Friday, April 12, 2024
Home / Kariera  / Opiekunka osób starszych Niemcy. Jak pokonać wyjazdowy lęk?

Opiekunka osób starszych Niemcy. Jak pokonać wyjazdowy lęk?

Masz predyspozycje? Świat należy do odważnych

Opiekunka osób starszych Niemcy

fot. Envato Elements

Aktualne oferty pracy jako opiekunka osób starszych Niemcy nie mówią nic o lęku przed pracą w Niemczech. Sprawdź, jak być spokojną w opiece nad seniorem

 

 

Wiesz, ile czasu mija zazwyczaj od pomysłu, by wyjechać do pracy w Niemczech, do jego realizacji? Kilka lat. Czasem nawet kilkanaście. Wiele empatycznych Polek, które nie mają problemu ze znajomością języka niemieckiego, planuje znaleźć w końcu zatrudnienie za granicą. Kuszą je relatywnie wysokie zarobki i atrakcyjne premie. Czują, że poradzą sobie z pracą opiekunki zupełnie swobodnie.
Co je wstrzymuje przed przyjęciem oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech? Strach. A ten wynika zwykle z nieświadomości. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed wyjazdem, by w nowym miejscu pracy mieć całkowity spokój i wsparcie.

Sprawdź, czy oferta pracy dla opiekunek w Niemczech jest legalna

Przydadzą Ci się dwa adresy stron internetowych. Unternehmensregister.de i handelsregister.de. To odpowiedniki polskich stron CEIDG oraz KRS. Jeśli niemiecka agencja, z którą masz zamiar współpracować, działa legalnie, znajdziesz jej dane na jednej z tych stron. Pamiętaj, że choć rozmowa o pracę może odbywać się w języku niemieckim, w agencji pracują również osoby dwujęzyczne. Jedna z takich osób będzie Twoim opiekunem podczas pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Ustal szczegóły związane z wynagrodzeniem za pracę opiekunki

Porozmawiaj spokojnie o tym, co będzie wchodzić w zakres Twoich obowiązków. Standardem jest pomoc w poruszaniu się i higienie, przygotowywanie posiłków dla siebie i dla seniora, sprzątanie wspólnie użytkowanych powierzchni. A także spędzanie czasu razem w taki sposób, by zachęcać starszą osobę do intelektualnej lub fizycznej (jeśli jest taka możliwość) aktywności.

Ustal przy tym, za co możesz otrzymać premię jako opiekunka osób starszych Niemcy. Oraz jak często będziesz otrzymywać pensję i w jakiej wysokości. To podstawowe dane, dzięki którym łatwo sprawdzisz, czy pracodawca wywiązuje się z deklaracji zapisanych w umowie.

Zapamiętaj kontakt do opiekuna z agencji. Praca w opiece bywa wyzwaniem

Agencja powinna zapewniać Ci pomoc polskojęzycznego opiekuna. Możesz się do niego zwrócić za każdym razem, gdy masz wątpliwości odnośnie tego, co trzeba zrobić. Jak również wtedy, gdy podopieczny sprawia Ci jakiś problem. Telefon, pod który możesz zadzwonić, powinien być dostępny przez całą dobę. Prócz tego zapamiętaj numer ratunkowy 112, z którego skorzystasz w całej Europie.

Ćwicz język niemiecki dla opiekunek osób starszych Niemcy

Nic nie da Ci większej pewności, że sobie poradzisz, niż znajomość języka niemieckiego. W razie trudności z łatwością poprosisz o pomoc. Dla seniora będziesz ogromnym wsparciem. Wasze rozmowy będą też bogatsze i bardziej zróżnicowane, co pozwoli Wam nawiązać więź i wypracować porozumienie. Łatwiej nawiążesz też inne znajomości za granicą, przez co nie będziesz odczuwać samotności. Z tego względu umiejętności językowe warto stawiać na pierwszym miejscu przed wyjazdem do Niemiec.

Zadzwoń do osoby, do której jedziesz na zastępstwo jako opiekunka Niemcy

Przez pierwsze dwa dni lokalny opiekun wprowadzi Cię w Twoje nowe obowiązki. Nie musisz więc obawiać się, że doświadczysz wrzucenia na głęboką wodę. Dobrym pomysłem jest również uzyskanie kontaktu do osoby, która już sprawuje opiekę nad seniorem. Opiekunki pracują zwykle w systemie zmianowym. Część roku spędzają w Niemczech, a pozostałe miesiące we własnym kraju. Zmieniając się, mogą być dla siebie niewyczerpanym źródłem informacji.

Upewnij się, że masz zapewniony dojazd do i z pracy w Niemczech

Jako przyszła opiekunka osób starszych w Niemczech możesz stresować się również całą organizacją wyjazdu. Całe szczęście dobra agencja oferuje zwykle, że ten temat weźmie na siebie. Dzięki temu możesz zabrać ze sobą porządny bagaż i masz pewność, że dotrzesz na miejsce o wyznaczonej porze. Jest szansa, że będziesz podróżować z innymi opiekunkami, które będą pracować w pobliżu.
Nawiązanie z nimi kontaktu może zmniejszyć Twój stres. Zwłaszcza jeśli z miejsca poczujecie do siebie sympatię.

Podejmuj decyzję o pracy opiekunki nad seniorem w Niemczech świadomie

Co się stanie, gdy będziesz mieć za sobą wszystkie przygotowania wypisane powyżej? Prawdopodobnie na myśl o wyjeździe będziesz odczuwać raczej zaciekawienie i ekscytację, a nie stres. Nawet jeśli zostanie w Tobie nieco obaw, będziesz mogła łatwo je rozwiać za pomocą logicznych argumentów. Pamiętaj przy tym, że po paru dniach w nowym miejscu poczujesz się bardziej u siebie. Wejdziesz w tryb nowych obowiązków i zobaczysz, że radzisz sobie bardzo dobrze.

Myślisz o pracy opiekunki w Niemczech od dawna? Czujesz, że masz do tego predyspozycje? Zajrzyj na Jobspricura.de/pl i wypełnij aplikację. Zobacz, jak wygląda rozmowa, zadaj podczas niej pytania, które masz w głowie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ