Wednesday, July 24, 2024
Home / Kultura  / Książka  / Olga Tokarczuk oddała czytelnikom nową powieść „Empuzjon”. Tłumy na spotkaniu w Krakowie

Olga Tokarczuk oddała czytelnikom nową powieść „Empuzjon”. Tłumy na spotkaniu w Krakowie

Gdzie się podziały kobiety?

Spotkanie Olgi Tokarczuk z czytelnikami

Spotkanie Olgi Tokarczuk z czytelnikami. Kraków, 14.06.22 ICE Krakow / fot. A. Karasińska

Czytelnicy, którzy z niecierpliwością wyczekiwali pierwszej po Noblu powieści, mogą odetchnąć. Olga Tokarczuk powraca z „Empuzjonem”, który, jak zdradziła pisarka jest „próbą nawiązania dialogu z tradycją”. Spotkanie z licznie przybyłą krakowską publicznością odbyło się 14 czerwca 2022 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków

 

Im jestem starsza, tym mam większą potrzebę dialogowania z przeszłością

– ujawniła Olga Tokarczuk w rozmowie z prowadzącą spotkanie, dr Katarzyną Kasią na pytanie o nawiązania do „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. „Empuzjon”, którego gatunkiem moglibyśmy przyporządkować do horroru, jest przede wszystkim opowieścią o przemianie. Akcja toczy się tuż przed pierwszą wojną światową, jesienią 1913 roku w pierwszym na świecie sanatorium dla chorych na gruźlicę mężczyzn w Görbersdorfie, dzisiejszym Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Pisarka stworzyła ponury świat, w którym między opadającymi pożółkniętymi liśćmi i zapachem nalewki Schwaermerei, kuracjusze z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina omawiają najważniejsze sprawy. Jaki to świat? Bez kobiet.

Brak kobiet jest zastanawiający. Kobiece byty są zepchnięte w góry i pozostają w nich jako zlepki mitów. Momentami są obecne w podszytymi lękiem rozmowach mężczyzn-mizoginów jako przemądrzałe sufrażystki

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez ICE Kraków Congress Centre (@icekrakow)

Pacjenci zdają się żyć wedle zasady: „być mężczyzną to nauczyć się ignorować to, co sprawia kłopot”. Dlatego kiedy ich sanatoryjną rutynę zakłóca nagła śmierć żony właściciela pensjonatu, ci pozostają dziwnie niewzruszeni. Ale to nie jest książka przeciwko mężczyznom. Raczej, jak powiedziała noblistka, próbą dostrzeżenia w nich dobra. Bowiem Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed nami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Opresja dotyczy bowiem obu płci

– zaznaczyła pisarka.

 

 

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ