Opieka nad chorymi rodzicami, czyli jak córki stają się matkami swoich matek
Rezygnują z pracy, ze snu, z własnych potrzeb. Opieka nad rodzicem, nad chorym członkiem rodziny spada w Polsce głównie na kobiety

Opieka nad chorym rodzicem w Polsce najczęściej spoczywa na barkach kobiet / fot. Pixaby
W Polsce seniorami opiekują się głównie kobiety (wg danych GUS aż 65 proc.). Opieka nad rodzicem trwa często wiele lat. Aby podołać opiece nad chorym członkiem rodziny, kobiety rezygnują z pracy, czasu wolnego, własnych potrzeb, z normalnego życia.
Opiekunowie starszych osób często napotykają na szereg wyzwań i problemów związanych z tą rolą. Oto kilka powszechnych problemów, z jakimi często się stykają:
1. Zmęczenie i wypalenie
Opieka nad starszą osobą może być bardzo wymagająca fizycznie, emocjonalnie i psychicznie. Opiekunowie często doświadczają chronicznego zmęczenia i wypalenia, ponieważ muszą sprostać różnym potrzebom i wymaganiom osoby starszej.
Może Cię zainteresuje:
Wypalenie zawodowe – choroba ludzi przezmęczonych pracą
2. Brak wsparcia społecznego
Opiekunowie często czują się izolowani i pozbawieni wsparcia społecznego. Mogą mieć trudności z utrzymaniem kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, ze względu na ograniczenia czasowe i obowiązki opiekuńcze.
3. Problemy zdrowotne
Długotrwała opieka nad starszą osobą może wpływać negatywnie na zdrowie opiekuna. Często zaniedbują swoje własne potrzeby zdrowotne, takie jak brak snu, niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej i zwiększone ryzyko chorób.
4. Finanse
Opieka nad starszym członkiem rodziny może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak leki, wizyty u lekarza czy profesjonalna opieka. Opiekunowie mogą również napotkać trudności finansowe, jeśli muszą ograniczyć swoje godziny pracy lub zrezygnować z zatrudnienia, aby skupić się na opiece.
Może Cię zainteresuje:
Nobel z ekonomii 2023. Kim jest Claudia Goldin?
5. Konflikty rodzinne
Odpowiedzialność za opiekę nad starszą osobą często prowadzi do konfliktów w rodzinie. Różnice co do sposobu opieki, podziału obowiązków czy finansowania mogą prowadzić do napięć i sporów.
6. Zmiana roli i straty
Opiekunowie często muszą dostosować się do zmiany roli w rodzinie, gdy stają się głównymi opiekunami swoich rodziców lub innych starszych członków rodziny. Mogą również doświadczać żałoby i straty, gdy widzą pogorszenie stanu zdrowia i funkcjonowania osoby, której się opiekują.
Dla opiekunów starszych osób ważne jest, aby szukać wsparcia i pomocy. Istnieją organizacje, które oferują usługi wsparcia dla opiekunów, takie jak grupy wsparcia, poradnictwo czy możliwość skorzystania z zastępczej opieki
W Polsce ciężar opieki nad starszymi osobami spoczywa głównie na kobietach. Anna opowiada, jak kilka razy dziennie odwiedza mamę, która ma demencję, a jednocześnie opiekuje się 5-letnim synek i szuka pracy zdalnej, bo innej nie jest w stanie podjąć.
„Już teraz widzę, że w Polsce brakuje instytucji, która poprowadziłaby taką zagubioną jak ja osobę przez formalności, pokierowała do właściwych organów. Są doradcy finansowi i zawodowi, a w tak ważnej sferze, jak opieka nad osobą starszą, nie ma się do kogo zwrócić”.
Inne historie kobiet, które zrezygnowały z pracy i własnego życia, by opiekować się niedołężnymi rodzicami, przeczytacie w Onecie:
https://www.onet.pl/styl-zycia/miasto-kobiet/rezygnuja-z-pracy-i-wlasnego-zycia-o-tym-jak-corki-staja-sie-matkami-swoich-matek/hclkhry,30bc1058
GoldSushi.pl 16 marca, 2021
Historia w życiu lubi się powtarzać. Jeśli my nie zadbamy o starość naszych rodziców, wówczas nasze dzieci zrobią to samo. Szkoda, że nie zawsze tak to się odbywa. Smutna prawda. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł.
Lu 24 marca, 2021
Nigdy, przenigdy nie skazałabym własnych dzieci na opiekowanie się mną w takim stanie. Mają nakazane, że w takiej sytuacji oddadzą mnie do domu opieki. Mam nawet opracowane źródła finansowania takiej opieki.
Mira 17 marca, 2021
SYSTEM NIE SPEŁNIA SWOJEJ ROLI,A POLKI JUŻ LEDWO DAJĄ RADĘ,ABY POGODZIĆ KONIEC Z KOŃCEM.
Wiktoria 20 marca, 2021
Mieszkania wytchnieniowe to przyszłość. Niestety, nie w każdym mieście są dostępne.
Wykluczony 26 sierpnia, 2021
Mam wrażenie, że jest to artykuł o życiu seksualnym na Saturnie. Pani redaktor „cośtam, cośtam” usłyszała i sobie uogólnia. Mam 44 lata, jestem mężczyzną i opiekuję się swoją mamą (87 lat, 90 kg wagi) niezdolną do samodzielnej egzystencji według komisji lekarskiej ZUS oraz ze znacznym stopniem niepełnosprawności według orzeczenia Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.. Jakie wytchnienie, jaka pomoc? Państwo ma mnie w głębokim poważaniu, nawet nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Za wizytę u lekarza, za wszystkie leki płacę 100%. To wszystko, o czym tu napisano to jest FIKCJA!
Aneta 24 stycznia, 2022
Szkoda,że nie napisała pani gdzie i jak dokładnie szukać takiej pomocy. To takie lanie wody. Ludzie szukający konkretnych odpowiedzi nic tu nie znajdą prócz melodramatycznych opisów. A jeśli ktoś nie chce rezygnować z pracy? To jak pomóc takiej osobie w opiece nad ciężko chorym rodzicem?
Bogna 3 marca, 2022
Dlatego w tym koltunskim, pseudokatolickim kraju jest wprowadzenie legalnej eutanazji.Skoro tytanu całe życie, a państwo nas okrada, to jakim cudem można zaoszczędzić na pobyt w DPS. Gdzie koszt pobytu jest wyższy niż emerytura. Artyści w Skolimowie jakoś są w stanie pokryć koszty utrzymania, ale za młodu nie płaci podatków. Umowy zlecenia. Opieka nad osobą z demencją, aithzaimerem jest nie do zniesienia jestem wykończona psychicznie i fizycznie.To jest powolna eutanazja dwóch osób.