Oleje lniane są głównymi składnikami diety dr J. Budwig. Jako chemiczka, farmaceutka i fizyczka dr Budwig szukała naturalnej metody leczenia poprzez codzienną dietę. Według jej założeń, sposób żywienia ma umożliwić dostarczenie organizmowi naturalnych substancji odżywczych z produktów jak najmniej przetworzonych. Dieta znana pod nazwą „Dieta dr Budwig” pomaga wszystkim tym chorym, dla których współczesna medycyna akademicka nie ma lekarstwa
Oleje lniane ‒ na co pomagają?
Oleje lniane, które są źródłem kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3, powinny być spożywane codziennie. Pasta dr Budwig to połączenie chudego twarogu z kilkoma łyżkami oleju lnianego, zmiksowane do konsystencji emulsji. Pasta jest łatwa do strawienia i umożliwia bardzo szybkie wchłanianie składników oraz transportowanie ich do komórek ciała. Pastę w zależności od własnych upodobań można doprawiać ziołami, warzywami, rzodkiewkami, szczypiorkiem, ogórkiem kiszonym lub na słodko – świeżymi lub suszonymi owocami i miodem.
Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, dr Budwig zalecała osobom stosującym dietę wyeliminowanie z jadłospisu tłuszczów nasyconych. Wszystkie tłuszcze powinny być zastąpione przez olej lniany. Na co pomaga dieta? Założeniem diety jest nasycenie organizmu odpowiednią ilością kwasów Omega-3. Dzięki temu komórki organizmu odzyskują naturalne właściwości. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są źródłem energii i niezbędnych witamin, a także stanowią budulec do powstania nowych komórek i zdrowych tkanek. Szczegółowe założenia diety i przepisy do stosowania są dostępne na stronie sklepu, w którym kupimy doskonałej jakości oleje lniane, bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3.
W codziennej diecie powinno występować także świeżo zmielone siemię lniane, które jest źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Zaleca się spożywanie kilku łyżek siemienia lnianego np. razem z pastą, z jogurtem lub kefirem. Świeżo zmielone siemię lniane dobrze jest łączyć z owocami, z sokami lub z nabiałem, czyli z produktami posiadającymi środowisko kwaśne, nigdy zasadowe. Nie mieszamy go z sokami warzywnymi. Siemię lniane i oleje lniane dostarczają wartościowych składników odżywczych, które w prawidłowy sposób odżywiają organizm chory i zdrowy.
Gdzie kupić olej lniany bogaty w Omega-3?
Zawsze wybierajmy producentów olejów tłoczonych, którzy stosują tradycyjną metodę produkcji. Gdzie kupić olej lniany, aby był dobrej jakości i zawierał dużo kwasów tłuszczowych Omega-3? Świeże oleje szybko tracą swoje cenne walory. Powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, ale to nie wszystko. Oleje lniane muszą być sprzedawane w ciemnych butelkach z dobrym, szczelnym, podwójnym zamknięciem. Sprzedaż w sklepach stacjonarnych powinna odbywać się z lodówek. Jeżeli kupujemy oleje lniane przez Internet, sprzedawca powinien zadbać o pojemniki termiczne, do których w upalne dni, w celu obniżenia temperatury, dodawany jest suchy lód. Na pytanie, gdzie kupować olej lniany, odpowiedź brzmi ‒ tam, gdzie jest sprzedawany w ciemnych butelkach i z lodówki.