Olejki dla urody
Oleje i olejki pozyskiwane z roślin od wieków stanowią bogate źródło substancji świetnych dla naszej cery, czy włosów. Mamy dla Was krótki przewodnik po olejkach.

Olejek marchewkowy / fot. materiał prasowy
Oleje i olejki pozyskiwane z roślin od wieków stanowią bogate źródło substancji świetnych dla naszej cery, czy włosów. Działają one nie tylko upiększająco. Dzienna dawka w postaci kilku kropel aplikowanych solo, bądź w samodzielnie wykonanym toniku lub kremie, wykazuje także działanie lecznicze.
Z naukowego punktu widzenia, olejki roślinne to wszelkie substancje o oleistej konsystencji uzyskane z dowolnej rośliny. Zwykle pozyskuje się je z najcenniejszych części rośliny: nasion, owoców, bądź kiełków. Z niektórymi z nich mamy do czynienia na co dzień w kuchni (olej rzepakowy, oliwa z oliwek etc.), po inne udajemy się do apteki (np. olej z wiesiołka), są wreszcie takie, których absolutnie nie powinno zabraknąć w naszej łazience.
Olejki kosmetyczne, aplikowane bezpośrednio, bądź w ulubionym balsamie, toniku, czy kremie, to najlepszy, najbardziej naturalny sposób pielęgnacji cery i włosów, jaki wynalazła ludzkość. Przy okazji tańszy od większości chemicznych kosmetyków, ponieważ buteleczka skoncentrowanego ekstraktu (pamiętajcie, by kupując olejek pytać o ilość zawartej w nim substancji czynnej!) starcza na bardzo, bardzo długo. Tylko który wybrać? Wszystko zależy od tego, z jakim urodowym problemem chcemy sobie z ich pomocą poradzić. Rodzajów olejków jest bardzo wiele. Przyjrzyjmy się wspólnie pięciu z nich:
Olejek marchewkowy
Poleca się go do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów. Silnie nawilża, jego podstawową zaletą jest jednak zdolność do neutralizacji wolnych rodników. Dzięki temu redukuje zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Z racji pochodzenia (marchewka!), zawiera naturalną prowitaminę A, dzięki czemu łagodzi skutki poparzeń słonecznych i innych uszkodzeń skóry, przyspieszając gojenie się ran i owrzodzeń.Zwiększając produkcję pigmentu, utrwala i podkreśla kolor opalenizny. Stosowany regularnie chroni skórę twarzy przed niezdrową zimową bladością.
Olejek z opuncji figowej
Jeden z najcenniejszych kosmetycznych olejków roślinnych. Intensywnie pielęgnuje i nawilża skórę. Łagodzi podrażnienia, skutecznie regeneruje naskórek. Działa też przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, dlatego też jest szczególnie polecany dla cery atopowej. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, co ma znaczenie dla osób o skórze przetłuszczającej się.
W temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję. Polecany jest zarówno do ciała, jak i włosów w formie odżywki – działa przeciwłupieżowo i wzmacniająco na strukturę włosa. Rozjaśnia skórę, chroni ją przed słońcem, bakteriami i grzybami, dlatego walczy z wszelkimi zmianami o charakterze zapalnym.
Olejek różany
Pięknie pachnie, odżywia włosy, paznokcie i ciało. Nawilża, zmiękcza stwardniały naskórek, rozświetla cerę i wzmacnia naczynia włosowate. Powszechnie wykorzystuje się go do łagodzenia problemów skóry naczynkowej oraz do kąpieli wspomagających leczenie stanów zapalnych skóry.
Eliksir młodości: redukuje włókna kolagenowe, nawilża, odżywia, ujędrnia, leczy trądzik i zbliznowacenia. Walczy z cellulitem oraz rozstępami. Polecany dla wszystkich typów skóry i włosów, osobom w każdym wieku. Jego dobroczynne właściwości są od lat wykorzystywane w kosmetologii, pamiętać jednak należy, że żaden krem nie będzie tak skuteczny, jak kilka kropel czystego olejku arganowego!