Wednesday, July 24, 2024
Home / Kultura  / Książka  / Olga Tokarczuk w Krakowie

Olga Tokarczuk w Krakowie

Przyjdź na spotkanie z Noblistką w Krakowie

olga tokarczuk

Olga Tokarczuk / fot. Łukasz Giza

1 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się długo oczekiwany „Empuzjon” – najnowsza powieść Olgi Tokarczuk, pierwsza po przyznaniu pisarce Literackiej Nagrody Nobla. Na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego i KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, noblistka odwiedzi Kraków i spotka się z czytelniczkami i czytelnikami

 

Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Krakowie

Spotkanie z Olgą Tokarczuk odbędzie się we wtorek 14 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Kasia.

Miłośnicy twórczości Olgi Tokarczuk, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniu na żywo, będą mogli pobrać bezpłatne wejściówki na stronie https://kbfbilety.krakow.pl, w aplikacji KBF: PLUS oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków.

Dystrybucja wejściówek rozpocznie się 1 czerwca o godz. 12.00.

„Empuzjon” – pierwsza po Noblu powieść Olgi Tokarczuk

empuzjon olga tokarczuk spotkanie wokół premiery ksiażki empuzjon

Olga Tokarczuk zaprezentuje najnowszą książkę „Empuzjon” już 14 czerwca 2022 / fot. Łukasz Giza

W trakcie wydarzenia będzie można nabyć powieść „Empuzjon”, a także wcześniejsze dzieła Olgi Tokarczuk. Uwaga! Planowana jest sesja autografów – podpisywanie książek przewidziane jest do godziny 20.30.

Wydarzenie organizują Wydawnictwo Literackie i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Olga Tokarczuk „Empuzjon” (Wydawnictwo Literackie)

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, można rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ