Thursday, February 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Operacja jako jedna z najskuteczniejszych metod leczenia endometriozy

Operacja jako jedna z najskuteczniejszych metod leczenia endometriozy

Gdy kobiety mają pod górkę

endometrioza

fot. Freepik

Endometrioza jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się obecnością tkanki wyścielającej macicę (endometrium) poza jamą macicy. Tkanka może być umiejscowiona na przykład na jajnikach, jajowodach, otrzewnej, pęcherzu moczowym czy jelitach, a w niektórych przypadkach nawet w miejscach bardzo odległych od układu rozrodczego, takich jak mózg czy płuca. Obecność endometrium w miejscach poza jamą macicy prowadzi do stanu zapalnego oraz powstawania torbieli i zrostów

 

 

Poza nieprzyjemnymi objawami, do których należą bolesne owulacje, nieregularne cykle, obfite miesiączki, oraz różne dolegliwości bólowe w obrębie miednicy, okolicy krzyżowej kręgosłupa czy jamy brzusznej i pęcherza moczowego, jednym ze skutków endometriozy jest utrudnione zajście w ciążę (w skrajnych przypadkach niepłodność).

 

Punkty, w których zgromadzone są komórki tkanki, nazywamy ogniskami endometriozy. Leczenie farmakologiczne preparatami hormonalnymi pozwala jedynie na złagodzenie bólu i hamowanie narastania endometrium. Jedynym sposobem na całkowite pozbycie się istniejących ognisk endometriozy jest chirurgiczne usunięcie ich przy pomocy laparoskopii lub noża plazmowego. Przeprowadzenie operacji endometriozy pozwala na wykrycie wszystkich zmian chorobowych, a następnie precyzyjne usunięcie ich z organizmu.

 

Obecnie preferowaną drogą operacji są zabiegi laparoskopowe ze względu na niski poziom inwazyjności, bardzo dobrą wizualizację zmian chorobowych oraz profilaktykę przeciwzrostową. Laparoskopia wiąże się również z szybszym gojeniem się ran, a co za tym idzie ‒ skróconym okresem rekonwalescencji. Tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy zmiany anatomiczne są tak zaawansowane, że stwarzają wysokie ryzyko uszkodzenia pętli jelitowych lub pęcherza moczowego może zaistnieć konieczność przeprowadzenia zabiegu drogą klasycznej laparotomii (czyli otwarcia powłok brzusznych).

Jak przygotować się do operacji endometriozy?

 

Przed każdą operacją endometriozy lekarz specjalista (https://medicus.com.pl/clinic/centrum-leczenia-endometriozy/) spotyka się z pacjentką na konsultację, aby szczegółowo omówić zakres planowanego zabiegu, jego spodziewane korzyści oraz możliwe powikłania. Pacjentka jest również informowana o tym, że zdarzają się sytuacje, w których dopiero w trakcie trwania operacji ujawniają się wcześniej niezauważone zmiany i może to zmienić przebieg zabiegu. Podczas wizyty przed zabiegiem lekarz zbiera wywiad dotyczący przeszłości chorobowej pacjentki, stosowanych leków, chorób przewlekłych oraz operacji przebytych w przeszłości. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, planowane są dodatkowe konsultacje specjalistyczne ‒ przykładowo kardiologiczna, endokrynologiczna, neurologiczna czy hematologiczna w celu przeprowadzenia pacjentki przez cały proces operacyjny tak bezpiecznie, jak tylko jest to możliwe. Około tydzień do dwóch tygodni przed zabiegiem przeprowadzana jest również konsultacja anestezjologiczna, która dotyczy znieczulenie podawanego na czas zabiegu. Lekarz anestezjolog ponownie zbiera szczegółowy wywiad chorobowy, ocenia ryzyko okołooperacyjne, w razie potrzeby zleca dodatkowe badania lub konsultacje. Omawia z pacjentką rodzaj i przebieg znieczulenia – w przypadku operacji endometriozy jest to głównie znieczulenie ogólne.

 

Rutynowo przed zabiegiem wykonywane są podstawowe badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, beta HCG, a także badania epidemiologiczne w kierunku zapalenia wątroby typu B, C, kiły i HIV. W razie potrzeby zalecane jest zdjęcie klatki piersiowej. Ważne jest również, aby w okresie okołooperacyjnym być zdrowym – nawet drobne problemy ze zdrowiem czy łagodne przeziębienie mogą negatywnie wpłynąć na przebieg znieczulenia i rekonwalescencję po zabiegu.

 

Dzień przed operacją należy stosować lekką dietę unikając gazowanych napojów czy wzdymających potraw, a ostatni posiłek spożyć przed godziną dwudziestą. Przyjmować płyny, najlepiej wodę mineralną i herbatę, można do 6 godzin przed operacją.
Po przeprowadzonej laparoskopowej operacji endometriozy już następnego dnia można wrócić do normalnego poruszania się – zmniejsza to ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej i powstawania zrostów pooperacyjnych. Ważne, aby pacjentka po operacji regularnie uczęszczała na kontrole ginekologiczne.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • amelia 21 maja, 2022

    miałam zabieg w szpitalu medicover i rzeczywiście to chyba była najlepsza opcja bo wcześniejsze leczenie nie przyniosło rezultatu, dopiero w tej placówce lekarze odpowiednio mnie zdiagnozowali i zrobili co trzeba

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ