Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie
Marokańskie złoto to naturalny sposób na poprawę skóry włosów i paznokci
Marokańskie złoto, płynne złoto i eliksir młodości. Tymi nazwami określa się olej arganowy pozyskiwany z arganii żelaznej (Argania spinosa), zwanej drzewem arganowym. Olej arganowy charakteryzuje się bogatym składem mającym pozytywny wpływ m.in. na włosy, skórę i paznokcie, dlatego powszechnie stosowany jest w kosmetyce w formie oleju lub olejku. Czym różnią się olej i olejek arganowy i który z nich wybrać? Czytaj dalej i przekonaj się jakie ma własciwości i na co warto go zastosować
Olejek arganowy na twarz
Olejek arganowy właściwości ma uzależnione od składu produktu. Nazwa „olejek” informuje o tym, że kosmetyk nie jest naturalnym olejem, a mieszanką różnych olejów i składników kosmetycznych takich jak np. emolienty, silikon, witaminy, perfumy i parabeny.
Olej arganowy – właściwości w kosmetyce
Olej arganowy na twarz działa regenerująco. Dostarcza cerze dużą dawkę witaminy E i uzupełnia niedobory składników tłuszczowych. Opóźnia efekty starzenia się i wygładza zmarszczki. Ma wpływ na nawodnienie i odżywienie skóry, nawilża ją i poprawia jej elastyczność.
Jest jednym z olejów polecanych do skóry tłustej i mieszanej. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, łagodzącym i regenerującym może być pomocny u osób zmagających się z trądzikiem, egzemą lub łuszczycą.
Olejek arganowy na twarz – jak stosować?
Na problemy skórne warto zastosować specjalny olejek arganowy do twarzy, który poza cennym marokańskim złotem będzie miał w składzie witaminy i inne składniki odżywcze. U alergików i osób o skórze wrażliwej należy szczególnie zwracać uwagę na składy. Substancje dodatkowe i wypełniacze mogą działać uczulająco, warto wtedy zastanowić się nad wyborem naturalnego i czystego oleju arganowego.
Olejek arganowy na twarz można stosować na kilka sposobów: zamiast kremu, pod krem jako dodatek wzbogacający kosmetyk, jako olej do demakijażu lub masażu twarzy.
Nakładając jakikolwiek olej na twarz należy pamiętać o tym, by aplikować go na lekko wilgotną skórę. W przeciwnym razie może on działać wysuszająco. Inaczej jest, gdy chcemy olejem zmyć makijaż. Wtedy olej nakładamy na suchą twarz i rozmasowujemy aż do całkowitego rozpuszczenia make upu i usuwamy zwilżonymi płatkami kosmetycznymi lub bawełnianą ściereczką do twarzy.
Oleje naturalne są doskonałym produktem do usuwania makijażu wodoodpornego. Dokładnie rozpuszczają najtrwalsze kosmetyki nie powodując uczucia pieczenia i podrażnień, które mogą wywołać popularne kosmetyki do demakijażu. O zmywaniu kosmetyków olejami mówi kosmetolożka Agnieszka na kanale YouTube „Kosmetologia naturalnie”.
Zobacz koniecznie:
Olej kokosowy – właściwości egzotycznego tłuszczu roślinnego
Olejek arganowy – jak działa na włosy?
Zastosowanie olejku arganowego pozytywnie wpływa na strukturę i kondycję włosów. Polecany jest w szczególności do włosów suchych i zniszczonych o średniej i wysokiej porowatości.
Olej arganowy – zastosowanie na włosy
Olej arganowy na włosy działa odżywczo i regenerująco. Wzmacnia cebulki, przyspiesza ich wzrost i zapobiega wypadaniu. Pomaga w odbudowie zniszczonych pasm i zatrzymuje rozdwajanie się końcówek. Dogłębnie nawilża strukturę włosów, przywracając im połysk i blask. Używany regularnie sprawia, że włosy stają się miękkie, gładkie i łatwiejsze w rozczesywaniu.
Jak stosować olejek arganowy do włosów?
Olej arganowy możemy stosować samodzielnie lub jako dodatek do kosmetyków. Nakładaj go na całą długość włosów i pozostaw na kilka godzin lub całą noc. Warto przy okazji wykonać masaż głowy olejem, który pobudzi cebulki do pracy i ograniczy wypadanie włosów. Do wyboru masz metodę aplikacji na sucho lub mokro – na zwilżone wodą włosy. Po upłynięciu czasu zmyj olej szamponem.
Olej arganowy możesz nałożyć też na same końcówki. Ochroni to je przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozdwajaniem. Zaaplikuj olej na umyte lekko wilgotne włosy i wysusz suszarką. Przyspieszy to działanie olejku i pomoże mu lepiej wniknąć w strukturę włosa.
Innym sposobem jest dodanie kilku kropli olejku do odżywki lub maski do włosów i zaaplikowanie produktu jak zwykle. Olej arganowy wzmocni działanie kosmetyku.
Olej arganowy do picia
W zastosowaniu kosmetycznym sprawdzi się również olej arganowy spożywczy. Na twarz, włosy i paznokcie działa podobnie jak jego kosmetyczny odpowiednik. Różnica polega na tym, że można go stosować również wewnętrznie. Pomoże to nie tylko na ładny wygląd, ale również wspomoże organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.
Poza szerokim zastosowaniem w kosmetyce olej arganowy posiada szereg właściwości korzystnych dla zdrowia. Jak stosować olej arganowy? Czy można go pić?
Oleju arganowego zazwyczaj używa się zewnętrznie nakładając miejscowo na skórę, włosy lub paznokcie. Dla wzmocnienia jego działania i skorzystania z jego leczniczych mocy warto stosować go również wewnętrznie.
Olej arganowy – właściwości i zastosowanie
Olej arganowy zastosowanie znajduje w leczeniu niektórych schorzeń. Jest bogactwem NNKT,w tym kwasu oleinowego i linolowego, które są pomocne m.in. w walce z miażdżycą, dzięki obniżaniu poziomu cholesterolu. Ponadto olej ten zawiera witaminę E, polifenole, karotenoidy i fitosterole.
Olej arganowy ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego doskonale sprawdza się we wspomaganiu leczenia chorób skóry. Działa rewitalizująco, dostarcza do komórek niezbędne substancje odżywcze i wzmacnia cały organizm.
Dodatkowo olej arganowy:
- wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga leczenie układu krążenia,
- obniża poziom cholesterolu we krwi,
- wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów,
- pomaga w zapobieganiu choroby Alzheimera i Parkinsona.
Olej arganowy do picia stosuj 3 razy dziennie po łyżce przez okres 3 tygodni, a zauważysz pozytywne zmiany na skórze, włosach i paznokciach. Do przeprowadzenia kuracji olejem arganowym zastosuj produkt czysty i z pewnego źródła. Najlepiej, aby był ekologiczny.
Olejek arganowy na paznokcie
Na problem ze słabymi i rozdwajającymi się paznokciami pomoże olejek arganowy. Na paznokcie działa regenerująco, wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Z powodzeniem można zastosować go w przypadku kruchych i łamliwych paznokci. Doskonale sprawdzi się również przy suchych skórkach.
Może cię zainteresuje:
Kobiece piękno, czyli po co i jak zadbać o swój wygląd?
Jak stosować olejek arganowy na paznokcie?
Olejek arganowy aplikuj na paznokcie przy pomocy pędzelka lub pipety, dokładnie pokrywając całą płytkę paznokcia. Stosuj go minimum raz w tygodniu, w zależności od potrzeb. Dla zachowania najlepszego efektu rób to regularnie, najlepiej codziennie.
Raz na jakiś czas zrób wzmocniony rytuał olejkiem arganowym. W tym celu wymieszaj kilka kropli witamin A i E z trzema łyżkami oleju arganowego, nałóż na dłonie i dokładnie wmasuj skupiając się na paznokciach i skórkach. Załóż bawełniane rękawiczki i pozostaw na całą noc.
Olejek arganowy – jak działa na rzęsy i brwi?
Olej arganowy możesz również zastosować na poprawę brwi i rzęs. Codziennie nakładany olejek arganowy już po pierwszym miesiącu da widoczne efekty.
Czy olejek arganowy jest dobry na rzęsy i brwi?
Olejek arganowy na rzęsy działa wzmacniająco i stymulująco. Nawilża je i odżywia. Stosowany regularnie pobudza rzęsy do wzrostu, zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu i sprawia, że stają się mocniejsze.
Olejek arganowy poprawi również wygląd twoich brwi. Aplikując olejek arganowy do brwi wzmocnisz ich strukturę i poprawisz ich wzrost. Dzięki temu brwi będa odżywione i zagęszczą się.
W zastępstwie można używać innych olejów kosmetycznych np. oleju rycynowego. Olejek rycynowy na brwi i rzęsy działa podobnie, jak płynne złoto.
Olejek arganowy przeciwwskazania i skutki uboczne
Chociaż czysty i naturalny olej arganowy jest jednym z najbezpieczniejszych do zastosowania olejów, to skutki uboczne mogą pojawić się u alergików, zwłaszcza tych uczulonych na orzechy. U osób wrażliwych na używanie niektórych olejów może wywoływać reakcję alergiczną, dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu zaleca się zrobienie próby uczuleniowej. Na czystą i suchą skórę wewnętrznej strony nadgarstka nałóż olejek arganowy. Przeciwwskazania do jego stosowania to pojawienie się swędzenia, pieczenia, obrzęku, wysypki czy innej niepokojącej reakcji.
Sprawdź też:
Alergia na pyłki – 5 nieoczywistych rad, które pomogą ci przetrwać wiosnę
Olejek arganowy w ciąży
Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie delikatnych i ekologicznych kosmetyków, takich jak oleje naturalne. Trafnym wyborem będzie olejek arganowy – w ciąży spełnia on szczególne zadanie.
Zastosowanie olejku arganowego w ciąży i po porodzie jest całkowicie bezpieczne, a nawet zbawienne. Sucha skóra to częsta przypadłość wielu kobiet ciężarnych. Zmiany hormonalne powodują jej przesuszenie oraz zmniejszają elastyczność. Ponadto podczas zwiększania się obwodu brzucha często skórze towarzyszy pieczenie i swędzenie. Wmasowywanie oleju arganowego w brzuch pomoże na te dolegliwości.
Olejek arganowy stosowany jest również na rozstępy. W ciąży skóra nie nadąża z szybkim rozciąganiem i dochodzi do przerwania ciągłości włókien elastycznych. Olej arganowy stymuluje metabolizm komórek i pobudza produkcję kolagenu, co wpływa na regenerację i poprawę elastyczności skóry.