drzwiach samochodu i klapie bagażnika. W niskich temperaturach mogą one przemarzać lub niszczyć się podczas otwierania drzwi. Dlatego przed pierwszymi mrozami posmaruj je wazeliną techniczną lub środkiem pielęgnacyjnym do uszczelek zawierającym silikon.
- Sprawność akumulatora. Ta część samochodu zimą obniża swoją wydajność od 20 do nawet 50%. Oznacza to, że jeśli już teraz jeździsz na starym akumulatorze, zimą możesz spodziewać się jego całkowitego zużycia.
Zima to dla kierowców najtrudniejszy okres. Zakresy ubezpieczeń samochodu OC, AC i Assistance sprawdzisz wygodnie na stronach internetowych wybranych ubezpieczycieli, za pośrednictwem porównywarek internetowych lub bezpośrednio w OWU. Niektóre kwestie technicznego przygotowania pojazdu do zimy również nie powinny sprawić Ci trudności. Poważniejszy przegląd zostaw jednak mechanikowi – bezbłędnie przygotuje on Twój samochód na zimowe wyzwania, dzięki czemu unikniesz niespodzianek na drodze.
źródło: Partner MK
Michał 8 stycznia, 2019
Proponuję poza zakresem sprawdzić też koszt polisy np w aplikacji Kupdirect na Google play polisa bez wpisywania danych nawet w minutę OC AC NNW i Assistence
play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
Online Ekspert Compensa 8 stycznia, 2019
W trakcie mrozów pomocne może być również assistance. Podstawą działania assistance jest możliwość skorzystania z pomocy ubezpieczyciela w razie wypadku, uszkodzenia czy kradzieży samochodu w Polsce i za granicą. Wybrany wariant ubezpieczenia powinien być dopasowany do potrzeb właściciela auta. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się nad awaryjnością samochodu czy liczbą pokonywanych kilometrów. Myśląc o assistance należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię holowania – czy obejmuje ono transport auta tylko do najbliższego warsztatu, czy może do wskazanego miejsca, a także jaki jest limit kilometrów w naszym kraju i w innych państwach. Na pewno assistance powinno również dawać możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego, gwarantować dowóz paliwa, naprawę na miejscu zdarzenia, pomoc po rozładowaniu akumulatora i wymianę lub naprawę opon – te elementy ochrony mogą przecież okazać się potrzebne każdemu kierowcy, niezależnie od rodzaju i wieku samochodu, którym jeździ.
Michał 26 listopada, 2020
Samochód to wydatek, także na etapie jego eksploatacji. Bardzo ważna jest jego regularna konserwacja, tak aby jak najdłużej służył nam w dobrym stanie. Ubezpieczenie to podstawa, tak samo jak wymiana opon co sezon, a także wymiana poszczególnych części i akcesoriów, jeśli stare nie są już sprawne.
Apk apps 10 czerwca, 2022
Aplikacja rozrywkowa APKCima do pobierania gier i słuchania muzyki za darmo