Opalanie w ciąży – Jakie kosmetyki stosować na plaży?
Planując opalanie w ciąży warto wybierać kosmetyki do opalania bogate w witaminę E, Pantenol, olej kokosowy, beta karoten i kwas hialuronowy. Unikać natomiast tych o intensywnym zapachu

fot. Pixabay
Lato. Słońce kusi promieniami, a plaża zachęca miękkim paskiem i bliskością wody. Wszak właśnie taki urlop marzy się nam przez cały rok. Uzupełniamy zapasy witaminy D, poprawiamy sobie nastrój, możemy się pochwalić piękną i zdrową opalenizną. Oczywiście należy zachować umiar, a także stosować odpowiednie kosmetyki. Nie zaleca się również przebywania na słońcu wtedy, gdy promieniowanie jest największe. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Obowiązkowe są kremy z filtrami, nakrycie głowy oraz woda do picia
- Słońce a ciąża
- Ochrona latem
- Jakie substancje wybierać, a jakich się wystrzegać w ciąży?
Słońce a ciąża
Wiele pań w ciąży obawia się, że opalanie może zaszkodzić dziecku oraz wywołać przebarwienia na skórze. Jak zawsze wskazany jest umiar. Warto też zaopatrzyć się w najlepszej jakości kosmetyki. Odpowiedni krem z filtrem jest niezbędny dla kobiet spodziewających się dziecka oraz dla mam karmiących. Poza tym chroni przed poparzeniami słonecznymi oraz przed przebarwieniami, rozszerzonymi naczynkami oraz odwodnieniem skóry. Same filtry dzielimy na naturalne, fizyczne i chemiczne. Przez kosmetologów polecane są te mineralne z tlenkiem cynku, kaolinem, miką i dwutlenkiem tytanu. Zawarte są nie tylko w preparatach na opalanie, ale także w podkładach i kosmetykach używanych na co dzień. Chroni to skórę w czasie wszystkich aktywności a nie tylko wtedy, gdy jesteśmy na plaży. Specjaliści podkreślają, że kremów z filtrami powinniśmy używać przez cały rok. Należy jednak zmieniać poziom ochrony. Latem możemy potrzebować nawet preparatów SPF 50+, a w czasie innych miesięcy SPF 15+. Oczywiście wszystko zależy od karnacji, skłonności do oparzeń oraz osobistych preferencji.
Ochrona latem
W sezonie wakacyjnym warto sięgać po kremy SPF > 30. Trzeba pamiętać również o tym, że co półtorej godziny należy ponownie zaaplikować preparat ochronny, ponieważ filtry tracą swoją aktywność. Poza tym nie wolno zapominać o nakryciu głowy oraz odpowiednim nawilżaniu organizmu, najlepiej wodą. Opalanie w ciąży może być bezpieczne i dawać bardzo dużo radości, a dobór konkretnych kosmetyków pielęgnacyjnych czy tych do makijażu często jest już kwestią gustu. Warto jednak pamiętać, by nie obciążać zanadto skóry kolejnymi warstwami kremów i gdy chcemy się malować, wybierajmy preparaty z odpowiednimi filtrami. Same produkty będą się również różnić metodami aplikacji. Popularne są kremy, ale coraz częściej sięga się po wygodne produkty w sprayu, które zostawiają zdecydowanie cieńszą warstwę ochronną. I dlatego właśnie warto aplikować je podwójnie.
Oczywiście warto również wziąć pod uwagę rodzaj skóry oraz jej wymagania. W palecie możliwości znajdziemy preparaty przeciwzmarszczkowe, antytrądzikowe czy też dedykowane cerze podatnej na przebarwienia lub zaczerwieniania. Zapewniają one odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Nie zawierają składników fotouczulających, a my nie musimy stosować kilku różnych preparatów, co jest bardzo wygodne – szczególnie w podróży. Poza tym dedykowane na lato kosmetyki zawierają szereg składników odżywczych, które odbudowują głębokie warstwy skóry oraz chronią jej wrażliwy płaszcz hydrolipidowy. Dzięki temu pięknie opalona skóra nie jest wysuszona czy podrażniona.
Jakie substancje wybierać, a jakich się wystrzegać w ciąży?
Warto wybierać produkty do opalania bogate w witaminę E, Pantenol, olej kokosowy, beta karoten, kwas hialuronowy. Doskonale nawilżają, mają działanie antyoksydacyjne i rewelacyjnie łagodzą podrażnienia. Panie w ciąży powinny uważać natomiast na produkty, które mają intensywne zapachy. Poza tym trzeba pamiętać, że w tym stanie może uczulać składnik, który do tej pory był bezpieczny, więc trzeba bardzo uważnie przyglądać się reakcji skóry. Paniom w ciąży odradza się również stosowanie filtrów chemicznych oraz składników drażniących.