Oliwa z oliwek – właściwości lecznicze tego prostego produktu, są naprawdę zaskakujące. Obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, działanie przeciwzapalne, czy regulacja poziomu cukru, to tylko kilka z walorów, jakie niesie ze sobą oliwa z oliwek. Właściwości zdrowotne to nie wszystko. Jeśli masz problem z suchą skórą, lub słabymi włosami, te problemy także może rozwiązać oliwa z oliwek. Właściwości kosmetyczne będą tymi, na których dziś się skupimy.
Oliwa z oliwek na włosy
Pierwszym i być może najbardziej popularnym zabiegiem, jest oliwa z oliwek na włosy. Efekty są różne, w zależności od rodzaju włosa i sposobu stosowania produktu. Warto pamiętać, że jeśli nie znasz swojego typu włosa, domowe sposoby pielęgnacji mogą go dodatkowo przeciążyć i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.
Jaki wpływ ma oliwa z oliwek na włosy?
Wzmocnienie: Regularne stosowanie oliwy może wzmacniać włosy, poprawiając ich elastyczność i zmniejszając łamliwość. Włosy stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak szczotkowanie, czy stylizacja.
Nadanie blasku: Oliwa z oliwek dodaje włosom blasku, sprawiając, że wyglądają na bardziej zdrowe i lśniące. Pomaga także wygładzać łuski włosa, co zmniejsza puszenie się.
Odżywienie skóry głowy: Antyoksydanty i witaminy (zwłaszcza witaminy E) przyczyniają się do poprawy zdrowia skóry głowy, zmniejszają podrażnienia i wzmacniają. Tak też działa oliwa z oliwek na włosy. Opinie na temat jej skuteczności, szzczególnie przy łagodzeniu objawów AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) czy łupieżu, są bardzo zachęcające.
Nawilżenie: Oliwa, na włosy działa jako emolient, pomaga zatrzymać wilgoć. Dzięki zawartości zdrowych tłuszczów, zwłaszcza kwasu oleinowego, oliwa tworzy warstwę ochronną na powierzchni włosa, zapobiegając jego przesuszeniu.
Jeśli często zmieniasz kolor włosów domowymi sposobami, to też możesz wykorzystać produkt, jakim jest oliwa z oliwek.
Rozjaśnianie niszczy i wysusza włosy. Dodaj do swojej rutyny pielęgnacyjnej maseczkę na włosy z oliwy. W tym przypadku, polecamy przygotować bardziej zaawansowaną mieszankę, jaką jest oliwa magnezowa. Na włosy nakłada się cienką warstwę produktu, którą potem należy dobrze spłukać, żeby nie przeciążyć delikatnych, rozjaśnionych włosów. Oliwa magnezowa to mieszanka oliwy i magnezu, która działa korzystnie na skórę głowy.
Oliwa z oliwek na włosy – jak stosować
Maska do włosów: Najczęściej, oliwa z oliwek stosowana jest jako maska. Wystarczy nałożyć ją na całą długość włosów, wmasować w skórę głowy i zostawić na 30 minut do kilku godzin (można także na całą noc). Następnie należy umyć włosy szamponem, aby usunąć nadmiar tłuszczu.
Olejek na końcówki: Jeśli twoje włosy mają tendencję do rozdwajania się, możesz nakładać niewielką ilość oliwy na suche końcówki po myciu. To zapobiegnie ich przesuszeniu i łamaniu się.
Olejowanie na mokro: Można także stosować oliwę na lekko wilgotne włosy, przed ich stylizacją, aby zatrzymać wilgoć wewnątrz włosa.
Polecamy:
Oliwa z oliwek – na twarz, zamiast kremu?
Coraz chętniej zostawiamy w tyle drogerie i sięgamy po naturalne kosmetyki, zarówno do pielęgnacji włosów, ciała jak i twarzy. Takie zastosowanie może mieć również oliwa z oliwek – na twarz, zamiast kremu. Doskonale nawilża skórę i tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, która pomaga zatrzymać wilgoć, chroniąc skórę przed przesuszeniem. Dodatkowo, tak jak w przypadku włosów i skóry głowy, działa przeciwzapalnie i może spowalniać procesy starzenia skóry. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet decyduje się na nakładanie oliwy z oliwek na twarz. Co daje taki efekt? Oliwa jest bogata w kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas oleinowy, a także w przeciwutleniacze i związki o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że bardzo ważnym elementem, który wspomaga regenerację skóry i zapewnia jej zdrowy wygląd, są witaminy A D E i K. Takie właśnie działanie ma oliwa z oliwek na twarz. Efekty zawdzięcza zawartości tych witamin, o których suplementacji często zapominamy.
Oliwa z oliwek na twarz – jak stosować?
Jako zamiennik kremu nawilżającego: Nałóż niewielką ilość oliwy z oliwek na oczyszczoną skórę twarzy. Delikatnie wmasuj oliwę kolistymi ruchami, aż do całkowitego wchłonięcia. Można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, w zależności od potrzeb skóry.
Maseczka nawilżająca: Możesz stosować oliwę z oliwek jako maseczkę na twarz. Nałóż jej obfitszą warstwę na twarz i pozostaw na 15-20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą, lub delikatnie usuń nadmiar oliwy chusteczką. To intensywnie nawilży skórę i nada jej miękkości.
Serum na noc: Dla osób z bardzo suchą skórą, oliwa z oliwek może być stosowana jako serum na noc. Nałóż kilka kropel na twarz przed snem, aby skóra mogła wchłonąć składniki odżywcze przez noc.
Dodatek do kremu: Jeśli wolisz nie stosować oliwy samodzielnie, możesz dodać kilka kropel do swojego ulubionego kremu nawilżającego, aby zwiększyć jego właściwości nawilżające.
Zobacz także:
Kosmetyki naturalne – zrób je sama w domu
Oliwa z oliwek na czczo – właściwości
Zaskakująco dużo korzyści daje również samo picie oliwy. Właściwości oliwy z oliwek poprawiają trawienie i wspierają naturalną detoksykację organizmu, a oliwa na czczo dodatkowo pobudza układ trawienny do pracy, stymulując produkcję enzymów trawiennych i żółci. Pomaga to w łagodzeniu problemów związanych z trawieniem, takich jak zgaga, zaparcia czy niestrawność.
Jeśli zastanawiasz się, ile razy dziennie pić oliwę z oliwek, to pamiętaj, że co za dużo, to nie zdrowo. W nadmiarze, oliwa może zadziałać jak środek przeczyszczający. Dlatego najlepiej zatrzymać się na 2 łyżkach stołowych dziennie.
Dodatkowymi właściwościami oliwy z oliwek, jest regulacja poziomu cukru we krwi, działanie przeciwzapalne i wsparcie zdrowia wątroby. Paradoksalnie, mimo że oliwa jest tłusta, jeśli chcesz zadbać o linię, również może cię zainteresować picie oliwy. Efekty, takie jak wspomagania utraty wagi, są spowodowane zawartością tłuszczy nienasyconych, które pomagają w dłuższym utrzymaniu poczucia sytości, a więc ograniczają apetyt i chęć podjadania między posiłkami. Oliwa wspomaga także metabolizm, co może przyczyniać się do bardziej efektownego spalania kalorii.