Saturday, June 15, 2024
Home / Uroda  / Zabiegi pod oczy na opadające powieki, dolinę łez, cienie pod oczami i inne problemy powieki górnej i dolnej

Zabiegi pod oczy na opadające powieki, dolinę łez, cienie pod oczami i inne problemy powieki górnej i dolnej

Opadające powieki, dolina łez, cienie pod oczami, to główne problemy powieki górnej i dolnej oraz okolic oczu. Czy są zabiegi pod oczy, które rozwiążą te problemy?

Twarz młodej kobiety i jej ładne oczy

Okolice oczu łatwo się starzeją i trudno je odmłodzić / Fot. Adobe Stock

O tym, czy nasza twarz wygląda młodo czy staro, często decydują szczegóły. Tak jest w przypadku okolic oczu, w obrębie których mogą pojawić się problemy z górną oraz dolną powieką. Jakiego rodzaju są to niedoskonałości? Jak można im przeciwdziałać? Czy zabiegi chirurgiczne są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem? Na te i inne pytania odpowiada dr Marek Wasiluk – specjalista medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w Warszawie.

Jak starzeje się oko

Rozmiar gałki ocznej jest taki sam przez całe życie. Nie zwiększa się, ani nie zmniejsza. Natomiast zmienia się ułożenie oka w oczodole, poprzez zanikanie i wiotczenie tkanek, które je otaczają. Z wiekiem oczodoły zapadają się i oczy robią się coraz głębiej osadzone. W odbiorze stają się przez to bardziej okrągłe, niektórzy powiedzą, że większe. Młode oczy mają z kolei kształt elipsy, porównywalnej do piłki używanej w futbolu amerykańskim. Do tego dochodzą odrębne problemy powieki górnej i dolnej. Istotą przeciwdziałania starzeniu się okolic oka jest zrozumienie mechanizmu pojawiających się zmian, a następnie stworzenie kompleksowego planu leczenia i zapobiegania dalszemu starzeniu.
– Należy wiedzieć, że poszczególne problemy z okolicą oka pojawiają się w różnym wieku. Zmarszczki mimiczne nawet już ok. 20 roku życia. Tzw. dolina łez również może dotyczyć ludzi młodych. W przypadku opadania górnej powieki problem wyraźnie zaznacza się ok. 50 roku życia, natomiast starzenie dolnej powieki już nawet dziesięć lat wcześniej – podkreśla dr Marek Wasiluk, ekspert medycyny estetycznej z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.
Ważne jest więc wychwytywanie poszczególnych zmian w odpowiednim momencie, na wczesnym etapie ich powstania, a nie czekanie z odmładzaniem okolic oczu do momentu, gdy całość źle już wygląda. Jest to również o tyle ważne, że każdy z tych problemów należy niwelować w zupełnie inny sposób.

 

Może też cię zainteresuje:
Jak i kiedy korzystać z osocza bogatopłytkowego?

 

Opadające powieki

Największym problemem górnych powiek jest ich opadanie. Przyczyną tego mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak również przemiany anatomiczne w obrębie twarzy. Do źródeł tego problemu zalicza się przede wszystkim zwiotczenie skóry i powstanie jej nadmiaru, a także spadek napięcia mięśni w obrębie powieki. Dużym problemem w tym przypadku jest również zmniejszenie objętości poduszeczki tłuszczowej nadoczodołowej odpowiadającej za opadanie brwi.
– Problemy z górną powieką są przede wszystkim kwestią wiotkości skóry, choć niejednokrotnie również zaniku tkanki tłuszczowej oraz przebudowy kości oczodołu. Kluczowe w przypadku opadających powiek górnych są: zanik tkanki tłuszczowej na czole i zapadanie skroni. W takich przypadkach skóra powieki zaczyna obwisać, w wyniku czego powstaje tam podwójna fałdka. Dodatkowym problemem są brwi, które często ulegają obniżeniu, co niestety również zdecydowanie nas postarza – opisuje specjalista.

Plastyka powiek

Medycyna estetyczna dobrze radzi sobie z tego rodzaju problemami powieki górnej. Wszystko zależy jednak od stopnia ich nasilenia. Jeśli występują one u osoby starszej, może się nie obyć bez zabiegu chirurgii plastycznej. Jest to jednak metoda dość inwazyjna, która powinna być stosowana wyłącznie w ostateczności i u osób starszych. Plastyka powiek górnych (blefaroplastyka) to operacja, która ma na celu wycięcie nadmiaru zwiotczałej i obwisłej skóry, nie zaś nadanie jej sprężystości. Należy więc pamiętać, że w przypadku plastyki powieki górnej skóra wciąż będzie zmarszczona i cienka, zmieni się jedynie efekt wizualny poprzez jej naciągnięcie.
– W przypadku ludzi młodych przestrzegam przed zbyt wczesnym decydowaniem się na operacje tego typu, ponieważ efekt można uzyskać wtedy wręcz odwrotny. Wycinając nadmiar tkanki i za bardzo naciągając powiekę, można pozbawić ją naturalnego kształtu, oko stanie się bardziej owalne, przez co w odbiorze będzie ono starsze. To dlatego plastyka powieki górnej powinna dotyczyć tylko osób z naprawdę dużym nadmiarem fałdu skórnego w jej obszarze – radzi dr Marek Wasiluk.

Zabiegi na opadające powieki

W przypadkach problemów z górną powieką warto wcześniej rozważyć mniej inwazyjne rozwiązania.
– Sensowniejsze w takich przypadkach są zabiegi, takie jak ablacyjny laser frakcyjny. Istotą jego działania jest napięcie skóry w sposób jak najmniej inwazyjny i naturalny, poprzez termiczne obkurczenie istniejących włókien kolagenu i elastyny oraz stymulację do powstawania nowych. Trzeba jednak podkreślić, że aby efekt był widoczny, konieczne jest wykonanie około trzech zabiegów, które bezwzględnie powinny być przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanego lekarza – podkreśla lekarz Triclinium.
W takim przypadku warto rozważyć również zabieg HIFU na powieki, który punktowo oddziałuje termicznie na głębokie warstwy skóry i także ją napina. Dobrym rozwiązaniem w przypadku opadania górnej powieki i brwi jest ich podciągnięcie, co można osiągnąć np. poprzez podanie wypełniacza powyżej powieki i delikatne uzupełnienie utraconej objętości. Całość delikatnie się wtedy unosi. Aby jednak zdecydować się na jedną z tych metod, konieczna jest wcześniejsza analiza przyczyn problemu. Zabiegi zawsze powinny być dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.

Powieka dolna

Problemy dotyczące dolnej powieki są nico inne. W tym rejonie twarzy pojawiają się przepukliny tłuszczowe i obrzęki. Poza tym tworzą się zmarszczki, a skóra zaczyna mieć ciemny kolor. Cienie pod oczami to nie tylko efekt przebarwionej skóry lub prześwitujących przez zbyt cienką tkankę naczyń krwionośnych, ale również czasem bywają tak naprawdę efektem załamywania się światła w występujących w tym miejscu zapadnięciach, czyli tzw. dolinie łez. Wielu ludzi wychodzi z założenia, że problemy te są ściśle uzależnione od wieku, co jednak nie zawsze jest zgodne z prawdą. Część zmian faktycznie pojawia się na skutek naturalnego procesu starzenia, inne natomiast związane są z budową anatomiczną lub zaburzeniami mikrokrążenia.

Przepuklina tłuszczowa pod oczami

Plastyka powieki dolnej jest wykonywana tylko w przypadku wystąpienia przepukliny tłuszczowej i korzystają z niej głównie osoby starsze. U młodszych z mniejszymi wałeczkami można zastosować mniej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej: lipolizę iniekcyjną rozpuszczającą tłuszcz, a następnie zabieg laserem frakcyjnym, który napnie uwolnioną od tkanki tłuszczowej skórę pod okiem.

Zabiegi pod oczy

W przypadku pozostałych problemów, strategia medycyny estetycznej nastawiona jest głównie na pogrubienie skóry w obrębie dolnej powieki, gdzie tkanka jest szczególnie cienka, a z wiekiem ten stan tylko się pogłębia. Pogrubienie skóry powoduje zniwelowanie zmarszczek oraz kamufluje przenikanie naczynek, dzięki czemu zasinienia pod oczami przestają być widoczne. Przeznaczonymi do tego zabiegami są, ponownie, laser frakcyjny lub frakcyjna rf mikroigłowa. Dobrze sprawdza się również terapia łączona, która bardzo często zakłada serię kilku powtórzeń obu zabiegów.

Dolina łez

W tym obszarze często występującym problemem jest również dolina łez, czyli zapadnięcie. Z pozoru najprostszym zabiegiem, który mógłby być wykorzystany do jej zniwelowania wydaje się wypełnienie kwasem hialuronowym. Jednak dr Marek Wasiluk bardzo ostrzega przed podawaniem go w tym obszarze
– W okolicy dolnej powieki bardzo często występują obrzęki. Kwas hialuronowy jest preparatem, który chłonie wodę, nasilając ich tworzenie się. Poza tym wypełniacz jest jak implant, który uciskając naczynka będzie dodatkowo wpływał na wystąpienie opuchnięcia. Niewłaściwie podany będzie też powodował nieestetyczne nierówności. Dlatego, jeśli chcemy go wykorzystać, w tej części twarzy należy robić to bardzo precyzyjnie. Zła kwalifikacja pacjenta, z bardzo cienką skórą i tendencją do obrzęków oraz niewłaściwa technika podania preparatu są głównymi czynnikami wystąpienia późniejszego powikłania, które bardzo trudno się koryguje. Lepszym rozwiązaniem są biostymulatory, ale one również nie u każdego pacjenta są możliwe do zastosowania. Ładnie wyrównują dolinę łez, ale również należy bardzo ostrożnie je podawać, ponieważ ostateczny efekt po nich tak naprawdę pojawia się po kilku tygodniach. Strategia w takim wypadku powinna zakładać cierpliwe podawanie preparatów etapowo, tak aby móc kontrolować, jak układają się w obszarze pod dolną powieką. Pójście na skróty jest ryzykowne i może spowodować więcej szkód niż pożytku. Jeśli zaczną się tworzyć obrzęki, to mamy konkretny problem, trudny do skorygowania nawet u profesjonalistów. Przestrzegam, że w przypadku, kiedy obrzęki pod oczami utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, powinniśmy szukać pomocy, ponieważ istnieje duże ryzyko, że nie będą chciały zejść samoistnie. Lepiej jest niwelować dolinę łez metodą małych kroków i rozłożyć podawanie małych ilości preparatu w czasie, nawet jeśli pacjent chciałby szybciej pozbyć się problemu – tłumaczy lekarz.

Cienie pod oczami

Osoby młode, które mają zsinienia pod oczami, mogą mieć problem wynikający właśnie z zapadnięcia. Światło w tym miejscu inaczej się odbija, dając efekt cienia. Poza tym problemem może być sam zaczerwieniony kolor skóry. W tym przypadku sprawdza się również laser, którym zamykamy naczynka.

O górnej powiece i problemach z nią związanych często wspomina się w kontekście osób starszych. Inaczej jest natomiast z powieką dolną. W jej przypadku problem może pojawić się już znacznie wcześniej. Bez względu jednak, z jakimi defektami okolic oczu się borykamy i w jakim jesteśmy wieku, najważniejsze powinno być przejście wnikliwej diagnozy u doświadczonego lekarza i dostosowanie terapii indywidualnie do naszych potrzeb. Pamiętajmy też, że do ok. 50. roku życia warto poprawiać wygląd powiek bez stosowania zabiegów operacyjnych, które zawsze powinny być traktowane jako ostateczność.


dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl) Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ