Saturday, June 3, 2023
Home / PARTNER MK  / Zawód opiekunki seniora – w jakim wieku najlepiej podjąć się pracy opiekunki osób starszych?

Zawód opiekunki seniora – w jakim wieku najlepiej podjąć się pracy opiekunki osób starszych?

Ile lat powinna mieć idealna kandydatka do pracy w charakterze opiekunki seniora?

Opieka dla seniora

Promedica24 - opieka dla seniorów

Ile lat powinna mieć idealna kandydatka do pracy w charakterze opiekunki seniora? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a każdą kandydaturę najlepiej rozpatrywać indywidualnie. Jakimi cechami, przydatnymi w opiece nad osobami starszymi, mogą poszczycić się osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy? W czym będą od nich lepsze osoby z długoletnim doświadczeniem, zarówno życiowym, jak i zawodowym, które pracują na tym stanowisku? O tym przeczytacie w naszym artykule

 

Opiekunka osób starszych – praca nie dla każdego

Praca jako opiekunka osób starszych to wymagające zajęcie, któremu nie wszyscy będą w stanie podołać. Do wykonywania tego zawodu, podobnie jak do wielu innych profesji, należy posiadać odpowiednie predyspozycje. Opiekunka seniora powinna wykazywać się dużym poziomem empatii i mieć w sobie ogromne pokłady cierpliwości. Dobrze, żeby umiała szybko adaptować się do nowych sytuacji i -co bardzo ważne, o ile nie najważniejsze – była pozytywnie nastawiona do osób starszych. Choć żadne, kierunkowe wykształcenie nie jest w tym zawodzie wymagane, przydatna okaże się wiedza zdobyta podczas nauki na kierunkach medycznych, pedagogicznych oraz psychologicznych. Równie istotna będzie odpowiednia motywacja do pracy oraz lubienie tego, co się robi.

Dwudziestokilkuletnia opiekunka osób starszych – czy da sobie radę?

Młode osoby, które dopiero co wkraczają na rynek pracy, mogą się poszczycić ogromnym zapałem do wykonywania nowych obowiązków i z niecierpliwością wyczekują coraz to nowych wyzwań. Niewątpliwą zaletą młodych osób jest również gotowość do pracy na najwyższych obrotach przez wiele godzin – nie męczą się tak szybko, jak osoby starsze. Trzeba również wspomnieć o znajomości języków obcych, a  to bardzo ważny atut, szczególnie w przypadku podejmowania pracy za granicą. Trudno znaleźć choćby jednego, młodego człowieka, który nie byłby w stanie porozumieć się w języku obcym, nawet na podstawowe tematy. Tym samym wydawałoby się, że dwudziestokilkulatka idealnie nadaje się do pracy w charakterze opiekunki seniora. Jednak nie zawsze tak jest. U młodych osób, zapał do pracy tak samo szybko się pojawia, jak i znika. Część osób, nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi obowiązków, jakie ich czekają, dlatego często szybko rezygnuje z wybranego zajęcia. Problematyczną kwestią może okazać się brak autorytetu u młodych osób, co może poskutkować tym, że seniorzy niechętnie będą stosować się do ich poleceń. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać jednostkowo.

Opiekunka osób starszych – górna granica wieku

Do pracy w charakterze opiekunki seniora, o której więcej informacji można znaleźć na tej stronie: https://promedica24.com.pl/, nie ma górnej granicy wieku. Tak samo, jak w przypadku bardzo młodych kandydatów, tak i w przypadku tych starszych, wszystkie kandydatury należy rozpatrywać indywidualnie. Osoby, które ukończyły 50., a nawet 60. rok życia, niewątpliwie mogą poszczycić się ogromnym doświadczeniem, zarówno zawodowym, jak i życiowym, co będzie cenną zaletą w pracy opiekunki osób starszych. Bagaż doświadczeń to duża zaleta, pozwoli odnaleźć się w najróżniejszych okolicznościach i odpowiednio zareagować w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Niewielka różnica między wiekiem opiekunki, a wiekiem seniora, to również dużo większa szansa na złapanie wspólnego kontaktu niż w przypadku 20- i 30-latków. Niestety, częstą przeszkodą podjęcia pracy, jako opiekunka osób starszych, może być podupadająca kondycja fizyczna i nie najlepsze zdrowie. Z tego powodu, wykonywanie niektórych czynności, chociażby pielęgnacyjnych, będzie dla pewnych osób problematyczne. Jednak nie należy tego traktować jak regułę. Każdy organizm zmienia się w charakterystycznym tylko dla siebie, indywidualnym tempie.

Na pytanie: ile lat powinna mieć opiekunka osób starszych, by jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki, nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Predyspozycje, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne, osób w różnym wieku będą odmienne. Dlatego właśnie warto pamiętać o tym, by każdą kandydaturę rozpatrywać indywidualnie.

źródło: materiały Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Monika 23 listopada, 2019

    Zaczęłam współpracować z promedica jako opiekunka już na studiach. Przez 3 miesiące wakacji jeździłam do Niemiec z tą agencją i przywoziłam tyle że mogłam sie utrzymać bez pomocy rodziców

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ