Olej silnikowy ‒ wszystko, co powinnaś wiedzieć
Masz samochód? Nie możesz udawać, że to ciebie nie dotyczy
Olej silnikowy to jeden z kluczowych elementów prawidłowej pracy każdego pojazdu. Nie da się ukryć, że pomimo jego tak istotnej funkcji, nadal wielu kierowców nie ma podstawowej wiedzy na jego temat. Co więcej, właściwy wybór i systematyczna wymiana ma naprawdę spory wpływ na kondycję jednostki napędowej oraz skrzyni biegów, a wybór nieodpowiedniego oleju silnikowego może spowodować poważną awarię silnika. Co należy wiedzieć o oleju silnikowym? Jak wybrać dobry olej i kiedy go wymienić? W końcu – gdzie kupić wysokiej jakości produkt? Czas poznać wszystkie odpowiedzi!
Kiedy wymienić olej silnikowy?
Olej silnikowy to jeden z płynów eksploatacyjnych, na którego wpływ ma nie tylko ciśnienie, ale także zmienne temperatury. Olej silnikowy pozwala skutecznie zneutralizować wszystkie zagrożenia, które mają wpływ na pracę i żywotność silnika. Są to m.in. pyły, woda, czy kwasy. Z upływem czasu w oleju zaczyna gromadzić się osad, który może wywołać niepożądane konsekwencje, jeżeli przedostanie się w głębsze elementy jednostki napędowej.
By nie dopuścić do zbytniego zanieczyszczenia oleju, co ma bezpośredni wpływ na kondycję silnika, należy go systematycznie wymieniać. Obecnie nastąpiły spore zmiany dotyczące wskazań wymiany oleju. Przyjmuje się dwie częstotliwości. Pierwsza z nich jest stała ‒ olej należy wymienić po przejechaniu 15 tys. km (minimum raz w roku). Druga nazywana jest elastyczną i dotyczy sytuacji, gdy olej wymieniany jest w wyniku rekomendacji serwisu ‒ najrzadziej co 2 lata lub po 30 tys. km. Pewne jest to, że nie powinno się bagatelizować tej kwestii, w tym także terminu wymiany.
Jak wybrać dobry olej?
Oleje silnikowe można podzielić na trzy rodzaje. Są to oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Wszystkie te oleje różnią się właściwościami, które zależne są od odmiennego procesu produkcji. Oleje mineralne to najbardziej tradycyjny wybór i są one rafinowane z ropy naftowej. Z kolei oleje syntetyczne powstają w wyniku syntezy surowców lub pochodnych ropy naftowej. Wbrew pozorom, wybierając olej nie wystarczy jedynie określić, czy ma być on półsyntetyczny, syntetyczny, czy mineralny. O wiele bardziej istotne są takie parametry, jak klasa jakości oleju oraz jego lepkość i fakt, by były one zgodne z zaleceniami producenta samochodu. Co do samych zaleceń, to jest to proste, jeżeli kupujesz nowe auto. Wówczas wszelkie informacje dostępne są w instrukcji obsługi pojazdu.
W przypadku zakupu auta używanego nie jest to już tak łatwe, choć nie niemożliwe. Jeżeli właściciel powiedział Ci, jakiego do tej pory używał oleju to powinieneś zdecydować się na wybór oleju o takich samych parametrach. Z kolei jeżeli nie posiadasz informacji, co wlewał do silnika poprzedni właściciel to musisz kierować się zdrowym rozsądkiem. Dobrą praktyką jest używanie olejów półsyntetycznych, zwłaszcza do pojazdów kilku lub kilkunastoletnich. Olej półsyntetyczny ma lepsze właściwości niż mineralny, jednak nie ma aż tak dobrych właściwości płuczących jak olej syntetyczny. Warto podkreślić, że nie jesteś w stanie wybrać dobrego oleju, kierując się tylko jego najniższym kosztem. Co więcej, taka pozorna oszczędność może spowodować późniejsze, o wiele większe koszty.
Gdzie kupić wysokiej jakości olej silnikowy?
Skoro wiesz już, jak wybrać dobry olej i kiedy go wymienić, czas dowiedzieć się, gdzie można kupić wysokiej jakości olej silnikowy. Najlepiej jest skorzystać ze sprawdzonych dostawców, którzy w swojej ofercie posiadają najwyższej jakości produkty. Jeśli chcesz zakupić olej silnikowy stacjonarnie to sklep motoryzacyjny w Warszawie Jaro-Filtr będzie znakomitym wyborem.
Pamiętaj ‒ to, jaki olej wlewasz do swojego silnika, ma naprawdę duże znaczenie. Od teraz warto robić to świadomie ‒ zarówno znając korzyści płynące z odpowiednio dobranego oleju, jak i ewentualnych problemów, które może spowodować niedopilnowanie tej kwestii. Szerokiej drogi!