Olej rycynowy to jeden z produktów najczęściej stosowanych w lecznictwie i medycynie. Znany jest głównie z działania przeczyszczającego, choć można go stosować również na skórę i włosy oraz w formie okładów (np. celem zmniejszenia dolegliwości bólowych głowy lub stawów). Mimo powszechności stosowania, wciąż padają pytania dotyczące jego zastosowania, działania i bezpieczeństwa
Olej rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego, a jego głównym składnikiem są estry glicerynowe kwasy rycynolowego. Jest gęsty i tłusty, jednak nie posiada żadnego zapachu ani smaku. Jego działanie jest intensywne i niezwykle skuteczne, należy jednak wykorzystywać go z umiarem.
Czy olej rycynowy jest bezpieczny?
Nie dla każdego olej ten jest bezpiecznym środkiem. Przy stosowaniu zewnętrznym część osób skarży się na zaczerwienienie skóry i podrażnienia, ponieważ organizm może reagować alergicznie na jego składniki. Przez użyciem poleca się wykonać próbę uczuleniową. Z kolei chcąc przyjmować go doustnie należy wykluczyć wcześniej wszystkie przeciwwskazania, takie jak:
• ciąża i okres karmienia piersią
• niedrożność jelit, zwężenie jelit
• stany zapalne w układzie pokarmowym
• zapalenie wyrostka robaczkowego;
• znaczne odwodnienie
• bóle brzucha o niejasnej etiologii
U niektórych osób po spożyciu oleju rycynowego pojawią się wymioty, bóle brzucha lub nudności. Biegunka jest niemal nieodłącznym skutkiem spożycia produktu, jako że przyspiesza on perystaltykę jelit i rozluźnia mięśniówkę układu pokarmowego. Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości olej rycynowy ‒ esent.pl oferuje sprawdzone produkty.
Jak i kiedy spożywać olej rycynowy?
Dopuszczalna jednorazowa dawka przeznaczona do spożycia dla dorosłego człowieka wynosi od 10 do 20 g, co daje 1-2 łyżki stołowe. Najlepiej jest zacząć od jednej łyżki, aby zaobserwować reakcję organizmu. Olej spożywa się bezpośrednio z łyżki, można go jednak popić ciepłą wodą, aby zlikwidować tłusty, nieprzyjemny posmak w ustach. Efekty przeczyszczające widoczne są po około 6 godzinach lub wcześniej. Stosuje się go przy zaparciach, niestrawności czy niektórych zatruciach pokarmowych.
Jak go stosować na skórę, włosy i rzęsy?
Kosmetyki naturalne, czyli jakie? Z całą pewnością należy do nich olej rycynowy oraz inne oleje roślinne, pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno. Olej rycynowy stosowany na skórę może zmniejszyć a niekiedy całkowicie zlikwidować wypryski i nieestetyczne zmiany skórne. Przyspiesza regenerację tkanek i reguluje wydzielanie sebum. Wystarczy nanieść punktowo na zmiany odrobinę produktu i pozostawić do wchłonięcia. Stosując go na włosy można zmieszać łyżeczkę oleju rycynowego z regularnie stosowaną odżywką do włosów, a następnie nałożyć ją na całą długość włosów i pozostawić na 2 godziny. Po upływie tego czasu wystarczy umyć włosy tą samą odżywką, jednak pozbawioną oleju. Udowodniono, że olej rycynowy stymuluje wzrost rzęs, zapewniając ich wytrzymałość i gęstość. Aby uzyskać taki efekt wystarczy zakupić szczoteczkę do rzęs, a następnie aplikować nią olej podobnie jak wykonuje się nakładanie tuszu na rzęsy. Produkt jest bezpieczny dla oczu.
Czy olej rycynowy przesusza skórę?
Olej rycynowy ma działanie wysuszające, dlatego najczęściej stosuje się go w terapii łojotoku, trądziku oraz przetłuszczających się włosów. Po zauważeniu wysuszenia skóry głowy lub ciała wystarczy zmniejszyć użycie oleju. W przypadku pielęgnacji włosów, powinien stanowić mniej niż 50% maseczki lub odżywki, w której go rozmieszamy. W związku ze swoim działaniem nie sprawdzi się w pielęgnacji nadmiernie suchej skóry lub leczeniu suchego łupieżu.